Saturday, 18 July 2015
02 December 2020

«خبرهای دوازدهم آوریل ۲۰۱۱»

2011 April 12

سخن‌گوی دولت عراق:

«عراق اردوگاه اشرف را می‌بندد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

درپی خشونت‌های مرگ‌بار رخ داده در روز جمعه در اردوگاه اشرف، دولت عراق روز دوشنبه اعلام کرد اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران باید تا پایان سال جاری میلادی این کشور را ترک کنند.

علی الدباغ سخن‌گوی دولت عراق در این خصوص اظهار داشت: «شورای وزیران متعهد به اجرای تصمیم پیشین مبنی بر منع فعالیت گروه تروریستی مجاهدین خلق ایران تا حداکثر آخر امسال و ضرورت بیرون کردن آن‌ها از عراق است.»

وی گفت شورای وزیران عراق تصمیم گرفته است که «با بهره‌گیری از کلیه ابزارها از جمله سیاسی، دیپلماتیک و هم‌کاری با سازمان ملل متحد و سازمان‌های جهانی» سازمان مجاهدین خلق را بیرون کند.

آقای دباغ گفت کشوری که اعضای سازمان مجاهدین برای زندگی انتخاب کنند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود برای این منظور از سازمان ملل متحد نیز کمک گرفته خواهد شد.

این رای شورای وزیران عراق در حالی صادر می‌شود که سازمان مجاهدین می‌گوید در اثر حمله ارتش این کشور به اردوگاه اشرف ۳۴ تن کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

لازم به ذکر است جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی ایران با انتشار نامه‌ای اعتراضی، خشونت‌های اردوگاه اشرف را محکوم کرده‌اند.

…………………………………………………….

مقامات ژاپن:

«سطح هشدار در نیروگاه ژاپن معادل چرنوبیل»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، مقامات ژاپن، در آخرین ارزیابی از وضعیت نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما، سطح هشدار ناشی از آسیب‌های واردشده به این نیروگاه را هفت در مقیاس بین‌المللی حوادث هسته‌ای اعلام کرده‌اند.

در مقیاس بین‌المللی حوادث هسته‌ای، هفت نشان‌گر بالاترین سطح اضطراری است. پیش از این، مقامات ژاپن این رقم را ۵ اعلام کرده بودند.

تنها حادثه هسته‌ای دیگری که میزان آسیب و خطرات آن ۷ در مقیاس بین‌المللی برآورد شد، انفجار در نیروگاه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ میلادی (حدود ۲۵ سال قبل) بود.

البته کارشناسان تاکید کرده‌اند که ماهیت و نوع بحران در نیروگاه فوکوشیما با نیروگاه چرنوبیل متفاوت است.

در عین حال، فعالیت متخصصان برای به دست گرفتن دوباره کنترل و عادی شدن اوضاع در این نیروگاه ادامه دارد.

نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در جریان زلزله و جاری شدن سونامی در ژاپن در حدود یک ماه پیش آسیب دید.

…………………………………………………….

پلیس دو معترض را بازداشت کرد،

«اجرای قانون ممنوعیت پوشش هرگونه روبنده در فرانسه»

خبر / رادیو کوچه

فرانسه از روز دوشنبه قانون ممنوعیت پوشش هرگونه روبنده (نقاب و برقع) برای زنان را به مرحله اجرا گذاشته است و گزارش شده دو تن نیز که نسبت به این قانون اعتراض داشتند، از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شماری از معترضان در مقابل کلیسای نوتردام در پاریس دست به تجمع زده‌اند که پلیس دو تن از آن‌ها را دستگیر کرده است.

به گفته پلیس فرانسه، این افراد نه به خاطر پوشش ظاهری، که به خاطر تجمع غیرقانونی دستگیر شد‌ند.

از سویی منتقدان این طرح می‌گویند پلیس فرانسه فقط بهانه‌ای به دست آورده تا با توجه به آن، زنان مسلمانی که صورت خود را می‌پوشانند جریمه کند. فرانسه میزبان بزرگ‌ترین جمعیت مسلمان در اروپا است.

«آلکسی مارسان» سخنگوی پلیس فرانسه گفت: «ما امروز به کسانی که روبنده دارند کاری نداشتیم و مشکل ما با افرادی بود که به مراحل برگزاری تظاهرات، بی‌احترامی کردند.»

پلیس فرانسه از اجرای این قانون نگران است و می‌گوید ممکن است به دلیل کمبود نیرو، توان اجرای این قانون را نداشته باشد.

«مانوئل رو» قائم مقام نماینده اتحادیه نیروهای پلیس گفت: «مشکل در اجرای قانون است. اگر نیروهای پلیس یک زن را که روبنده دارد در خیابان ببینند، به آن‌ها تذکر می‌دهند که به لحاظ قانونی مجاز به پوشیدن آن نیستند و از آن‌ها می‌خواهند که نقاب یا روبنده را بردارند. مشکل از جایی شروع می‌شود که کسی با اجرای قانون مخالفت کند. چرا که ما ابزاری برای اجرای این قانون را نداریم و نمی‌توانیم در همه نقاط دنبال زنان روبنده‌دار باشیم.»

قانون یاد شده می گوید اگر زنی روبنده بر چهره داشته باشد، نیروهای پلیس در مرحله اول تذکر می‌دهند و در صورت مقاومت، تهدید به جریمه مالی خواهند کرد.

اگر زنی به کرات مورد تذکر قرار گیرد، به پرداخت ۱۵۰ یورو، حدود ۲۱۶ دلار و شرکت دوباره در برخی کلاس‌های درسی محکوم می‌شود.

…………………………………………………….

دادستان کل کشور جمهوری اسلامی:

«فرد تعرض‌کننده به فائزه هاشمی بازداشت شد»

خبر / رادیو کوچه

دادستان کل کشور جمهوری اسلامی روز دوشنبه، اعلام کرد فردی که به فائزه هاشمی، فرزند آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در یکی از مناطق مورد احترام شیعیان در تهران تعرض و فحاشی کرده بود، بازداشت و پرونده‌ای در این‌باره بر علیه وی تشکیل شده است.

به گزارش خبرآنلاین، غلامحسین محسنی اژه‌ای افزود: «برخی از مقامات امنیتی نیز به دنبال سایر متهمانی هستند که به صورت خودسر امنیت اخلاقی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.»

در روزهای گذشته انتشار فیلم هتک حرمت به فائزه هاشمی، باعث واکنش‌هاییی در میان جامعه و هم‌چنین مقام‌های جمهوری اسلامی شد. وزیر اطلاعات نیز از ارسال پرونده اشخاص خودسر به قوه قضاییه خبر داده بود.

…………………………………………………….

وزیر کشور جمهوری اسلامی:

«۱۲ اسفند انتخابات نهمین دوره مجلس ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، تاریخ برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه تعیین شده است. تاریخ دقیق برگزاری این انتخابات ۱۲ اسفند سال 1390 در حدود ۱۰ ماه دیگر اعلام شده است.

به گزارش مهر، مصطفی محمد‌نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی گفته بود که زمان برگزاری انتخابات مجلس نهم در جلسات مشترک وزارت کشور و شورای نگهبان قانون اساسی مشخص شده و به زودی اعلام می شود.

دوره چهار ساله مجلس هشتم در ایران، خرداد سال آینده خورشیدی به پایان می‌رسد و مطابق قانون انتخابات این کشور، باید سه ماه پیش از پایان دوره قانون‌گذاری‌، انتخابات تازه برگزار شود.

برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس، اولین انتخابات در ایران پس از شکل‌گیری جریان‌های اعتراضی در این کشور است.

پیش از انتخابات مجلس، می‌بایست انتخابات شورا‌ها در ایران برگزار می‌شد اما مجلس شورای اسلامی چند ماه پیش از موعد برگزاری این انتخابات در اوج اعتراض‌های مردمی در این کشور، با تصویب لایحه‌ای دوره کنونی شوراهای اسلامی شهر و روستا را دو سال تمدید کرد تا انتخابات بعدی شوراها هم‌زمان با یازدهمین دوره ریاست جمهوری انجام شود.

تعویق انتخابات شوراها در ایران، نخستین تجربه از این دست در تاریخ جمهوری اسلامی بود.

هرچند برخی از گروه‌های سیاسی و احزاب شیوه برگزاری انتخابات در ایران و نحوه دخالت شورای نگهبان را در تایید نامزدها غیر‌دموکراتیک می‌دانند اما تعویق در برگزاری انتخابات حتا در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق هم سابقه نداشته است.

در شرایطی که شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب ایران پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری در زندان به سر می‌برند، سیدمحمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران چندی پیش یکی از شروط اصلاح‌طلبان را برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی مجلس، برگزاری «آزادانه» انتخابات عنوان کرده بود.

شماری از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب با طرح آقای خاتمی و احتمال حضور مجدد اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس با شرایط فعلی کشور مخالفت کردند اما گروه‌های نزدیک به دولت هم شروط آقای خاتمی را رد و صحنه سیاسی کشور را بی‌نیاز از حضور اصلاح‌طلبان خواندند.

…………………………………………………….

با اعلام رییس دادگاه،

«عدم رسیدگی به پرونده یکی از دراویش گنابادی»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، بر اساس احضاریه دادگاه انقلاب الشتر‌، حمزه ملکشاهی‌ از دراویش نعمت‌الهی گنابادی به هم‌راه 5 تن از وکلای خود در این دادگاه حاضر شدند اما رییس دادگاه اعلام کرد که هم‌زمان جلسه اداری دارد و نمی‌تواند جلسه محاکمه را تشکیل دهد.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور، در بیرون از محوطه دادگستری الشتر، بیش از صد تن از دراویش نعمت‌اللهی گنابادی برای هم‌دردی و حمایت از برادر ایمانی خود تجمع کرده‌ بودند‌.

گفتنی است حمزه ملکشاهی دانش‌جوی رشته مهندسی مواد (‌متالوژی)‌، به هم‌راه تنی چند از دراویش‌، مردادماه سال‌ گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات خرم‌آباد بازداشت و پس از مدتی آزاد شد.

…………………………………………………….

پس از حضور هیت رهبران آفریقایی در بنغازی،

«معترضان لیبی پیشنهاد آتش‌بس را رد کردند»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، معترضان لیبی «نقشه راه» پیشنهادی هیت رهبران آفریقایی برای برون‌رفت از درگیری در لیبی و آتش‌بس را رد کرده، بار دیگر خواستار برکناری معمر قذافی از قدرت شده‌اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، مصطفی عبدالجلیل، رییس «شورای ملی انتقالی» لیبی اعلام کرد که طرح پیشنهادی رهبران اتحادیه آفریقا پاسخ‌گوی خواسته‌های مردم لیبی نیست و تنها شامل اصلاحات سیاسی‌ است.

آقای عبدالجلیل که تا پیش از پیوستن به مخالفان وزارت دادگستری دولت معمر قذافی را بر عهده داشت، تاکید کرد که آقای قذافی و پسرانش باید «سریع» لیبی را ترک کنند و افزود که در غیر این‌صورت «مردم لیبی به سراغ آن‌ها خواهند رفت».

هیتی از رهبران اتحادیه آفریقا که روز یک‌شنبه برای میانجی‌گری میان حکومت لیبی و مخالفان با معمر قذافی دیدار کرده بودند، اعلام کرده‌اند که آقای قذافی «نقشه راه» برای خاتمه نزاع لیبی را پذیرفته است.

زمانی که این هیت وارد بنغازی شدند، گروهی از معترضان به مذاکره با معمر قذافی دست به تجمع زده، اعلام کردند که به اعضای این هیت که به گفته آنان اکثرشان از هم‌پیمانان آقای قذافی هستند امید اندکی دارند.

رییس «شورای ملی انتقالی» روز دوشنبه با اظهار این که زمان پیشنهادات مطرح شده از سوی این هیت سپری شده است، گفت: «ما با خون شهدایمان معامله نمی‌کنیم. یا می‌میریم،‌ یا پیروز می‌شویم.»

این اظهارات در حالی بیان شده است که سیف‌الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی روز دوشنبه، کنار کشیدن پدرش از قدرت را «مضحک» خواند.

…………………………………………………….

هم‌راه با مواد آتش‌زا،

«حمله به سفارت عربستان در تهران»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 22 فروردین‌ماه، در جریان تجمع عده‌ای از معترضان به دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین، سفارت‌خانه عربستان در تهران با مواد آتش‌زا مورد حمله قرار گرفته است. در ادامه این تجمع عده‌ای از تظاهرات‌کنندگان با نیروی انتظامی درگیر شده‌اند.

به گزارش فارس، تظاهرات اخیر، سه روز بعد از برگزاری تجمع اعتراضی دیگری در مقابل کنسول‌گری عربستان سعودی در مشهد برگزار شده که بنا به گزارش‌ها در جریان آن هم، برخی معترضان کوکتل مولوتف به هم‌راه داشته‌اند.

در پی اعزام نیروهای نظامی عربستان سعودی به بحرین برای کمک به دولت آن کشور در سرکوب شیعیان معترض، رسانه‌های حکومتی ایران اخبار فراوانی را در مورد اعتراضات مسوولان و فعالان اصول‌گرا نسبت به این اقدام منتشر کرده‌اند.

رسانه‌های داخلی ایران و وابسته به دولت جمهوری اسلامی، برگزار‌کنندگان تجمع اعتراضی روز گذشته تهران را عده‌ای از دانش‌جویان دانش‌گاه‌های تهران معرفی کرده و از شعارهای آن‌ها علیه دولت‌های عربستان سعودی و بحرین خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، تظاهرات‌کنندگان در پایان، قصد پیش روی به سمت ساختمان سفارت عربستان را داشته‌اند که با مقابله نیروهای پلیس ناکام مانده‌اند و در این میان، عده‌ای از معترضان «۶ الی ۷ کوکتل مولوتف» به سمت سفارت عربستان سعودی پرتاب کرده‌اند.

…………………………………………………….

سازمان حقوق بشر سوریه:

«دویست معترض در یک‌ماه کشته شدند»

خبر / رادیو کوچه

سازمان حقوق بشر سوریه روز سه‌شنبه با ارایه گزارشی تعداد کشته‌شدگان اعتراضات در این کشور را که کم‌تر از یک ماه پیش آغاز شد 200 نفر اعلام کرده است. این درحالی است که دولت و مخالفان در مورد هویت کشته‌شدگان اظهارات متناقضی ارایه می کنند.

دولت «گروهک‌های مسلح» را به تیراندازی به سمت مردم معرفی می‌کند و می‌گوید اغلب کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی هستند در حالی که معترضان نیروهای وابسته به نظام را به شلیک مستقیم متهم می‌کنند.

به گزارش العربیه، روز گذشته دانش‌جویان در دانش‌گاه دمشق علیه دولت تظاهرات برگزار کردند و خبرهای تایید نشده حاکی است که دست‌کم یک تن در این اعتراض‌ها کشته شد.

در همین حال شهرهای بانیاس و درعا پس از اعلام کشته‌شدن 9 تن از نیروهای دولتی شاهد برقراری تدابیر امنیتی بی‌سابقه‌ای شده است.

دست‌گاه امنیتی این کشور روز گذشته 190 نفر از تظاهرکنندگان در راه‌پیمایی منظقه «دوما» در شمال دمشق را بازداشت کردند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,