Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
بیست‌و‌سوم فروردین - دوازدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست‌و‌سوم فروردین»

2011 April 12

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1362 خورشیدی- به منظور گسترش و پیش‌رفت خدمات درمانی و بهداشتی دهان و دندان در مناطق محروم کشور و روستاها، مجلس شورای اسلامی در 23 فروردین 1360، قانون تربیت بهداشت‏کاران دهان و دندان را تصویب کرد. در این قانون، مجلس، وزارت بهداشت و درمان را موظف کرد که داوطلبانی را برای تربیت در این دوره، جذب کند و پس از دادن آموزش‏های لازم، با مدرک فوق دیپلم، آنان را در مناطق محروم به خدمت گمارد تا از این طریق، ضمن ارایه خدمات اولیه، از شیوع بیماری‏های دهان و دندان جلوگیری کرده و اصل پیش‌گیری را مورد نظر قرار دهند. از آن پس و به پیشنهاد جامعه اسلامی دندان پزشکان، پیرو مصوبه هیت وزیران در سال 1362 روز 23 فروردین به عنوان روز دندان‌پزشکی نام‌گذاری شد.

1317 خورشیدی- «ایرج کابلی» نویسنده، وزن‌شناس و مترجم ایرانی زاده شد. وی در خانواده‌ایی زرتشتی در کرمان به دنیا آمد. در دبیرستان البرز تحصیل کرد و در دانش‌گاه در رشته‌ی معماری درس خواند ولی هرگز کار جدی و پیگیری در زمینه معماری انجام نداد. علاقه‌ی او به زبان‌آموزی موجب شد چندین زبان را بیاموزد و به زبان انگلیسی و روسی دست به ترجمه بزند. آشنایی و هم‌کاری با احمد شاملو و عضویتش در هیت دبیران کانون نویسندگان ایران و عضویت در شورای بازنگری در شیوه‌ی نگارش و خط فارسی و ارایه شیوه‌‌ی نوینی برای تقطیع وزن‌های عروضی از دیگر فعالیت‌های او‌ست. وی عضو هیت امنای بنیاد «هوشنگ گلشیری» است.

1973 میلادی- سودان صاحب قانون اساسی شد‌. کشور سودان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آفریقایى است‌. پایتخت آن «خارطوم» نام دارد. این کشور با مصر، لیبى، چاد، آفریقاى‏مرکزى، زئیر، کنیا، اوگاندا و اتیوپى مرز مشترک دارد.  چندین قرن قبل از میلاد، سودان شمالى توسط مصریان اداره شد. این کشور از  نیمه دوم قرن نوزدهم مستعمره  انگلستان شد‌. مسلمانان این کشور به ‌رهبرى «محمد احمد بن عبداله» سال‌ها با سربازان انگلیسی مبارزه کردند‌. در سال 1899‌ قراردادى میان مصر و انگلستان منعقد شد که به موجب آن اداره امور سودان به هر دو کشور واگذار شد و بدین گونه سودان تحت استعمار در‌آمد. سودان پس از آن در سال 1956 استقلال یافت اما دو سال بعد ‌نظامیان ژنرال ابراهیم عبود کودتا کرده و قدرت را در دست گرفتند.

1817 میلادی- «شارل مسیه»  (Charles Messier)  ستاره‌شناس فرانسوی درگذشت. شهرت او به‌خاطر فهرست کردن ۱۰۳ جرم آسمانی است که به‌نام خود او «اجرام مسیه» نامیده می‌شوند.  هم‌چنین گودالی در کره ماه به افتخار او نام‌گذاری شده است.

او در سال ۱۷۵۸ هنگامی که متصدی رصدخانه نیروی دریایی در پاریس بود، دنباله‌دار هالی را رصد کرد و گزارش رصد خود را به مرکز رصد دنباله‌دارها در پاریس ارسال کرد. یک رصدگر آلمانی یک‌ ماه پیش از مسیه دنباله‌دار هالی را در شب کریسمس همان سال رصد کرده بود، اما گزارش رصد خود را به مرکز دنباله‌دارها در پاریس ارسال نکرده بود.

مسیه که با هدف کشف دنباله‌دارها در رصدخانه نیروی دریایی رصد می‌کرد متوجه جرمی در آسمان شد که تصور کرد یک دنباله‌دار است، اما این جرم مه‌آلود اصلن حرکت نداشت. این جرم سحابی خرچنگ در نزدیکی ستاره «زتا-ثور» بود که به عنوان اولین جرم مسیه با عنوان «1M » ثبت شد. مسیه برای این‌که چنین اجرام غیر ستاره‌ای را با دنباله‌دارها اشتباه نگیرد، شروع به یافتن و فهرست کردن اجرام غیرستاره‌ای کرد.

تا سال ۱۷۸۳ مسیه با هم‌کاری «پیر مشن» فرانسوی و هم‌راهانش ۵۵ جرم غیرستاره‌ای دیگر را ثبت کردند. صدمین جرم فهرست مسیه یک ماه پیش از آن‌که «ویلیام هرشل» سیاره اورانوس را کشف کند، ثبت شد.

1884 میلادی- «اتو فریتز میرهوف»  (Otto Fritz Meyerhof) زیست‌شناس آلمانی به دنیا آمد. او برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در ۱۹۲۲ میلادی به خاطر کشف تولید اسید لاکتیک در ماهیچه‌ها بود.

———————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1961 میلادی- «یوری گاگارین» کیهان‌نورد شوروی به عنوان نخستین فضانورد جهان به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور به‌طور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز شد.

1981 میلادی- «شاتل کلمبیا» به عنوان اولین شاتل فضایی جهان به فضا پرتاب شد.

1945 میلادی- «فرانکلین دلانو روزولت» رییس ‌جمهوری آمریکا درگذشت.

روز دندان‌پزشکی در ایران، زادروز «ایرج کابلی» نویسنده و مترجم ایرانی، تصویب قانون اساسی در سودان، درگذشت «شارل مسیه» ستاره‌شناس فرانسوی، برخی از رویدادهای چنین روزی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,