Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
یک گزارش

«کارکردهای فرش قرمز در سینمای ایران»

2009 November 14

مراسم افتتاحیه فیلم سینمایی «محاکمه در خیابان» امروز  (شنبه) بعد از ظهر برگزار می‌شود و پس از مدت‌ها سینمای ایران شاهد برگزاری مراسمی ویژه برای شروع اکران یک فیلم است.

به گزارش خبرنگار مهر، چند سال پیش تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان سینمای ایران پیش از آغاز نمایش عمومی فیلم‌هایشان به پیروی از بسیاری از کشورهای خارجی مراسم افتتاحیه برگزار می‌کردند، اگرچه این مراسم هرگز به شکوه و زرق و برق افتتاحیه‌های هالیوودی نبود اما این گام‌های نخست برای رسیدن به شیوه‌های جذاب تبلیغات را می‌شد به فال نیک گرفت.

20091114-red carpet-koocheh
در آن مقطع فیلم‌های سینمایی «کافه ترانزیت»، «آکواریوم»، «دوئل» و… با برگزاری یک اکران ویژه روی پرده رفتند، اما به دلایلی نامعلوم این جریان که می‌رفت به سنتی پسندیده تبدیل شود در نیمه راه متوقف شد. مراسم افتتاحیه می‌تواند کمبودهای تبلیغات در ایران را به نحو مطلوب جبران کند. از یک سو این شیوه‌های جذاب برای مخاطب می‌تواند زمینه‌ای برای معرفی یک فیلم و مهم‌تر از آن رونق سینما باشد.

حضور ستارگان و دست‌اندرکاران تولید این فیلم‌ها در کنار چهره‌های شاخص سینمایی عاملی است تا مخاطبان برای فیلم دیدن و سینما رفتن ترغیب شوند، توجه مطبوعات و رسانه‌ها به این مراسم و پوشش تصویری و خبری آن‌ها موجی تبلیغاتی برای این فیلم‌ها و در نگاهی کلی و کلان فضایی به سود سینما به وجود می‌آورد.

در شرایطی که تبلیغات رسانه‌های مکتوب و شبکه‌های تلویزیونی هزینه‌های بالا بر تهیه‌کنندگان و پخش‌کننده‌ها تحمیل می‌کند، برگزاری چنین مراسمی می‌تواند خلاهای تبلیغاتی در سینمای ایران را جبران کند، پس از مدت‌ها رکود و وقفه در این زمینه فیلم سینمایی «محاکمه در خیابان»به کارگردانی مسعود کیمیایی با شیوه‌ای تازه اکران عمومی می‌شود.

حضور ستارگان و دست‌اندرکاران تولید این فیلم‌ها در کنار چهره‌های شاخص سینمایی عاملی است تا مخاطبان برای فیلم دیدن و سینما رفتن ترغیب شوند

البته این را فراموش نکنیم که مراسم افتتاحیه با نمایش‌های ویژه و به اصطلاح اکران‌های خصوصی تفاوت دارد، مراسم افتتاحیه نیاز به برنامه‌ریزی و ابتکار عمل‌هایی دارد که در یک اکران خصوصی نیازی به آن نیست. بعضی از مراسم افتتاحیه در سینمای ایران مثل اکران‌های خصوصی بی‌سر و صدا و بدون جذابیت‌های تبلیغاتی برگزار می‌شوند، اما مراسم افتتاحیه نیازمند خبرسازی و تبلیغات برای معرفی فیلم و امتیازهایش است.

قرار است امروز بعداز ظهر مراسم افتتاحیه این فیلم سینمایی با حضور عوامل و سینماگران در سینما ناهید، سینمای محله کودکی کارگردان باسابقه «محاکمه در خیابان» برگزار شود، مسعود کیمیایی به دلیل شخصیت و سوابق فیلمسازی و دوستداران بی‌شمارش نیازی به معرفی و استفاده از تبلیغات ندارد اما برگزاری چنین مراسمی می‌تواند مکمل قوی و موثری برای فیلم تازه این کارگردان باشد.

ایجاد فضای خبری و تبلیغاتی و ترغیب مردم برای دیدن این فیلم مهمترین کارکرد این مراسم افتتاحیه است، از سوی دیگر می‌توان امیدوار بود در این روزهای رکود و بی‌رونقی پائیز برگزاری این مراسم فضای تازه‌ای در سینما به وجود بیاورد و این رکود و یکنواختی را از بین ببرد.

برگزاری مراسم افتتاحیه بستری فراهم می‌کند تا مردم با سینماگران و ستاره‌های محبوبشان دیدار کنند، جدا از امتیازهایی که این مراسم برای سینما دارد حضور حامیان مالی در افتتاحیه‌ها می‌تواند به بخش اقتصادی سینمای ایران که همیشه با مشکل و کاستی روبرو است کمک کند. به وجود آوردن فضای همکاری با نهادها و مراکزی که می‌توانند در بخش تولید و نمایش فیلم‌های سینمایی سرمایه‌گذاری کنند، به نفع سینمای ایران است.

سینمای ایران برای برون‌رفت از شرایط بحرانی فعلی نیاز به تزریق سرمایه، امکانات و انگیزه دارد، برگزاری مراسم افتتاحیه می‌تواند بخشی از این اهداف را محقق کند و به رونق سینما بینجامد، حرکتی که در گام‌های نخست متوقف شده بود با اکران عمومی «محاکمه در خیابان» دوباره احیا می‌شود.

شاید این بار با یک برنامه‌ریزی حرفه‌ای و استفاده از حامیان مالی قدرتمند و همکاری سینماگران مراسم افتتاحیه فیلم‌های شاخص  و مهم برگزار شود و مخاطبان سینما از این طریق بیشتر با ویژگی‌های یک فیلم آشنا شوند. مراسم افتتاحیه «محاکمه در خیابان» آزمونی برای سینمای ایران است تا قابلیت‌هایش را برای ورود به حوزه‌های جدید تبلیغات نشان بدهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: