Saturday, 18 July 2015
24 March 2023

«پرتاب موفقیت آمیز راکت آراس»

2009 November 18

سازمان فضایی و هوانواردی آمریکا، ناسا نسل جدید راکت‌های خود را با پرتاب موفقیت آمیز راکت «آرس I-X» مورد آزمایش قرار داد تا در آینده ای نزدیک این راکت ها را جایگزین شاتل های سالخورده خود سازد.

20091118-nasa-koocheh
آرس در تاریخ 29 اکتبر 2009 و راس ساعت 15:30 به وقت گرینویچ از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب شد آرس اولین راکتی است که سازمان ناسا طی سه دهه اخیر موفق به ساختن آن شده است اما به طور حتم جایگاه کلیدی در ماموریت ها آینده این سازمان خواهد داشت.
آرس به گونه ای طراحی شده است تا در فاز قدرتی پرتاب آزمایشی در عرض دو دقیقه به 40 کیلومتر ارتفاع دست پیدا کند و مهندسان ناسا نیز با کمک 700 حسگری که بر روی بدنه آن نصب بود به اندازه گیری ویژگی های آیرودینامیک، کنترلی و عملکرد راکت در مرحله اول پرتاب پرداختند.
ناسا از این آزمایش به عنوان قدمی بزرگ و رو به جلو در مسیر اهداف اکتشافی خود یاد کرده است به گفته داگ کوک از دفتر فرماندهی ناسا در واشنگتن این پرتاب آزمایشی حجم عظیمی از اطلاعات را در اختیار ناسا قرار داده است که این سازمان از آن ها در راستای بهبود طراحی و ایمنی نسل بعدی ابزارهای پرواز فضایی برای بازگرداندن دوباره انسان به فضا استفاده خواهد کرد.
در بخش بالایی این راکت از نمونه ماکت مانندی استفاده شد بود که در نهایت کپسول حاوی فضانوردان جایگزین آن خواهد شد. پس از جدا شدن دو بخش راکت از یکدیگر چترهای نجاتی باز شده و قسمت بالا برنده راکت را به آرامی بر روی سطح اقیانوس و در جایی که کشتی هایی در انتظار بازگرداندن آن به خشکی بودند، فرود آورد. قسمت ماکت مانند راکت نیز در اثر برخورد با سطح دریا به کلی نابود شد.
پرتاب این راکت نیز مشابه بسیاری از ماموریت های دیگر ناسا به دلیل شرایط بد جوی و صاعقه های مهیب از روز سه شنبه به روز پنجشنبه موکول شد زیرا پس از طوفان و صاعقه سیستم های کنترلی و الکترونیکی راکت نیازمند کنترل مجدد بود.
راکت آرس بخشی از پروژه فضایی Constellation سازمان ناسا است که تصمیم گیری درباره ادامه یافتن یا متوقف شدن آن نیازمند تصمیم گیری نهایی باراک اوباما است.

no images were found

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: