Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
تماشاخانه 27

«رویدادهایی از تاتر ایران و جهان»

2009 November 18

مجید بهشتی / رادیو کوچه

majid@radiokoocheh.com

هفتمین شماره مجله شفاهی «صفیر» شنبه 30 آبان با حضور حسن معجونی و محمد چرم‌شیر برگزار می‌شود.

موضوع این شماره از مجله «صفیر «نمایش عروسکی معاصر جهانی است که دبیری این جلسه را مریم معینی برعهده خواهدداشت.

درادامه این جلسه فیلمی از مصاحبه‌های بنفشه بدیعی و روشنک روشن با نمایش‍‍گران عروسکی جهان پخش خواهد شد و پایان بخش برنامه‌های هفتمین شماره مجله شفاهی صفیر پخش قطعاتی از نمایش عروسکی معاصر اروپا خواهدبود.
این جلسه ساعت 16 تا 18 در خانه تئاتر برگزار خواهدشد. سردبیری مجله شفاهی صفیر را جواد ذوالفقاری به عهده دارد.

قطبالدین صادقی تمرینات نمایش «میرنوروزی» را برای حضور در بیشت و هشتمین جشنواره بینالمللی فجر آغاز کرد

در این نمایش که متن آن را صادقی نوشته بازیگران گروه هنر هم چون مصطفی عبداللهی، کاظم هژیرآزاد، ناصر عاشوری، سامان دارابی، رهام مخدومی، اشکان جنابی، سام کبودوند و شبنم خزلی ایفای نقش می‌کنند.

در این نمایش بیش از 40 بازیگر حضور خواهندداشت که هر کدام بیش از دو نقش بر عهده خواهندگرفت و صادقی هم اکنون در مرحله انتخاب دیگر بازیگران نمایش قراردارد.
صادقی «میرنوروزی»را برای اجرا در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر طراحی می‌کند و قصددارد پس از جشنواره فجر برای اجرای عمومی نمایش نیز اقدام کند.

20091118-cul-tamashakhaneh.

اجرای پایانی «اسبهای پشت پنجره» نوشته ماتئیویسنییک به کارگردانی روحالله جعفری که اجرای ویژه هنرمندان این نمایش بود به جمشید لایق تقدیم شد.

اجرای شب گذشته این نمایش شماری از هنرمندان دهه  40 تئاتر کشور حضور داشتند. از جمله چهره‌های حاضر در این اجرا می‌توان به پردیس افکاری، علی ژکان، عزت‌الله رمضانی‌فر، مرجانه گلچین، سیامک صفری، کوروش نریمانی، امیر دژاکام، رحمت امینی، محمد بهرامی و مهشاد مخبری اشاره کرد.

روح‌الله جعفری پیش از اهدای نمایش به جمشید لایق وی را هنرمندی برجسته، خلاق و توانمند در عرصه هنر نمایش معرفی کرد و سپس تماشاگران را به یک دقیقه سکوت به یاد این هنرمند از دست رفته دعوت کرد.

از مهمانان شب گذشته این نمایش، همسر مرحوم جمشید لایق بود.

20091118-cul-tamashakhaneh1

نمایش «سوگ سیاوش» نوشته صادق هاتفی و به کارگردانی سیاوش تهمورث اجرای خود را از یکشنبه اول آذر در تالار چهار سو آغاز میکند.

در این نمایش بازیگرانی چون مصطفی عبداللهی، منیژه گلچین، مرجانه گلچین، مجید رحمتی، محمد پورحسن، صادق هاتفی و سیاوش تهمورث ایفای نقش می‌کنند. طراحی صحنه و لباس نمایش را نیز سیاوش تهمورث انجام داده و رهام مخدومی به عنوان دستیار کارگردان در این اجرا حضور دارد.

«سوگ سیاوش» ساعت 19:30 پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

گفتنی است تالار چهارسو قبل از این اجرا  میزبان نمایش «عشق لرزه» نوشته اریک امانوئل اشمیت و به کارگردانی سهراب سلیمی بود.

از رسانهها، منتقدان و خبرنگاران معتبر بینالمللی برای حضور در بیست و هشتمین جشنواره بینالمللی تئاترفجر دعوت شد.

ستادبرگزاری جشنواره در نظر دارد امسال از رسانه‌های بین‌المللی جهت حضور درجشنواره تئاتر فجر دعوت کرده تا ضمن پوشش مناسب خبری داخلی این جشنواره، از حیث بین‌المللی نیز شاهد تناوب عمده با دوره های پیشین باشیم.
اطبایی در ادامه گفت:«این بخش نیازمند هم گرایی بیشتر معاونت مطبوعاتی و رسانه‍ ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در صورت هماهنگی و توافق نهایی اقدام مقتضی در این خصوص صورت خواهد پذیرفت.»

اجرای اقتباسی از داستان«جن زدگان» نوشته فیودور داستایوفسکی از 3 آذرماه آغاز میشود.

هنرمند برجسته«روس الکساندر مارین»، با هم کاری استودیو سیکس هنرهای نمایشی مسکو این اقتباس را که «عنکبوت کوچک» نام دارد، در مرکز بارشنیکو این شهر به صورت محدود به نمایش در می‌آورد.

الکساندر مارین کارگردان شاخص تئاتر روسیه است که با دریافت جوایز متعدد، تاکنون در توکیو، نیویورک، مونترال، مسکو، برلین، هلسینکی و … به اجرای نمایش پرداخته و چندین گروه تئاتری در مسکو و کشورهای دیگر تاسیس کرده است.

وی با پرداخت روانشناسانه اثر، که در سال 1872 به رشته تحریر در آمده، تصویر مهیج شهری را می‌سازد که توسط چند مرد و گذشته مرموزشان از هم گسیخته شده است.
گفتنی است که در روز 3 آذر پس از اجرای نمایش، جلسه نقد و بررسی و گفت‌وگو با کارگردان برگزار خواهد شد.

این پیش نمایش تنها به منظور معرفی اثر و جذب حمایت مالی و معنوی صورت می‌گیرد و 7 آذرماه به پایان خواهد رسید.

شهر ساحلی ریمینی از 14 آبان میزبان هنرمندان و آثار هنری ایرانیان است.

مجموعه‌ای از رویدادهای فرهنگی هنری تحت عنوان«دیدار با خاورمیانه»شامل برپایی نمایشگاه عکس، نمایش فیلم و تئاتر و برگزاری نشست‌های تخصصی در شهر ریمینی برگزار می‌شوند.

نمایش» دلی پر از حسرت» اقتباسی از اشعار فروغ فرخزاد است که دبورا فورتینی با هم کاری گروه «ارجینه» به نمایش در می‌آورد. این اثر روز 24 آبان در تئاترو دل ماره و روز بعد در نزدیکی کارخانه «پترول تکنیکا» و در شهر کوریانو اجرا خواهد شد.

این فعالیت های فرهنگی که در حدود سه هفته ادامه می‌یابند و امسال هشتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد.

این مجموعه رویدادهای فرهنگی هنری تا 7 آذرماه در ریمینی ادامه خواهند داشت.

20091118-cul-tamashakhaneh2

تولیدات برتر تئاتر لندن اعلام میشوند

برندگان جوایز ایوینینگ استاندارد 2 آذرماه طی مراسمی اعلام خواهند شد.

این جوایز از سال 1955 به همت روزنامه«ایوینینگ استاندارد» به منظور تجلیل از تولیدات برتر تئاتر لندن (وست اند)‌، سالیانه در رشته‌های نمایشنامه‌نویسی، بازیگری زن، بازیگری مرد، نمایش موزیکال، طراحی صحنه و لباس، کمدی، نمایشنامه بحث برانگیز، ویرایش گری، کارگردانی، نمایشنامه‌نویسان جوان، جوایز ویِژه، دستاوردهای تئاتری و … اهدا می‌شود.

گفتنی است که نخستین و تنها برنده بخش نمایشنامه بحث برانگیز تاکنون «درانتظار گودو» بوده که در همان اولین سال اهدا این جوایز (1955) مفتخر به دریافت آن می‌شود و تاکنون اثر دیگری این جایزه را دریافت نکرده است.

در این دوره  دو اثری که تاکنون بیشترین تعداد نامزدها را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از: «انرون» و «اورشلیم»». انرون» نوشته لوسی پربل، به شرکت تجارت انرژی آمریکا می‌پردازد که در سال 2001 ورشکست می‌شود و اورشلیم نوشته جز بوترورث نیز در فضای روستایی انگلیس شکل می‌گیرد.

امسال جایزه بهترین بازیگر زن ایوینینگ استاندارد با نام «ناتاشا ریچاردسون»، بازیگر محبوب تئاتر و تلویزیون انگلیس که به تازگی درگذشته، اهدا خواهدشد.

منبع : تاتر ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,