Saturday, 18 July 2015
08 December 2019
پرسه – در آستانه روز معلم

«آموزگار الفبای مهر»

2011 May 02

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

نمی‌دونم چند سال از مدرسه رفتنتون می‌گذره اما آیا نام آموزگار کلاس اولتون رو به خاطر دارین؟ اصلن از معلم‌هاتون چی به یاد می‌آرید؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اغلب افراد آموزگار کلاس اولشون رو به خوبی به یاد می‌آورند. هم او که سبب شده تا خواندن و نوشتن را بیاموزند و  وارد دنیای دیگری بشوند.

گاهی از دوران مدرسه خاطراتی تلخ بر ذهن است، از تنبیه‌ها و سخت‌گیری‌های معلم‌ها و ماجراهای خاص آن روزها و اغلب خاطرات شیرین و جذاب و به یادماندنی.

بله این‌ها تمامی خاطرات شیرین و گاه تلخی است که از آموزگاران‌مان در ذهن‌هامون ماندگار شده است.

من خودم یک بار یک سیلی محکم از معلم کلاس اولم خوردم که تا حالا یادم نرفته! یک روز که در حال دیکته نوشتن بودیم من به جای یک خط در میان دو خط فاصله میان خط‌ها گذاشتم و بعد که متوجه شدم تمام اون خط را پاک کردم و از دیکته عقب افتادم. معلم که متوجه شد خیلی عصبانی شد و با وجودی که من شاگرد زرنگ کلاس بودم  یک سیلی محکم نثارم کرد! نمی‌دونم لابد کارم به نظرش خیلی احمقانه رسیده بود و بعد البته جدا به من ادامه دیکته را گفت و آخرش هم که تصحیحش کرد مثل همیشه یک بیست کله گنده به من داد. اما اون سیلی هم چنان به یادم مانده است، یادش به خیر. نامش خانم «زارعی» بود و بسیار جدی و پر تلاش و من هم‌چنان چهره و نامش را به یاد دارم. امیدوارم که هر‌جا هست سلامت باشه.

اما این‌ها رو گفتم برای این‌که به مناسبت روز معلم یادی بکنم از تمام معلمانی که روزگاری از ابتدای صبح تا عصر با گچ و تخته سیاه و کلی دانش‌آموز رنگارنگ سروکار داشتند و حاصل کارشون هم آخر سال بچه‌هایی بود کارنامه به دست که خوش‌حال از قبولی می‌رفتند تا سه ماه تعطیلی‌شون رو حسابی خوش بگذرونن یا بعضی‌هاشون برن دنبال بامیه فروشی یا فروختن شانسی و کار کردن توی دوچرخه فروشی محله.

معلم‌هایی که به یک کارت دست‌ساز دانش‌آموزشون برای روز معلم دل‌خوش بودند. آن‌ها که برای شاگردان‌شون مثل یک مادر بودند و بدون چشم‌داشتی همه دانش و محبت‌شون رو بی‌دریغ به اون‌ها هدیه می‌دادند.

از اون زمان‌هایی می‌گم که خبری از مدرسه «غیرانتفاعی» و «نمونه‌مردمی» و این همه جزوه اضافه و مطالب کمک درسی نبود و معلم‌ها باید با همون کتاب‌های درسی تا آخر سال تحصیلی بچه‌ها رو یک سال باسوادتر می‌کردند.

از معلم‌هایی می‌گم که انگیزه ادامه تحصیل خیلی از دانش‌آموزان‌شان شدند و علاوه بر دانش، به آن‌ها درس زندگی دادند. معلم‌هایی که به راستی آینده اون‌ها رو ساختن و برای همیشه در دفتر خاطرات اون‌ها نقش بستند.

معلم‌هایی که الفبای مهر را در کلاس اول به دانش آموزان‌شون آموختند…

این برنامه را تقدیم می‌کنم به اون معلم‌ها و تمامی آموزگاران آزاده سرزمینم که به سربلندی این سرزمین می‌اندیشند.

و یادی می‌کنم از «آریا طوری» بانوی آموزگاری که تمامی دوران خدمتش را در کلاس اول تدریس کرد و حالا پس از دوسالی که از هجرتش به دیار باقی می‌گذره تنها مهربانی‌ها و خنده‌های پرمهرش بر یادها مانده است…

روز معلم بر تمام آموزگاران خجسته باد

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. Mohammad Hadi
    1

    با سلام
    ممنون از برنامه خوبتون که موجب یاد آوری و مرور خاطراتی شد، که هر کدومش واسه ما ، لحضاتی فراموش نشدنی چه شیرین و تلخ . وقتی اون خاطرات یادمون میاد خنده رو لبهامون میاد و شاید هم بغضی کنیم از لحضاتی که گذشته و داره تند تند میگذره