Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
ده گلزن برتر تاریخ تیم ملی ایران؛

«دایی هم‌چنان بی رقیب در گل‌زنی»

2009 November 16

«جواد نکونام» با گل‌زنی مقابل اردن شمار گل‌های ملی خود را به عدد 24 رساند  و با این تعداد گل هم‌چنان چهارمین گل‌زن در تاریخ  فوتبال ملی ایران است.اما به گزارش سایت «گل» که به بررسی 10 گل‌زن برتر تاریخ تیم ملی ایران پرداخته‌است، علی دایی هم چنان در رده نخست گلزنان برتر ایران قرار دارد.

20091116-sport-daee-gol

بنا به این گزارش علی دایی با 109 گل برترین گل‌زن ملی نه ایران بلکه تاریخ فوتبال ملی جهان است که رکورد جاودانه وی بعید است به این زودی توسط بازیکنی شکسته شود. «استرن جان» بازیکن ترینیداد و توباگو تنها بازیکنی است که شانس نزدیک‌شدن به علی دایی را در سال‌های آینده دارد. این بازیکن تاکنون 69 گل به ثمر رسانده، اما بعید است که حتی به عدد 100 نزدیک شود. دایی این تعداد گل را در 149 بازی ملی به ثمر رسانده و میانگین گلزنی او در هر بازی 0.7 گل است که آمار خوبی برای مهاجم سابق ایران است.دایی با 14 گل زده بهترین گل‌زن تاریخ جام ملت‌های آسیاست.

پس از وی کریم باقری با 50 گل قرار دارد.کاپیتان فعلی تیم پرسپولیس برترین هافبک گلزن تاریخ فوتبال ملی دنیا محسوب می‌شود. کریم با این تعداد گل، سی‌امین گلزن برتر ملی دنیاست و نکته جالب در مورد باقری این‌که تا دو سه سال پیش تعداد گل‌های باشگاهی او  کم‌تر از تعداد گل‌های ملی‌اش بود. کریم رکورد گل‌زنی باشگاهی‌اش را در سه سال اخیر بالا برده‌است. کریم اولین گل خود را در سال 72 و آخرین گل را در سال 87 به ثمر رسانده‌است. باقری در 86 بازی ملی موفق به ثبت 50 گل شده و میانگین گلزنی او در هر بازی 0.6 گل است. کریم با زدن 7 گل در یک بازی ملی نیز در تاریخ فوتبال ایران رکورد منحصر بفردی دارد.

20091116-sport-bagheri-gol

در سومین رده علی کریمی با 36 گل قرار می‌گیرد. بازیکن تازه خداحافظی کرده تیم‌ملی نیز سومین گلزن برتر ایران است که در 111 بازی ملی موفق به زدن 36 گل شد.

علی کریمی اولین بار در فینال بازی های آسیایی بانکوک 1998 موفق به گلزنی شد و آخرین بار نیز در بازی مقابل امارات در مقدماتی جام جهانی گل‌زنی کرد. دو گل اول به نیوزیلند در جام بین قاره‌ای و هم‌چنین «هت تریکم مقابل کره جنوبی در جام ملت‌های 2004 از گل های به یاد ماندنی جادوگر فوتبال ایران است.

جواد نکونام با 24 گل رتبه چهارم را دارد. جواد نکونام کاپیتان تیم فعلی تیم ملی با ادامه روند گل‌زنی‌های خود می‌تواند به رکورد کریم باقری دست‌یابد. نکونام که در تیم ملی جانشین خوبی برای کریم باقری بوده است، تاکنون در 102 بازی ملی موفق به زدن 24 گل شده‌است. نکونام بهترین گل‌زن تیم‌ملی در یک سال اخیر بوده و در مقدماتی جام جهانی با زدن 4 گل برترین گل‌زن تیم ملی بود.

پس از وی غلامحسین مظلومی با 19 گل قرار دارد. درمورد بازیکنان نسل قدیمی تیم ملی باید یک نکته را یادآوری کرد و آن این‌که تعداد بازی‌های دوستانه و رسمی تیم ملی در دهه‌های 50 و 60 بسیار کم‌تر از دهه‌های اخیر بوده‌است، در غیر این‌صورت بازیکنانی مثل مظلومی، پیوس و … می‌توانستند گل‌های زیادی را به ثمر برسانند. مظلومی در فاصله سالهای 48 تا 56  در 41 بازی موفق به زدن 19 گل شد و میانگین حدود نیم گل در هر بازی را بر جای گذاشت. غلامحسین مظلومی تا قبل از ظهور فرشاد پیوس به مدت حدود 15 سال رکوردار تیم ملی بود.

به‌گزارش سایت گل دیگر گلزنان برتر ایران به ترتیب زیر در جدول قرار می گیرند:

6- فرشاد پیوس(19 گل)

برترین گلزن تاریخ فوتبال ایران در 35 بازی ملی موفق به زدن  19 گل شد. پیوس اولین گل خود را در سال 63 به یوگسلاوی زد و در بازیهای اسیایی 1990 با زدن 4 گل اقای گل مسابقات شد و نقش مهمی در قهرمانی ایران داشت. فرشاد پیوس تعدادی از بازی‌های ملی را به دلیل یک سال محرومیت ناعادلانه از دست داد، وگرنه شمار گل‌های ملی او می توانست به 30 هم برسد.

7. همایون بهزادی(14 گل)

برترین گلزن تیم ملی در دهه چهل همایون بهزادی است که تا سال‌ها با همین تعداد گل رکوردار تیم ملی بود. بهزادی در 35 بازی موفق به زدن 14 گل شده است و اولین گل خود را در سال 42 به پاکستان زد. دو گل او  به هند در بازی مقدماتی المپیک 64 توکیو باعث شد تا تیم ملی ایران برای اولین بار راهی المپیک شود، هر چند که خود بهزادی از حضور در المپیک محروم شد. بهزادی در جام ملت‌های اسیا 1968 نیز ستاره تیم ملی ایران بود و با زدن 4 گل اقای گل جام ملت‌های آسیا شد.

8. پرویز قلیچ خانی(14 گل)

کاپیتان اسبق تیم ملی در 65 بازی ملی موفق به ثمر رساندن 14 گل شد. اولین گل ملی او باعث اولین قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا 1968 شد. در جام استقلال برزیل به تیم‌های ایرلند و اکوادور گل زد و اولین بازیکن ایرانی بود که دروازه یک تیم اروپایی را باز کرد. قلیچ خانی در مقدماتی جام جهانی 1974 دو گل به استرالیا زد که البته این گل‌ها نیز برای صعود ایران چاره ساز نشد. آخرین گل وی نیز در المپیک 1976 و مقابل شوروی بود که از نقطه پنالتی دروازه این تیم را باز کرد.

9. ناصر محمدخانی(14 گل)

ستاره تیم پرسپولیس در دهه شصت طی 24 بازی موفق به زدن 14 گل شد و چه بسا اگر تیم ملی در آن دوره تعداد بازی‌های بیشتری داشت، محمدخانی می توانست بر شمار گل‌های خود اضافه کند. ستاره تیم‌ملی در دهه 60 اولین گل ملی خود را در بازی‌های اسیایی 1982 دهلی به تیم یمن زد و اوج درخشش او در جام ملت‌های آسیا 1984 بود که در مرحله مقدماتی و نهایی با زدن 12 گل بهترین گلزن ایران در سال 63 لقب گرفت.

10. وحید هاشمیان(14 گل)

مهاجم لژیونر ایران که همین چند وقت پیش از تیم ملی خداحافظی کرد، در دوره‌ای ظهور کرد که علی دایی گزینه اصلی مربیان تیم ملی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی تیم ملی بود. هاشمیان که در اولین بازی ملی خود 2 گل به ثمر رساند، مدتی را از تیم ملی کناره‌گیری کرد  و در بازگشت مجدد گل‌های حساسی مقابل ژاپن و قطر در مقدماتی جام جهانی 2006 به ثمر رساند که نقش مهمی در صعود ایران به جام جهانی داشت. وحید هاشمیان در 52 بازی ملی موفق به زدن 14 گل شد که آخرین گل او مقابل جامائیکا در یک بازی دوستانه بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: