Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
اوباما:

« به ایران نشان خواهیم داد که جدی هستیم»

2009 November 19

رییس جمهور ایالات متحده روز پنج‌شنبه در هشداری شدیداللحن به جمهوری اسلامی در مورد پیامدهای پاسخ منفی به پیش‌نویس توافق‌نامه وین اعلام کرد که «به ایران نشان خواهیم داد که جدی هستیم».

20091119-obama-koocheh
باراک اوباما که اکنون در پایان نخستین سفر آسیایی خود در سئول کره جنوبی به سر می‌برد در نشست خبری مشترک خود با رئیس جمهور این کشور از احتمال آماده شدن «مجموعه‌ای از گام‌ها در چند هفته آینده» علیه تهران خبر داد «تا به ایران نشان دهیم که جدی هستیم».
به گزارش رادیو فردا در حالی که آمریکا و متحدان غربی‌اش تهدید کرده‌اند که در صورت پاسخ منفی ایران به پیشنهاد مبادله اورانیوم تحریم‌هایی شدیدتر گریبان‌گیر این کشور خواهد شد، در مقابل وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه صحبت از تحریم‌های بیشتر علیه ایران را رد کرد و گفت که غرب از «تجارب ناکام» گذشته درس گرفته است.
اشاره منوچهر متکی، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد، به سه قطع نامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است که تحریم‌های گسترده‌ای را بر ایران و مردم این کشور تحمیل کرده است.
مقامات جمهوری اسلامی اصرار دارند که این تحریم‌ها از سوی آمریکا و متحدانش که بانک‌ها و تجارت ایران را هدف گرفته‌اند تاکنون هیچ اثر سوئی بر کشور نداشته‌اند.
منوچهر متکى روز چهارشنبه با این گفته که ایران اورانیوم غنى‌شده خود را براى غنى‌سازى بیشتر به خارج از کشور نمى‌فرستد در واقع به پیش‌نویس توافق‌نامه وین پاسخ منفی داد، گرچه آمریکا در واکنش به گفته او اعلام کرد که این را پاسخ رسمی ایران تلقی نمی‌کند و در انتظار حکم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌ماند.
کشورهای غربی امیدوارند از طریق خروج بخش عمده اورانیوم غنی‌شده ایران از کشور خطر ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی را مهار کنند.

باراک اوباما در سئول ضمن اشاره به این که وقت ایران نامحدود نیست گفت: «ایران پس از چند هفته هنوز به این پیشنهاد پاسخ مثبت نداده است… در نتیجه ما گفت‌وگوهای خود را با متحدان‌مان درباره اهمیت تعیین عواقب این کار آغاز کرده‌ایم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: