Saturday, 18 July 2015
11 July 2020
مجله جاماندگان-‌‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-‌‌قسمت هشتاد‌و‌هشت

«خدای خمینی»

2011 May 10

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

گاهی دلم می‌سوزد برای موجودی فرضی به‌نام خدا، این وجود اگر وجود باشد، یکی از محروم‌‌ترین‌‌های کل کائنات است، حداقل در زمین.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ژان روﺳﺘﺎن» می‌گوید: «اﮔﺮ ﮐﺴﻰ ﻳﮏ ﻧﻔﺮ را ﺑﮑﺸﺪ ﻗﺎﺗﻞ اﺳﺖ، میلیون‌ها را ﺑﮑﺸﺪ ﻓﺎﺗﺢ اﺳﺖ و همه را ﺑﮑﺸﺪﺧﺪاﺳﺖ.» در جامعه‌ای دینی، در کشوری محروم، مغزهایی خرافی به‌صورت عرفی، فرار به سوی بی‌نهایت‌های لذت‌آور را در سر می‌پرورانند و این لایتناهی تنها به یک مقصد منتهی خواهد شد، خدا .

وقتی اراده کنی در چنین کشوری صاحب تمامی ناممکن‌ها شوی، باید با آن خدا دوست شوی، دوستی با او و باورپذیری عوام از حمایت او از تو، یعنی قبل از بازی هم تو برنده‌ای، «آیت‌اله خمینی» قواعد این بازی را به خوبی آموزش دیده بود، از ابتدا او که روح خدا بود، با استفاده حداکثری از سیمای‌‌اش، شغل‌اش، موقعیت جهانی تقدیمی‌اش و از آن‌ها موثرتر، قدرت کلام‌اش توانست کاری کند کارستان.

تحقیر و کوچک‌شماری او در بزرگی فعل‌اش موثر نیست، باید به یاد بیاوریم مراسم تشیع جنازه‌اش را، آن‌هم درست پس از قتل‌عام سال 67، صحبت از تمامی جامعه ایران است، نه قشری خاص، ساکن در مکان‌هایی معلوم، او یک مرد کاریزماتیک بود، کاریزمایی مخوف که توانست به مدد استفاده از نام «خدا» ملتی را سحر کند. شبکه اول تلویزیون دولتی ایتالیا طی گزارش ویژه پیرامون مرگ او و نقش‌اش در جامعه گفت : «خمینی برای مردم ایران حکم صدای خدا را داشت.»

خبرنگار روزنامه «افریکن ایونتز پاریس» با ابراز شگفتی از جمعیت مردم عزاداری که به تهران آمده بودند می‌نویسد‌: «با هیچ جمله‌ای نمی‌توانم حقیقت آن‌چه را که در تشییع جنازه امام‌ خمینی دیدم بیان کنم، جز این‌که بگویم من قیامت را با چشمان خود دیدم، قیامتی که واکنش تاثیر خدایی یک بنده خالص خداوند بر کشوری انقلابی بود.»

او در تمامی لحظات سخت با توسل به این کلمه، ملتی محروم و منزوی را بسیج می‌کرد، در تمامی ناملایمات می‌توانست خدا را واسطه ارتباطی با مردم کند، او در پاسخ به «آیت‌اله شریعت‌مداری» علیه خودش گفت: «این‌ها چه می‌گویند، پیروزی ما را خدا تضمین کرده است، ما موفق می‌شویم، در این‌جا حکومت اسلامی تشکیل می‌دهیم و پرچم را به صاحب پرچم می‌سپاریم.»

«ژان روﺳﺘﺎن» می‌گوید: «اﮔﺮ ﮐﺴﻰ ﻳﮏ ﻧﻔﺮ را ﺑﮑﺸﺪ ﻗﺎﺗﻞ اﺳﺖ، میلیون‌ها را ﺑﮑﺸﺪ ﻓﺎﺗﺢ اﺳﺖ و همه را ﺑﮑﺸﺪﺧﺪاﺳﺖ.»

آقای خمینی هرگز هیچ پیروزی و یا شکستی را تنها برای خود ذخیره نمی‌کرد و با خدای‌اش و ملت سهیم بود، این فروتنی در کلام، او را به مقصود می‌رساند و البته که وجاهت‌اش را هم حفظ می‌کرد، بدین ترتیب او مقصر در شکست نبود و باری بر دوش نداشت، هر چه بود مشیت خدا بود.

‌‌ملت رزمنده ایران با ایمان به خدا و وحدت کلمه، بر قدرت شیطانی عظیم که همه قدرت‌ها پشتی‌بان آن بودند غالب شد، و دست همه ابرقدرت‌ها را از کشور خود قطع کرد.  ایمان به خدا و وحدت کلمه این معنا را پیش آورد که ابر قدرت‌ها را کنار زدیم.  ‌آن رمزی که شما را پیروز کرد‌: ایمان به خدا، توجه به خدا بود. ایمان به خدا، ایمان به مبادی اسلامی بود که شما را پیروز کرد‌. رمز پیروزی ما توجه به خدای تبارک و تعالی و پاس‌داری اسلام بود. نظرلطف خدا بود که شما با نداشتن سازمان، و با نداشتن ساز و برگ ارتشی، بر ابرقدرت‌های بزرگ پیروز شدید.

‌‌ توجه به خدا را حفظ کنید تا پیروز باشید .‌ جمعیتی که پشت‌وانه‌اش خداست شکست ندارد. این‌طور نیست که ما خوف این را داشته باشیم که شکست بخوریم، اولن که شکست نمی‌‌خوریم، خدا با ماست و ثانین بر فرض این‌که «شکست صوری» بخوریم «شکست معنوی» نمی‌خوریم، و پیروزی معنوی با اسلام است، با مسلمین است.‌

‌‌کسی که با خدا باشد خدا با اوست، و پیروزی با اوست .‌شما پیروزید، برای این‌که خدا با شماست. این پیروزی ارتباط به من نداشت، من یک طلبه هستم و نباید این را به من منتسب کنید. پیروزی ارتباط به ملت هم نداشت، این پیروزی مربوط به خدا بود.

اگر کشوری در شرایط سخت و پس از تحولی عظیم مجبور به بسیج نیروی ناکارآمدی برای مقابله با حملات خارجیان شود، با تمامی احساسات وطن‌دوستانه نمی‌توان تضمینی برای نتیجه بسیج نیرو تصور کرد، دولتی شلخته و ناکارآمد و بی‌تجربه تنها به مدد نام خدای خمینی توانست پیش به سوی بهشتی برین و ملایکی خدمت‌گزار، نیرویی دوره ندیده و جوان و نوجوان و حتا پیر را به‌سوی جبهه‌ها مشتاقانه راهی کند، خدای خمینی توانست در اوج اقناع معنوی روح‌های محروم را عاشق شهادت کند، تنها به جملات او برای تحریک روح‌های مومن توجه کنید: «بسیج لشکر مخلص خداست.»

«تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقینن از برکات و الطاف جلبه خداوند تعالی بود که بر ملت عریز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.»

‌‌«این‌طور مطلبی که برای شهید گفته شده است برای کم کسی هست. آن‌ها را قرینه‌ی انبیا قرار داده‌اند، در روایتی هست که هر خوبی بالاتر از او هم خوبی هست تا برسد به قتل در راه خدا، شهادت در راه خدا بالاتر از او دیگر خوبی در کار نیست. ما باید این توجه را هیچ‌وقت از خود بیرون نکنیم، از مغز خود بیرون نکنیم که ما بندگان خدا هستیم و در راه او و در سبیل او حرکت می‌کنیم و پیش‌روی می‌کنیم، اگر شهادت نصیب شد، سعادت است و اگر پیروزی نصیب شد سعادت است.»

‌‌«ما از هیچ‌چیز نمی‌ترسیم وقتی که با خدا باشیم. برای این‌که اگر کشته بشویم و با خدا باشیم سعادت‌مندیم و اگر بکشیم هم سعادت‌مندیم. از خدا بخواهید که شما را توفیق بدهد، توفیق شهادت بدهد، توفیق عزت بدهد. شهادت عزت شماست.»

‌‌«شهادت در راه خدا مسئله‌ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه‌های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است.»

‌‌«ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی‌رویم.»

‌‌«رحمت خداوند بر همه شهیدان و رضوان و مغفرت حق بر ارواح مطهرشان که جوار قرب او را برگزیدند و سرافراز و مشتاق به سوی جای‌گاه مخصوص‌شان در پیش‌گاه رب خویش شتافتند.»

‌‌«سعادت را آن‌ها بردند که آن چیزی را که خدا به آن‌ها داده بود تقدیم کردند و ما عقب‌مانده آن‌ها هستیم.»

‌‌«مفقودین عزیز محور دریای بی‌کران خداوندی‌اند و فقرای ذاتی دنیای دون در حسرت مقام والای‌شان در حیرتند.»

‌‌«آن‌هایی که به خدا اعتقاد ندارند و به روز جزا آن‌ها باید بترسند از موت، آن‌ها از شهادت باید بترسند. ما و شاگردان مکتب توحید از شهادت نمی‌هراسیم، نمی‌ترسیم.»

‌‌«ما از خدا هستیم همه، همه عالم از خداست، جلوه خداست و همه عالم به سوی او برخواهد گشت، پس چه بهتر که برگشتن اختیاری باشد و انتخابی و انسان انتخاب کند، شهادت را در راه خدا و انسان اختیار کند موت را برای خدا و شهادت را برای اسلام.»

‌‌«شهادت یک هدیه‌ای است از جانب خدای تبارک و تعالی برای آن کسانی که لایق هستند و دنبال هر شهادتی باید تصمیم‌ها قوی‌تر بشود.»

‌‌«خداوندا، تو می‌دانی که فرزندان این سرزمین در کنار پدران و مادران خود برای عزت دین تو به شهادت می‌رسند و با لبی خندان و دلی پر از شوق و امید به جوار رحمت بی‌انتهای تو بال و پر می‌کشند.»

‌‌«خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست و این ملت‌ها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند کرد.»

‌‌«من از خداوند تعالی رحمت برای شهدای عزیز در این جنگ تحمیلی خواستارم، اینان برای اسلام فدا شدند و در نزد خدای تعالی و در جوار رحمت واسعه او به سعادت ابدی و افتخار دایمی رسیدند.»

‌‌« این شهدا زنده هستند و در پیش خدای تبارک و تعالی «عند ربهم یرزقون»‌اند.»

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,