Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
روبه‌رو- گفت‌وگو با «مایکل هین»

«برای علتی مهم‌تر از من»

2011 April 19

آویده مطمئن‌فر/ تورنتو / رادیو کوچه

avideh@koochemail.com

امروزه، در بسیاری از نقاط دنیا، بسیاری از ما می‌توانیم از آسایش و فراوانی که حتا چند دهه پیش قابل تصور نبود لذت ببریم. ولی این سوال که آیا واقعن این تنها معنی زندگی است برای ما مطرح می‌شود. همان‌طور که اینشتین گفته بود: «فرد وقتی شروع به زندگی می‌کند که بتواند خارج از خود زندگی کند و تنها زندگی ارزش دارد که در خدمت به دیگران صرف شده باشد.» من فکر می‌کنم که دوران ما دوران کمک‌، هم‌بستگی و نوع‌دوستی است و شاید به این خاطر است که بسیاری از مردم به موسسات خیریه به عنوان وسیله‌ای برای خدمت به دیگران می‌پیوندند که به نوعی، دیگران را با مهربانی و آسایشی که زندگی به آن‌ها اهدا کرده است شریک کنند. در این برنامه رو‌به‌رو، مهمان عزیز من، «مایکل هین» یکی از این افراد قابل تحسین است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مایک سرمایه‌گذار کارآفرینی در تورنتو است که در حال حاضر، روی پروژه‌های متعددی در صنایع گوناگون کار می‌کند. قبل از آن، او در بانک مورگان استنلی در نیویورک در گروه تجارت اختصاصی کار می‌کرده است. مایک حدود دو سال پیش به تورنتو بازگشت و «بنیاد یادبود آن هین» را در یادبود مادرش تاسیس کرد. مایک دارای مدرک کارشناسی‌ارشد مدیریت بازرگانی از دانش‌کده اندرسون دانش‌گاه لوس‌آنجلس کالیفرنیا و دارنده منشور سرمایه‌گذاران است.

مایکل می‌توانید کمی راجع به بنیاد یادبود «‌آن هین‌» توضیح  بدید؟

بنیاد یادبود «‌آن هین» یک بنیاد عمومی است  که در سال ۲۰۰۹  به منظور حمایت از طرح‌ها و برنامه‌هایی در جامعه که روی ترویج سلامتی روانی متمرکز می‌باشند، تاسیس شد و برای انجام این کار، انجمن ما باید دو کار بسیار مهم انجام بدهد. اولین وظیفه ما شناسایی و ارزیابی طرح‌های ابتکاری و برنامه‌های ارزش‌مند در جامعه است. ما اساسن این ارزیابی را با استفاده از مجموعه‌ای از معیارها که مطابق با ارزش‌های اصلی این بنیاد است انجام می‌دهیم. و از طریق این فرآیند ارزش‌یابی، ما یک یا چند کاندیدا را انتخاب و پشتیبانی می‌کنیم. بنابراین زمانی که ما این انتخاب را انجام دادیم، وظیفه بعدی ما،  که به همان اندازه مهم است، این است که برای آن برنامه پول جمع‌آوری کنیم. بنابراین ما از افراد، از شرکت‌های تجاری و دیگر شرکت‌ها، برای آن دسته از برنامه‌های ارزش‌مند پول جمع‌آوری می‌کنیم. این بنیاد به افتخار «آن هین»، مادر من، نامیده شده که برای سال‌های طولانی دچار افسردگی بسیار شدید بود. در سال ۱۹۹۹، تقریبن دوازده سال پیش، مادرم در سن ۵۰ و سه سالگی دست به خودکشی زد در حالی که برای چندین دهه  قبل با افسردگی مبارزه کرده بود. من این بنیاد را به یاد و به افتخار او به منظور تلاش برای کمک به افرادی که با چالش‌ها و مبارزات مشابه درگیر هستند برقرار کردم.

«تیم آن» چیست؟

«تیم آن» در واقع  دو جور تعریف می‌شود. تعریف محدود برای «تیم آن» این است که این یک تیم از دوندگانی که به‌طور خیریه، سال گذشته در روی‌داد ماراتن آب‌نمای اسکوشیای تورنتو شرکت کرده بودند تشکیل شده و شامل ۱۴ دونده است که  دونده فواصل مختلف هستند و به حمایت از بنیاد ما تعهد دارند. اما ما دوست داریم به «تیم آن» به طرز گسترده‌تری فکر کنیم‌. شما لازم نیست که دونده باشید تا به «تیم آن» بپیوندید‌. من می‌توانم به شما بگویم که «آن» یک دونده نبود. بنابراین راه‌های دیگری برای پیوستن به تیم وجود دارد.  شما می‌توانید به عنوان یک حامی، به عنوان پیوستن به دفاع از سلامتی روانی، به عنوان داوطلب و غیره به ما بپیوندید. تعدادی از نقش‌ها هنوز در «تیم آن» پر نشده و در هر راهی که برای شما معنی‌دار است می‌توانید به ما کمک کنید.

با پولی که شما جمع‌آوری می‌کنید به چه کسانی تا به حال کمک کرده‌اید؟

اجازه بدهید که اول با این واقعیت، که از افتخارات ما است، شروع کنم که در سال ۲۰۱۰، یعنی اولین سال وجود ما،  تولید هر یک دلار سرمایه جمع‌آورده شده، فقط سه سنت برای بنیاد هزینه داشته است، بنابراین اکثریت پول شما در پایان برای کمک به شرکای انتخاب شده ما می‌رسد. در حال حاضر، در بیش‌تر موارد، من خودم هزینه‌های کوچک را می پردازم‌ تا دوباره، مهم است که تاکید کنم که پول اهدا شده به گیرندگان انتخاب شده ما می‌رود.

در سال ۲۰۱۰، هیت مدیره ما، تصمیم هم‌کاری با خدمات اجتماعی «اوولاگن»، که یک مرکز معتبر سلامت روانی جوانان واقع در مرکز شهر تورنتو است را گرفت و ما از برنامه‌های بسیار خاص در این مرکز نوجوان که در واقع درمان‌گاهی است که جوانانی که مشکلات روحی دارند می‌توانند به راحتی وارد شوند، حمایت مالی کردیم. ‌بودجه ما، هم‌راه با کمک‌های مالی مغازه‌های زنجیره‌‌ای خرده‌فروشی  وینرز اکثریت هزینه‌های عملیاتی این درمان‌گاه را برای سال آینده پوشش می‌دهد.

ما یک بار دیگر، در سال ۲۰۱۱، از برنامه‌های این درمان گاه حمایت ‌خواهیم کرد. و هم‌چنین در حال حاضر مورد برخی دیگر از نامزدهای امیدوار‌کننده را بررسی می‌کنیم .

مردم چگونه می‌توانند کمک کنند؟

تعدادی از راه‌های متفاوت ‌برای کمک وجود دارد. آن‌ها به وضوح می‌توانند اهدای مالی کنند یا هم‌چنین می‌توانند به ما وقت، فضای تبلیغاتی رایگان، و غیره اهدا کنند. در سال گذشته، ما در درجه اول کمک‌های مالی شخصی داشتیم ولی ‌امسال به دنبال افزایش حمایت شرکت‌های بزرگ هستیم

و البته،  به زودی روی‌داد بزرگ جمع‌آوری کمک‌، در شش ماه آینده، در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۱‌، شروع خواهد شد که شما می‌توانید از یکی از اعضای  «تیم آن»  پشتیبانی کنید و همان‌طور که گفتم، وب سایت به زودی درست خواهد شد، آدرس وب سایت  www.theahmf.com، است و همه اطلاعاتی که شما نیاز داشته باشید در این‌جا قرار خواهد گرفت.

چه برنامه و هدفی برای سال ۲۰۱۱ دارید؟

در مورد ساختمان تیم ما بسیار خوش‌حال هستم، امیدوارم که تعداد افراد تیم ما دو برابر سال گذشته بشود. بنابراین اگر به من گوش می‌کنید و علاقه‌مند هستید که اولین نیمه ماراتن و یا ماراتن خود را انجام دهید، ممکن است این فرصت بسیار خوبی برای شما باشد که با پیوستن به «تیم آن»، این هدف زندگی خود را انجام دهید.

ما با دونده‌گان تیم ‌یک قرارداد بسیار ساده می‌بندیم.  هر دونده، صرف‌نظر از فاصله‌ها، ‌که در‌ واقع سه فاصله وجود دارد، (پنج کیلومتر دویدن و یا راه رفتن) ، نیمه‌ماراتن (21کیلومتر)، ماراتن (42 کیلومتر) به منظور جمع کردن حداقل ۵۰۰ دلار متعهد می‌شوند. و در مقابل، ما هر دونده یک بسته کامل از مزایایی مانند:

•  پرداخت ثبت نام در مسابقه که ۳۵ تا ۱۰۰ دلار است

•  تی شرت «‌تیم آن»

•  ناهار بعد از مسابقه

• جوایز مختلف مثلن یک آی فون

• تخفیف از طرف مارک‌های اسپانسر، به‌طور مثال سال گذشته و امسال «نایک»  و «نیو بلنس» حامیان کلیدی برای تیم ما بودند، امیدوارم دوباره در سال جاری هم باشند.

• ما هم‌چنین تمام خرج‌های ثبت‌نام را پرداخت می‌کنیم و همه سعی‌مان را می‌کنیم که این تجربه بزرگی برای شما باشد.

من فقط می‌خواهم یک چیز بیش‌تر اضافه کنم و آن این است که ما در حال ارایه چیز جدیدی در این سال هستیم. سر مربی تیم ما، «لوییس اسپینونزا»، یک مربی بسیار خوب و با‌تجربه، برنامه تمرین ۲۰ هفته‌ای برای نیمه‌ماراتن و یا ماراتن کامل، هم برای کسانی که اولین بار و کسانی که ماراتن را تکرار می‌کنند طراحی کرده است. این برنامه از تاریخ ۳۰ مه، به مدت ۲۰ هفته اجرا خواهد شد، و شامل سه تا چهار شیوه خاص در هر هفته خواهد بود. اگر کسی وجود دارد که  شاید می‌خواهد در اولین مسابقه دو ماراتون‌، نیمه‌ماراتن، و یا حتا پنج کیلومتر، می‌توانید به ما بپیوندید. بیایید، نگاه کنید اگر لذت بردید، به «تیم آن»  بپیوندید.

چطور شد که شما به فکر کمک به دیگران افتادید؟ چرا برای شما انجام کاری برای کمک به دیگران مهم است؟

من می‌توانم بگویم که برای سال‌ها، من به علل مختلف که به قلب من، اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک بوده‌اند کمک ‌می‌کردم و گاهی اوقات در روی‌دادهای خیریه حضور پیدا می‌کردم، ولی در سال ۲۰۰۹، تصمیم گرفتم که کمک را به ‌سطح دیگری ببرم و کار معنی‌دارتری انجام دهم. و چون مادرم ده سال قبل فوت کرده بود، و من هم آماده‌گی ذهنی ‌انجام کار پرمعنی‌تری را پیدا کردم. قبل از آن، مطمئن هستم که آماده نبودم. اما زمان آن رسید. علاوه برآن وقت بیش‌تری پیدا کردم چون کارم را در نیویورک ترک کردم، و منابع مالی که قبلن نداشتم را هم به دست آورده بودم، بنابراین، هنگامی که همه‌چیز دور هم جمع شدند، یک چشم‌انداز دورتری برای دوره مقدماتی و شروع اجرای برنامه‌ام فراهم شد.

تعریف شما از خوش‌بختی کامل چیست؟

در یک کلمه، من می‌خواهم بگویم تعادل. تعادل در همه‌چیز.

چه فضیلتی این روزها به نظر شما مبالغه می‌شود؟

بدون شک، من فکر می‌کنم  صبر. من فکر می‌کنم مردم صبر بسیار عجیبی دارند. ای کاش آن‌ها  تا به حال صبر کم‌تر، و فوریت بیش‌تری داشتند. من فکر می‌کنم به این ترتیب کار بیش‌تری می‌توان انجام داد.

شما از چه چهره‌ی تاریخی الهام گرفته‌اید؟

بر‌خلاف باراک اوباما، از طرف‌داران بزرگ آبراهام لینکلن هستم‌. او رهبر و سخنور بزرگی بود، و مسیر تاریخ بشر را به‌طور موثر تغییر داد و برای آن‌چه که به آن اعتقاد داشت درگذشت.

چه چیزی را به عنوان بزرگ‌ترین دست‌آورد خود تا کنون می‌دانید؟

من تا به حال موفقیت‌های تحصیلی و ورزشی داشته‌ام. ولی این بنیاد احتمالن تا کنون بزرگ‌ترین دست‌آورد من است، به این دلیل که همه این موفقیت‌ها فقط برای من بوده، اما این بنیاد برای چیزی بسیار بزرگ‌تر از من است.

ارزش‌مند‌ترین چیزی که در اختیار دارید؟

برای شوخی خواهم گفت کفش‌ ورزشم. آن‌ها خیلی برای من مهم هستند ولی صادقانه بگویم، سلامتی من ارزش‌مند‌ترین چیزی است که من دارم. من یک مرد مادی نیستم، و به اموال فکر نمی‌کنم، من به رفاه فقط از نقطه نظر سلامتی فکر می‌کنم و آن چیزی است که دارم.

قهرمان داستانی مورد علاقه شما کیست؟

وقتی که من جوان‌تر بودم او مورد علاقه من بود و من فکر می‌کنم هنوز هم «بت من» قهرمان مورد علاقه من هست، چون در طول روز، او بروس وین میلیونر، تاجر و نیکوکار و در شب، با بدی دعوا دارد. من فکر می‌کنم که

«بت من» شخصیت واقعن متمایزی هست.

چه کسی قهرمان شما در زندگی واقعی است؟

بزرگ‌ترین قهرمان من در زندگی پدر من است. پدر من سختی‌های زیادی در زندگی کشیده، و همواره تحمل کرده. هم‌راه با مادرم،  بسیاری از چیزهایی که من می‌دانم را به من آموخت، نه تنها با کلمات توخالی بلکه با قرار دادن خود به عنوان مثال. من بیش‌ترین احترام را برای او دارم از نظر تعهد او به مادرم و خودم و برای این‌که همیشه به خانواده ما اعتقاد دارد.

اگر شما می‌توانستید بمیرید و دوباره به عنوان  یک شخص یا چیزی برگردید، آن چه خواهد بود؟

دلم می‌خواست که بازی‌های المپیک باشم، چون هر چهار سال فرصت متحد‌کردن بزرگ‌ترین ورزش‌کاران جهان را در یک مکان داشتم. بازی‌های المپیک برای من روحیه ورزش‌کاری، انصاف، روحیه رقابت، و همه افرادی که با هم برای یک هدف مشترک دور هم جمع می‌شوند را مجسم می‌کند. و این یک چیز فوق‌العاده‌ای است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,