Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
فرمانده ناجا خبر داد:

«یافتن وصیت‌نامه پزشک کهریزک و آثارخودکشی»

2009 November 18

درحالی که روز گذشته رسانه‌های داخلی خبر از دستور پی‌گیری مرگ مشکوک پزشک کهریزک توسط دادستان تهران را منتشر کردند و تعدادی از نمایندگان مجلس نیز درخواست آشکار شدن دلایل مرگ وی را دارند فرمانده نیروی انتظامی گفته‌است براساس آن چه از وصیت‌نامه پزشک کهریزک بجا مانده، وی  خودکشی کرده است.

«اسماعیل احمدی مقدم» با بیان این که خودکشی پزشک کهریزک با انگیزه شخصی و به دلیل از دست‌دادن روحیه بوده‌است، از وجود وصیت‌نامه‌ای در محل مرگ این فرد خبر داد و تاکید کرد که با نظر قاضی پرونده‌ ممکن است این وصیت‌نامه منتشر شود.

به گزارش ایسنا، وی در جمع خبرنگاران درباره مرگ پزشک بازداشتگاه «کهریزک» اظهار کرد: «ظاهرن این فرد خودکشی کرده و پزشکی قانونی باید در رابطه با قطعی بودن این موضوع گزارش دهد و پس از آن اظهار نظر قطعی کنیم.»

وی ادامه داده است که این فرد به عنوان پزشک در کهریزک مستقر نبوده، بلکه هفته‌ای یکی دو روز در کهریزک حضور پیدا می‌کرده و در اصل افسر وظیفه بوده‌است و پس از این که از دادسرا برای ارایه پاره‌ای توضیحات برای حوادث اخیر کهریزک به آسایشگاه مراجعه کرد، خوابید که هم آسایشگاهی‌هایش مشاهده کردند که وی فوت کرده‌است، البته وصیت‌نامه‌ای هم نوشته است که با نظر قاضی پرونده‌ ممکن است این وصیت‌نامه منتشر شود.

فرمانده نیروی انتظامی  با اشاره به این که این فرد از نحوه دادرسی گلایه کرده و عنوان کرده که تهدید شده‌ که پنج سال به زندان خواهد رفت افزود: فرد متوفی بازداشت نشده و تنها به عنوان متهم احضار شده‌بود. درهرحال آنچه از وصیت‌نامه او به جا مانده دال بر خودکشی اوست و من فکر می‌کنم دلیل این خودکشی شخصی و از دست دادن روحیه بوده است.

احمدی مقدم هم چنین در رابطه با شایعه صدور قرار التزام برای سردار رادان اظهارکرد: «قرار، معمولن بعد از احضار قضایی صورت می‌گیرد. بعضی‌ها تلاش می‌کنند، فضا را ملتهب کنند و منبع این اخبار رسانه‌های بیگانه هستند.اساس این موضوع کذب است و من تاکنون قراری به عنوان التزام اخلاقی نشنیده‌ام.»

فرمانده نیروی انتظامی در رابطه با حوادث اخیر تجاوز به عنف در کشور همچون ماجرا قیام‌دشت نیز، اظهار کرد: «از حیث آمار جرایم خشن در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر آمار قربانیان افزایشی نیافته، اما چون بازتاب این حوادث بسیار وسیع است، این فضا در جامعه به وجود می‌آید که پلیس هم فکر می‌کند، رسیدگی به موقع و سریع و صدور و اجرای حکم در رابطه با این نوع جرایم موثر است.

وی با بیان این که کشف جرایم تجاوز به عنف توسط پلیس آگاهی بالای 90 درصد است، تصریح کرد: «طبق هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه‌های ذیربط ساز و کارهای خاص نیز برای این نوع جرایم در نظر گرفته شده‌است.»

سردار احمدی مقدم در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که پلیس در رابطه با امنیت زنان که جزو اهداف اصلی نیروی انتظامی عنوان شده‌اند چه برنامه‌ای را مد نظر دارد، اظهار کرد: باید بستر آسیب را مورد بررسی قرار داد که در این رابطه حضور با ظواهر نامناسب در جامعه منجر به قربانی شدن افراد می‌شود، چون کسی که حجاب خوبی دارد، کمتر در معرض این گونه جرایم قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر این که در بخش عمده‌ای از پرونده‌های تجاوز به عنف گام اول را خود قربانی برداشته است، به دوستی‌های خیابانی اشاره کرد و افزود: «دوستی‌های خیابانی یا به تجاوز انجامیده است، یا این که فیلمی از قربانی تهیه می‌شود و در نتیجه او به مسیرهای دیگری کشیده می‌شود.»

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: «تنها 10 درصد از دوستی‌های خیابانی به ازدواج ختم می‌شود و اگر هم به ازدواج برسد با شکست مواجه خواهد شد.»

وی با بیان این که شما ببنید خودروهایی که برای خانم‌ها مزاحمت ایجاد می‌کنند، در مقابل چگونه ظواهری می‌ایستند، افزود: «نمی‌خواهیم از نیرو و قدرت در این زمینه استفاده کنیم، بلکه باید کارهای فرهنگی انجام شود.»

سردار احمدی مقدم ادامه داد:«پیش‌گیری از این جرایم بخشی بر عهده نیروی انتظامی و بخشی هم به عهده سازمان‌های فرهنگی است. هم‌چنین بحث سرعت در کشف این جرایم نیز مورد توجه است و در مرحله بعد بازدارنده بودن مجازات‌ها مدنظر است که با توجه به ساز و کارهای مشترکی که انجام شده فکر می‌کنم یک تحول اساسی در بخش قضایی خواهیم داشت.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,