شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«قلب رازگو»

۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۰

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

[email protected]

آثار «ادگار آلن پو» (19 ژانویه 1809 – 7 اکتبر 1849) نویسنده، شاعر، ناشر و منتقد ادبی بخشی از جنبش رمانتیک آمریکا محسوب می‌شود. او را بیش‌تر برای داستان‌های ترس‌ناک و رمزآلود می‌شناسند. پو یکی از نخستین نویسنده‌های آمریکایی است که سبک داستان‌های پلیسی جنایی را خلق کرد. او کوشید تنها از طریق نوشتن امرار معاش کند و از همین رو نیز زندگی دشوار مالی و حرفه‌ای را سپری کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«قلب رازگو» نخستین داستان کوتاهی‌ست که از پو در سال 1843 به چاپ رسید. داستان در مورد اعتراف قاتلی‌ست که تنها دغدغه‌اش اثبات عدم دیوانگی خود است.

پو معتقد بود که داستان واقعی را باید بتوان در یک نشست خواند، که باید به شدت موجز باشد و به موضوعی بپردازد که همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. «قلب رازگو» با ده پاراگراف به‌ترین نمونه از نظریه پو محسوب می‌شود.

این داستان تلاشی‌ست برای خلق اثری بسیار کوتاه که در ضمن محتوی اطلاعات زیادی است‌، هر‌چند شاید نه از نوع اطلاعاتی که ما در بسیاری از داستان‌‌ها می‌خوانیم. نه ذکر نامی و نه ذکر مکانی، گویی راوی تصادفن با شما در کافه‌ای تاریک مواجه شده است و از تیره‌ترین رازهایش پرده برمی‌دارد با این آگاهی که هرگز دوباره شما را نخواهد دید. اطلاعاتی که به ما منتقل می‌شود محرمانه است، از آن نوعی که هر روز به آن برنمی‌خوریم.

از آن‌جا که داستان است می‌توان به آن نگاهی عینی داشت و با این کار مخاطب بیش‌تر از احساسات خود در مورد جنایت، اعتراف، و مباحث مربوطه واقف می‌شود. اگر خواننده قرار است به این مباحث فکر کند چرا از کسی چون پو استفاده نکند که بیش‌تر وقت خود را به تفکر در این مباحث گذرانده؟

پو به دلیل مشارکت بسیارش به ژانرهای وحشت و علمی تخیلی، پدر داستان‌های مدرن کارآگاهی قلمداد می‌شود و به عنوان یک شاعر به شدت از او ستایش شده است. «والت ویتمن»، در مقاله خود با عنوان «اهمیت ادگار پو» می‌نویسد:

«نثر پو نشان‌گر استعداد بی‌نظیر او در زیبایی فن و انتزاع است، با هنر ریتم‌دار بی‌بدیع، گرایش درمان‌ناپذیر به سوژه‌های شبانه، و پس‌زمینه‌ای دیوانه‌وار در پس هر صفحه‌ای که نوشته است… همان کشش وصف‌ناپذیری که به اشعار پو ابراز می‌شود در مورد زندگی و خاطراتش نیز وجود دارد.»

تنها رمان کامل پو به نام «آرتور گوردون پیم» در سال 1838 منتشر شد.  داستان با ماجراجویی یک جوان مسافرکه به صورت قاچاق در یک کشتی صید نهنگ سوار شده آغاز می‌شود ‌اما به زودی تبدیل به داستان وحشت‌آوری از شورش‌، قتل و آدم‌خواری می‌شود. پو می‌گوید:‌

«با اکراه زیاد بر صحنه‌های مخوفی که متحول شدند متمرکز شدم، صحنه‌هایی که حتا پس از پایان، با آن جزییات لحظه به لحظه‌اش ذره‌ای از‌ حافظه من پاک نشده است و خاطره‌ی خشن آن تمام وجودم را در آینده تلخ خواهد کرد.»

«قلب رازگو» در مجموعه «آخرین خنده» توسط «سعید سعید‌پور» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

SCHOENBERG; Verklarte Nacht (Transfigured Night), Op. 4

 

 

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,