Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
در پی رد درخواست پناهندگی در بریتانیا،

«اعتصاب‌غذا با دوختن لب توسط چهارپناه‌جوی ایرانی»

2011 April 23

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، چهار پناه‌جوی ایرانی در اعتراض به نپذیرفته شدن درخواست پناهندگی آن‌ها در بریتانیا و تصمیم دولت این کشور برای بازگرداندن آن‌ها به ایران، دست به اعتصاب غذا زده و لب‌های خود را دوخته‌اند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، این چهار مرد ایرانی، که یکی از آن‌ها  ۱۷ سال سن دارد، به هم‌راه شش معترض دیگر از ۱۶ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و لب‌های خود را با استفاده از نخ ماهی‌گیری دوخته‌اند.

این پناه‌جویان ایرانی که در پیاده‌روی مقابل اداره مهاجرت در مرکز شهر کریدون بریتانیا چادر زده‌اند، می‌گویند، در اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران در سال ۱۳۸۸ خورشیدی شرکت داشته و از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد ضرب و شتم واقع شده و شکنجه شده‌اند.

هم‌چنین یکی از این پناه‌جویان که ۱۷ سال سن دارد، گفته است که در جریان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ در ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در دوره بازداشت مورد تجاوز نیز قرار گرفته است.

با این حال دست‌گاه‌های ذیربط در بریتانیا قصد دارند، این پناه‌جویان ایرانی را که سال گذشته به این کشور پناه آورده‌اند، به ایران بازگردانند.

یکی از این پناه‌جویان در‌باره اقدام خود در دوختن لب‌هایشان گفته است: «هیچ کس در بریتانیا به حرف ما گوش نمی‌دهد و کسی علاقه‌ای به آن‌چه ما می‌گوییم از خود نشان نمی‌دهد، بنابر این ما چاره دیگری نداریم.»

به گفته فعالان حامی حقوق پناه‌جویان، این‌گونه اقدام پناه‌جویان ایرانی نشان‌گر افزایش حس ناامیدی و یاس در میان آن‌ها است.

چندی پیش نیز یک پناهجوی ایرانی در اعتراض به رد شدن درخواست پناهندگی‌اش در مرکز شهر آمستردام هلند خود را آتش زده و جان باخته بود.

هم‌چنین پیش‌تر نیز چند پناه‌جوی ایرانی دیگر در یونان لب‌های خود را دوخته بودند.

بیشتر بخوانید:

«اعتراض با دهانی دوخته»

ویدئو:

«خودسوزی یک پناه‌جوی ایرانی در هلند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,