Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
نامه دبیر کل ائتلاف مشارکت شهروند به علی لاریجانی:

«سازمان‌های غیر‌دولتی را حمایت کنید»

2011 April 20

دبیر کل ائتلاف بین‌المللی برای مشارکت شهروند که یک ائتلاف بین‌المللی جامعه مدنی است در روزهای اخیر نامه‌ای را خطاب به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص نظارت برسازمان‌های غیر‌دولتی منتشر کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

متن این نامه در پی می‌آید:

مقام محترم، جناب آقای علی لاریجانی

من به‌عنوان دبیر کل سی‌آی‌وی‌آی‌سی‌یو‌اس؛ ائتلاف بین‌المللی برای مشارکت شهروند که یک ائتلاف بین‌المللی جامعه مدنی است و در بیش از یک صد کشور عضو دارد،‌ این نامه را برای شما می‌نویسم.

سی‌آی‌وی‌آی‌سی‌یو‌اس از شنیدن خبری مبنی بر این که مجلس شورای اسلامی بررسی طرح ناظر بر تاسیس و نظارت برسازمان های غیر‌دولتی را برای مدت سه ماه متوقف کرده و آن را برای بررسی بیش‌تر به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع داده است، ابراز خوشحالی می‌کند. ما ضمن استقبال از این اقدام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت می‌خواهیم که از این فرصت موقتی استفاده کرده و موادی در طرح بگنجانند تا هم‌سو با میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی که ایران عضو آن است، و همان‌طور  که در قانون اساسی ایران تصریح شده آزادی‌های بیان، تجمع و تشکل تضمین شوند.

ما هم‌چنان نگران هستیم که علی‌رغم اعتراضات شدید جامعه مدنی در ایران بخش‌هایی (از جمله ماده ۶ و قسمت‌هایی از ماده ۱۲) از این طرح که به اجرا گذاشته خواهد شد در کمیسیون اجتماعی مورد بازبینی قرار نمی‌گیرد. ماده ۶ این طرح  برای نمونه تشکیل یک هیت عالی را مصوب می‌کند  که مرکب از نمایندگان اطلاعاتی و سایر بخش‌ها از جمله قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و نیروهای مقاومت بسیج است که قدرت تصویب و رد مجوز سازمان‌های غیر‌دولتی را دارد. این هیت عالی ‌قدرت نظارت بر انتخاب هیت مدیره سازمان‌های غیر‌دولتی، فعالیت‌های آن‌ها و تصمیماتشان را نیز دارد. ما هم‌چینن عمیقن نگران این هستیم که سازمان‌های غیر‌دولتی فقط یک نماینده در این هیت عالی خواهند داشت.

بخش‌هایی از ماده ۱۲ این طرح ملزم می‌کند که همه راه‌پیمایی‌ها فاقد وابستگی‌های سیاسی باشند و فقط زمانی یک راه‌پیمایی قانونی تلقی خواهد شد که هیت عالی مجوز آن را صادر کند. اگر این طرح تصویب بشود، هیت عالی قانونن دارای قدرتی برای تایید هر نوع ارتباط و هم‌کاری سازمان‌های جامعه مدنی ایران و سازمان‌های بین‌المللی، از جمله شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها و عقد توافق‌نامه‌ها و قرارداد‌ها، است.

ما بر این باوریم که تلاش‌هایی که در این طرح صورت گرفته تا تضمین شود که فعالیت‌های سازمان‌های غیر‌دولتی تحت کنترل دست‌گاه‌های امنیتی قرار می‌گیرند در شکل فعلی آن‌ یک تهدید اساسی برای جامعه مدنی در ایران به‌وجود می‌آورد. ماده ۶ به‌ویژه نظارت و کنترل نظامی و راه‌بردی بر فعالیت‌های سازمان‌های جامعه مدنی ایجاد می‌کند و به‌طور خاص تعامل سازمان‌های غیر‌دولتی را با سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس‌های سازمان ملل محدود می‌کند.

مقام محترم،

قوانین مناسب جامعه مدنی باید فعالیت‌های آن‌ها را تقویت کند و فضای مناسب برای آن‌ها فراهم سازد تا فعالیت کنند. ما فکر می‌کنیم و تقاضا داریم که طرح نظارت بر تاسیس و نظارت بر سازمان‌های غیر‌دولتی باید به گونه‌ای بازبینی شود تا این شرایط را برای سازمان‌های غیر‌دولتی فراهم کند.

اینگرید اسرینات

دبیر کل

سی‌آی‌وی‌آی‌سی‌یو‌اس، ائتلاف بین‌المللی برای مشارکت شهروند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,