Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
به بهانه زادروز «جان جیمز آدوبون»

«روزنگاشت/پرند‌گان، گران‌ترین کتاب جهان»

2011 April 26

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌ششم آوریل برابر با زادروز «جان جیمز آدوبون» نقاش، پرنده‌شناس، طبیعت‌شناس و شکارچی است. وی پرندگان شمال آمریکا را به شکلی حرفه‌ای، نقاشی، دسته‌بندی و توصیف کرده‌است و گران‌ترین کتاب جهان به نام «پرندگان آمریکا» یک نسخه کم نظیر از نقاشی‌های اوست. وی زاده سال 1789 بود و در سال 1851 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جان جیمز آدوبون» در بیست‌و‌ششم آوریل سال 1789 در «هائیتی» متولد شد. پدرش یک افسر نیروی دریایی بود و جان مادرش را در کودکی به علت بیماری از دست داده بود. آدوبون از همان کودکی به پرندگان وابستگی خاصی داشت و پدرش این علاقه او را به طبیعت مورد تشویق قرار داد.

آدوبون در فرانسه، در طی سال‌های هرج و مرج انقلاب فرانسه و عواقب پس از آن پرورش یافت. پدرش تصمیم داشت که از پسر خود یک دریانورد بسازد به این سبب جیمز  در 12 سالگی به مدرسه ارتش رفت ولی به سرعت فهمید که مستعد دریازدگی است و علاقه ای به ریاضیات ندارد و با رضایت خاطر به کاوش و تمرکز بر روی پرندگان پرداخت.

آدوبون به مطالعه در مورد پرندگان پرداخت با این هدف که توضیح یافته‌هایش نسبت به سایر هنرمندان، واقعی‌تر باشد. او هم چنین به نقاشی از پرندگان و ثبت رفتارشان پرداخت. وی با مطالعه پیرامونش، به سرعت قوانین پرنده شناسی را آموخت. او در جایی اقامت گزید که از نظرش به بهشت شباهت داشت و به گفته خودش «شکار، ماهی گیری، نقاشی و موسیقی، تمام لحظات مرا به خود اختصاص داده است».

آدوبون درمورد پرندگان گفته: «هر مکانی در طبیعت هرچند، مرتفع یا پست، خشک یا مرطوب، متمایل به جنوب یا شمال، دارای درختان بلند یا درخت‌چه‌ها باشد، جایی را برای سکونت پرندگان دربردارد». او هم‌چنین در آن ایام با طبیعت‌شناس و فیزیک‌دانی آشنا شد که آن شخص، مهارت‌های «تاکسی درمی» را در او تقویت کرد و روشهای علمی تحقیق را از او آموخت.

وی به مطالعات خود درباره پرندگان در طول زندگی خود ادامه داد و توانست موزه‌ای طبیعی از کارهای خود را دایر کند و سرانجام جان جیمز ادوبون پرنده‌شناس، طبیعت‌شناس، شکارچی و نقاش در بیست‌و‌هفتم ژانویه سال 1851 درگذشت.

اما جالب است بدانید که کتاب «پرندگان آمریکا» یک نسخه کم‌نظیر از نقاشی‌های جان جیمز آدوبون است که به عنوان گران‌ترین کتاب نقاشی جهان به ثبت رسیده است. که در حال حاضر فقط ۱۱۹ نسخه کامل از این کتاب چاپ قرن نوزدهم موجود است که از این تعداد ۱۰۸ کتاب متعلق به موزه‌ها و کتاب‌خانه‌ها است.

نسخه دیگری از این کتاب نقاشی، یک دهه قبل هشت میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به فروش رسید که رکورد فروش کتاب‌هایی از این قبیل را به خود اختصاص داد. این نسخه کم نظیر به مجموعه شخصی «لرد هسکه» تعلق داشته است.

کتاب مذکور حاوی هزار نقاشی در ابعاد واقعی بیش از ۵۰۰ گونه از پرندگان وحشی است، که جان جیمز آدوبون، نقاش پرندگان وحشی طی دوازده سال آن‌ها را تکمیل کرده است. او برای این کار به سراسر آمریکا سفر کرد و روش کارش هم به این ترتیب بود که بعد از شکار پرندگان، آن‌ها را با یک سیم نازک آویزان کرده و سپس مشاهداتش را نقاشی می‌کرد.

آدوبون بعد از اتمام کارش برای چاپ نقاشی‌ها به بریتانیا سفر کرد و در این مدت با شناسایی ثروت‌مندان، کتاب‌های خود را به آنها می‌فروخت.

منبع‌ها:

دانستنی‌های علوم و تکنولوژی

سایت مهر

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6684806 cialis online