Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
به بهانه روز جهانی کودک

«جهانی شایسته کودکان»

2009 November 20

رادیو کوچه

پیام یونیسف ایران به مناسبت «بیستمین سالگرد تصویب پیمان نامه حقوق کودک»:

20091120-soc-childrens-day

نزدیک به 20 سال پیش، جهانیان گردهم آمدند تا به کودکان «بله» بگویند؛ با در نظرگرفتن این مسئله که کودکان، یعنی هر انسان زیر 18 سال، مانند بزرگسالان از همه حقوق عمومی بشر برخوردارند و حقوق ویژه‌ای نیز دارند که نیاز خاص آنان به حمایت را در بربگیرد.
پیمان‌نامه حقوق کودکان، از زمان تصویبش در 20 نوامبر 1989، موجب آغاز یک فرآیند تغییر اجتماعی شده است تا  دنیایی بنا شود که در آن حقوق کودکان تضمین شده و مورد حمایت است. دنیایی که دیدگاه جدیدی درباره کودک دارد، آن را جزئی از اموال والدین یا موجودی درمانده و نیازمند ترحم نمی‌داند بلکه او را انسانی با حقوق خاص خود می‌شناسد.
در ایران، پیمان‌نامه حقوق کودک نقشی حیاتی در شکل‌دهی و ارتقا زندگی کودکان ازجمله کودکانی از جوامع آسیب‌پذیر و به حاشیه رانده شده، ایفا کرده است که در برخی از زمینه‌ها دستاوردهای ایران در رابطه با کودکان هم تراز کشورهای با درآمد بالا بوده است.
هرچند چالش‌های بسیاری نیز هم‌چنان باقی‌ست و گاهی چالش‌های جدیدی نیز به قبلی‌ها اضافه می‌شود. نمی‌توان ادعا کرد که پیمان‌نامه به همه‌ی  آن‌چه که لازم بوده، رسیده است اما زیربنایی بوده تا بتوانیم نقش خود را در تغییر آن‌چه پیمان‌نامه به ما گوشزد می‌کند، ایفا کنیم.
بیستمین سالگرد پیمان‌نامه حقوق کودک که در تمام جهان در 20 نوامبر با عنوان «روز جهانی کودک» جشن گرفته می‌شود، نقطه‌ای الهام‌بخش برای شروع ترویج، ارتقا و جشن گرفتن حقوق کودکان است. روزی که به فعالیت‌های بیشتر برای جهانی شایسته کودکان تبدیل می‌گردد.
یونیسف ایران بیستمین سالگرد تصویب پیمان‌نامه حقوق کودک را به همراه شرکای دولتی، جامعه مدنی، بخش خصوصی، اعضای جامعه بین‌المللی، رسانه‌های ملی و دیگر ذینفعان جشن می‌گیرد.
بیایید جشن بگیریم و برای ایفای حقوق کودکان در ایران متحد شویم!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: