Saturday, 18 July 2015
31 March 2023

در کنار شما به چه می اندیشیم

رادیو کوچه در ویکی پدیا

رسانه‌ای آزاد در حوزه‌های اندیشه، فرهنگ، اجتماع، هنر و خبر. شاید این متناسب‌ترین جمله‌‌ای است که می‌توان در مورد چند رسانه‌ای به نام «کوچه» گفت. اردوان روزبه پایه گذار و مدیر آن است. این رسانه  با همت گروهی از روزنامه‌نگاران آزاد و دانش آموخته‌گان در حوزه روزنامه‌نگاری نو در آگوست سال دو هزار و نه میلادی پس از هشت ماه تلاش برای راه اندازی و آماده سازی فنی فعالیت خود را به صورت آزمایشی آغاز کرد، ما حصل ایده‌ای اولیه با عنوان رسانه «کم هزینه» با حضور در فضای به‌دور از سیاست برای گسترش ارتباط‌های اجتماعی و انتشار اطلاعات برای بیشتر دانستن عموم مردم پارسی زبان در هر گوشه جهان با اتکا به ابزار های رسانه‌ای نظیر صدا، تصویر و متن مبتنی بر وب بوده است.

پس از این راه اندازی آزمایشی رادیو کوچه با پخش روزانه برنامه های رادیویی خود از یکم دوهزار و نه به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. «رادیو کوچه» بر این همت است که معیار‌های روشن اخلاق را در ابعاد حرفه‌ای، حقوق انسانی و آزادی در بیان رعایت کند و با این توجه دریچه‌ای به سوی ارتباط بین روزنامه‌نگاران نوپا، وب‌لاگ نویسان و نویسنده‌گان حرفه‌ای باشد. این خود مسیری منظقی برای تحقق دموکراسی در تمامی کشور های پارسی زبان وقوم های ایرانی است. چرا که به زعم ما دموکراسی بستری برای اندیشه و عمل در چهارچوب احترام به ارزش های اجتماعی و فرهنگی تمامی قومیت ها و ملیت ها محسوب می شود.

اردوان روزبه در ویکی پدیا

اما بی‌شک راه اندازی رادیو کوچه ثمره ایده‌ها و افکار روزنامه نگارانی آزاد بوده است که خمیره و بنیان آن را بارها و بارها به بوته نقد و بررسی کشانده‌اند و حاصل رادیو کوچه شده است. چیزی که هیچ وقت بر سرش پافشاری نخواهیم کرد و هرگاه نقدی بر آن وارد باشد می‌پذیریم و در حد بضاعت به آن عمل می‌کنیم.

این در واقع مجموعه‌ای از اندیشه هایی است که در مجموع معنای کلی کوچه را بوجود می‌‌آورد: رسانه‌ای دوسویه که مخاطبانش خود سازنده‌‌گان برنامه‌هایش هستند.

مخاطبان کوچه محدود به سن و گروهی خاص نیستند. ما در بخش انگلیسی نیز گزیده ای از نوشته ها را خواهیم گذاشت.

رسانه‌ای آزاد در حوزه‌های اندیشه، فرهنگ، اجتماع، هنر و خبر. شاید این متناسب‌ترین جمله‌‌ای است که می‌توان در مورد چند رسانه‌ای به نام «کوچه» گفت

اگر چه رادیو کوچه نامش رادیو است، اما این رادیوی اینترنتی مجموعه‌ای از مجله آنلاین، تلوزیون اینترنتی – در آینده – و رادیو است. برنامه‌های رادیو از یکم دسامبر پخش خود را آغاز کرده است. رادیو کوچه رادیویی بیست و چهار ساعته است که در روز با دو ساعت پخش زنده و در طول شبانه روز با موسیقی و اهم اخبار همراه شما خواهد بود.

در بخش تلوزیونی این رسانه باید اشاره کرد که امروز بعد از نسل رادیو‌های ارزان قیمت و پادکست که همه به یمن اینترنت شکل گرفته و فرصت ظهورشان فراهم شد. باید منتظر بود که این حادثه در حوزه تصویر نیز رخ بدهد. چنان‌چه تلوزیون‌های پارسی زیان اینترنتی نیز چندی است با بر عرصه گذارده‌اند.

در این بخش با امکانات موجود همراه مخاطبان خواهیم بود. مالتی مدیایی برای تمام پارسی زبانان و قوم های ایرانی از هند و پاکستان و افغانستان تا ایران و تاجیکستان و ازبکستان و البته تمامی قومیت‌هایی دیگری که در حوزه این کشور ها زندگی می کنند. کردهای خوب ما، ترک‌ها و بلوچ ها و ترکمن ها و یا پشتون ها و ازبک های سرزمین های بزرگی که روزی پیشتر از این در قواره یک کشور پهناور بوده‌اند.

در انتهای این نوشته بی شک لازم است اشاره کنیم که بودن در کوچه، با شما و در کنار شما میسر خواهد بود.