Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
شامگاه گذشته ـ 25 آبان ماه

«نیکو خردمند به دیار باقی شتافت»

2009 November 17

رادیو کوچه

«نیکو خردمند» بازیگر سینمای ایران که از مدت‌ها پیش در بستر بیماری به سر می‌برد شامگاه گذشته ـ 25 آبان ماه ـ از دنیا رفت.

او که متولد 1311 در تهران بود، و فعالیت هنری‌اش را از سال 1337 با گویندگی در رادیو آغاز کرد و از سال 1339نیز به کار دوبله اشتغال داشت.

نیکو خردمند بازیگری را از سال 1369 با فیلم «پرده آخر» به کارگردانی «واروژ کریم مسیحی» آغاز کرد و در اولین گام موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در نهمین جشنواره فیلم فجر شد.

20091117-cul-nikookheradmand

این بازیگر خوش صدا هم‌چنین سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر را برای فیلم «بازیچه» دریافت کرد و برای فیلم «غزال» نیز نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن در چهاردهمین جشنواره فیلم فجر شد.

آخرین جضور وی در بیست‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، با فیلم‌های « پرونده هاوانا»،«کافه ستاره»و« چند می‌گیری گریه کنی» بود.

به گزارش ایسنا مهدی صباغ‌زاده کارگردانی که در فیلم‌های همچون«خانه خلوت»، «صبحانه برای دو نفر»، «روزهای خوب زندگی» و… با خردمند همکاری داشته است درباره مرگ وی گفت: «با رفتن نیکو خردمند سینمای ایران بانوی بزرگ، خوش‌اخلاق و شریفی را از دست داد.»

وی با اظهار تاسف اظهار داشت:«من روزها و ساعات خوبی را با ایشان داشتم و متاسفم که در چند سال اخیر در تنهایی و انزوا در خانه‌اش در کرج بود و این‌گونه از میان ما رفت.»

وی افزوده است : «فیلم «خانه خلوت» یادگار اولین کارم با او بود و بسیار لذت بردم. در «دزدان مادر بزرگ» بسیار موفق بود و بازی خوبی داشت و در فیلم «دیوار شیشه‌ای» هم نقش اصلی را برعهده داشت.او هنرمندی بود که از صدای بسیار خوب و زیبایی بهره می‌برد و جایش در سینمای ایران خالی خواهد بود.»

مراسم تشییع نیکو خردمند پنج‌شنبه ـ 28 آبان ماه ـ راس ساعت 9 صبح از مقابل خانه سینما به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: