Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
به بهانه کشته شدن «اسامه بن لادن»

«روزنگاشت/جهان بدون او امن‌تر و بهتر»

2011 May 03

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

یکم می 2011 برابر با یازدهم اردیبهشت 1390  مصادف شد با کشته شدن «اسامه بن لادن» بنیان‌گذار و رهبر گروه «القاعده». او در ارتباط با حملات تروریستی بسیاری در سرتاسر جهان و هم‌چنین حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا قرار داشت. اسامه سرانجام در یکم می ۲۰۱۱ توسط ارتش ایالات متحده آمریکا در پاکستان کشته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


«اسامه بن لادن» در دهم مارس سال ۱۹۵۷ در شهر ریاض در عربستان سعودی متولد شد. او هفدهمین فرزند از پنجاه و هفت فرزند «محمد بن لادن» بود. پدر او که یمنی بود، از بزرگ‌ترین مقاطعه کاران عربستان سعودی محسوب می‌شد و یکی از پروژه‌هایی که وی را صاحب میلیون‌ها پول کرده بود، پروژه گسترش مجموع مساجد مکه بود.

اسامه در یکی از ثروت‌مندترین خانواده‌های عربستان بزرگ شد. اما مدارج ترقی خاصی را پیش نگرفت. تعداد زیادی از برادرانش برای ادامه تحصیلات دانش‌گاهی یا تجارت، راهی آمریکا شدند، اما اسامه تمایل برای تحصیلات دانش‌گاهی نداشته است. طبق عرف و سنت معمول اعراب، اسامه خیلی زود و در پانزده سالگی ازدواج کرد و بزرگ‌ترین فرزندش «محمد» نام دارد و به این سبب در حلقه دوستانش اسامه، «ابومحمد» نامیده  شد. اسامه بعدها همسر دیگری هم اختیار کرد.

گفته شده: «یکی از برادرانش در آمریکا مدیریت سازمان خیریه‌ای را برای اسلام‌گرایان به عهده داشته است. اسامه در جوانی کششی نسبت به انجمن‌ها و اتحادیه‌هایی چون «اخوان المسلمین» از خود نشان نمی‌داد، اما در پایان دهه هفتاد میلادی شروع کرد به خواندن و تفحص در نوشته‌های اسلام‌گرایان، و خیلی زود مجذوب آن شد.»

هم‌زمان با دگرگونی او، به سال ۱۹۷۹، جنبش مقاومت علیه شوروی در افغانستان شکل یافت بسیاری از مجاهدان عرب ره‌سپار پاکستان شدند تا به مجاهدین افغان بپیوندند.

اسامه بن لادن در سال ۱۹۸۰، حدودن از همان ابتدای این جریان، در پاکستان مستقر شد. البته به جبهه نرفت، بلکه به شهر «لاهور» در شمال پاکستان کوچ کرد.

اسامه در اقامت‌هایش در «لاهور»، با «عبداله اعظم» پیوند آشنایی بست. اعظم از اسلام‌گرایان فلسطینی است که در این برهه در دانش‌گاه بین‌المللی اسلام‌آباد تدریس می‌کرد. آشنایی آن‌ها به دوستی صمیمی بدل شد و اسامه به واسطه اعظم به مجاهدین افغان راه یافت و در سال 1988 شبکه تروریستی «القاعده» را تشکیل داد.

او دستور اولین عملیات انتحاری را برای ترور رهبر کل جبهه متحد افغانستان بر ضد «طالبان» یعنی «احمدشاه مسعود» را صادر کرد. گروه او هم‌چنین مسوولیت اقداماتی نظیر بمب‌گذاری‌های در سفارت‌های آمریکا در کشورهای شرق آفریقا، حمله به کشتی جنگی یک‌میلیارد دلاری آمریکا و حمله یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون را بر عهده گرفته است.

اما با وجود تعیین جایزه ۲۵ میلیون دلاری برای شکار بن‌لادن، او توانست حدود ده سال از دست نیروهای آمریکایی و متحدانش بگریزد و اما سرانجام «اسامه بن لادن » رهبر شبکه القاعده، که تحت تعقیب نیروهای اطلاعاتی تعدادی از کشورهای جهان بود، روز یک‌شنبه یکم می در جریان عملیات کماندوهای آمریکایی در مجتمعی خارج از اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان کشته شد و جسدش در اختیار نیروهای آمریکایی قرار گرفته است. به گزارش سی‌‌ان‌ان به نقل از منابع خبری آمریکا، جسد بن لادن پس از انجام تمامی تشریفات اسلامی به دریا انداخته شد.

باراک اوباما در سخن‌رانی خود به این مناسبت گفت: «من می توانم به مردم آمریکا و جهان بگویم که اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، و تروریستی که مسوول کشته شدن هزاران زن، مرد و کودک بی‌گناه بود، در طی عملیات نیروهای آمریکایی کشته شده است. کشته شدن اسامه بن لادن، بزرگ‌ترین موفقیت ما تا این لحظه در مبارزه با تروریسم است. وی مرگ اسامه بن لادن رهبر القاعده را روز خوبی برای آمریکا دانست و گفت جهان بدون او امن تر و بهتر است.»

رهبر شبکه القاعده، نوزده فرزند از چند همسر خود دارد که نیمی از آن‌ها هم اکنون در عربستان و سوریه زندگی می‌کنند. درباره اسامه این را هم می‌گویند که او در سوار‌کاری و ریاضیات نیز تبحر داشته است. برخی از نام‌های مستعار بن لادن عبارت‌اند از: اسامه بن محمد بن لادن، شیخ اسامه بن لادن، شاه‌زاده، شیخ و ابومحمد.

در دوم ژانویه ۲۰۱۰ روزنامه «الشرق الاوسط» چاپ لندن، انتشار داد که دختر بن لادن، به هم‌راه برادرانش در طول هشت سال گذشته در ایران تحت بازداشت خانگی بودند و ماه پیش از انتشار این مطلب دختر اسامه هنگام خرید در تهران توانست از دست ماموران ایرانی بگریزد و به سفارت سعودی پناهنده شود. اگر چه رسانه‌های دولتی و رسمی هیچ‌گاه این خبرها را تاکید نکردند و فقط وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی حضور دختر بن لادن در سفارت عربستان را تایید کرد.

منبع‌ها:

کتاب اسامه بن لادن و تروریسم جهانی

ویکی‌پدیا

بی بی سی

بخش خبر کوچه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,