Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
پس از اعلام خبر کشته‌شدن اسامه بن‌لادن،

«جشن ملیت‌های مختلف آمریکا در روز مرگ بن‌لادن»

2011 May 02

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

هم‌زمان با اعلام خبر کشته‌شدن «اسامه بن لادن»، توسط «باراک اوباما» در کاخ سفید، جمعیتی به این سمت روانه شد تا در این مکان به برگزاری مراسمی بپردازند. در همین حال از اردوان روزبه در محل کاخ سفید گفت‌و‌گو و گزارشی تهیه شده که می‌شنویم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لطفن به ما بگویید که دلیل حضور مردم در برابر کاخ سفید چه چیز است؟

الان ساعت نزدیک به ده دقیقه به یک نیمه شب است، یعنی با توجه به این که حدود یک ساعت قبل آقای باراک اوباما در کاخ سفید اعلام کرد که اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده که نزدیک به یک دهه به‌طور رسمی دولت آمریکا به‌دنبال دستگیری‌اش بود، در یک عملیات توسط تیم نظامی در پاکستان کشته‌شده است، تعداد بسیار زیادی از آمریکایی‌ها در شهر «واشنگتن» در حال حاضر در برابر کاخ سفید واشنگتن تجمع کرده‌اند.

به‌طور تقریبی چه‌قدر جمعیت الان در آن‌جا حضور دارند؟

شنونده‌های عزیز رادیو کوچه، در ساعتی که من با شما صحبت می‌کنم، جمعیتی حدود ده هزار نفر تا الان جمع شده‌اند که به‌نظر می‌رسد از این جمعیت تعداد زیادشان کسانی هستند که برای ابراز احساسات‌شان نسبت به اوباما و پیامی که او داده است، در این‌جا جمع شده‌اند. مردم فریاد می‌زنند، «یو‌اس‌ای» و استقبال می‌کنند از خبری که اوباما داده است.

احساس مردم از رخ دادن این اتفاق چگونه است؟ و آیا همه‌ی کسانی که در آن‌جا حضور دارند آمریکایی هستند؟

بسیاری از این مردم با صحبتی که با ایشان می‌کردم، پس از واقعه یازدهم سپتامبر 2001 منتظر یک هم‌چین روزی بودند. در بین جمعیت افرادی از ایران، پاکستان، افغانستان، عراق و حتا ترکیه هم دیده می‌شود. بعضی‌ها که در این‌جا حضور دارند آمریکایی نیستند ولی ابراز احساسات می‌کنند و خیلی از این‌ها معتقدند وجود اسامه بن لادن، باعث عدم امنیت در منطقه و آبروریزی برای گروه‌های مختلف مردم در خاور میانه، بوده است.

آیا می‌دانید تا چه زمانی این تجمع ادامه خواهد داشت؟

بر تعداد جمعیت هر لحضه افزوده می‌شود و همان‌طور که می‌دانید این حضور در مقابل کاخ سفید واشنگتن است. پس از سخن‌رانی آقای اوباما در یک برنامه رسمی که به‌صورت زنده از «سی ان ان» پخش شد، مردم را به این‌جا کشاند. من نمی‌توانم به‌طور مشخص بگویم که مراسم در چه ساعتی به پایان می‌رسد به‌دلیل این که یک برنامه کاملن خودجوش است و همه منتظر هستند که شاید آقای اوباما دوباره حال یا در برابر کاخ سفید و یا به نوعی به ابراز احساسات‌شان پاسخ دهد.

 

من با بعضی از مردم در این مورد صحبت کردم. آن‌ها خیلی ابراز خوش‌حالی می‌کنند و احساس می‌کنند که یک اتفاق بزرگ افتاده است. نباید فراموش کنیم که مردم آمریکا خاطره یازدهم سپتانبر 2001 را فراموش نمی‌کنند و آن اتفاق همیشه به نوعی در تاریخ‌شان وجود داشته است. اکنون احساس خوبی دارند که یکی از بزرگ‌ترین رهبران القاعده که باعث این حادثه بوده است، کشته شده است.

امیدواریم جهان روزی بدون جنگ و خون‌ریزی و انسان‌ها بدون نگرانی به زندگی‌شان ادامه دهند و همه به فردایی بهتر فکر کنند. شما صدای من‌را از «واشنگتن دی سی» در برابر کاخ سفید از رادیو کوچه شنیدید.

گالری:

«فریاد زنده‌باد آمریکا برابر کاخ سفید»

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,