Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
شکایت ۲۶ زندانی سیاسی از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران:

«شکنجه شده‌ایم»

2011 May 12

منبع: کلمه

۲۶ زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات با نوشتن شکایت‌نامه‌ای خطاب به ریاست «هیت نظارت مرکزی بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی‌های مشروط و حفظ حقوق شهروندی»، از «برخوردهای غیرقانونی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران با آن‌ها در مراحل مختلف بازداشت، بازجویی، محاکمه و حبس» شکایت کرده‌اند و هم‌زمان با سال‌گرد تصویب قانون احترام به آزادی‌های مشروع حقوق شهروندی، خواستار رسیدگی به این شکایت شده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این زندانیان هم اکنون در بند ۳۵۰ اوین، 2-الف اوین، زندان رجایی‌شهر و زندان‌های خوزستان به سر می‌برند.

۲۶ زندانی سیاسی در نامه خود نوشته‌اند که غالب بازداشت‌ها با اعمال خشونت، توهین و تحقیر هم‌راه بوده به طوری که برخی از متهمان هنگام دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

این زندانیان هم‌چنین نوشته‌اند :«ما امضا‌کنندگان این شکواییه تحت شکنجه قرار گرفته‌ایم. یکی از متداول‌ترین شکنجه‌ها نگه‌داری ما در سلول‌های انفرادی بسیار کوچک بوده است‌. روشی که به اذعان همه مسوولان عالی کشور شکنجه تلقی می‌شود و بازجویان و زندان‌بان‌ها نیز تایید می‌کنند که متهم پس از چند هفته نگه‌داری در سلول انفرادی دچار اختلالات جسمی و روحی شدید می‌شد .

شکنجه‌های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم و مواردی امثال نیز علیه برخی از ما اعمال شده‌، که برخی از شاکیان و زندانیان در گزارش‌های جداگانه جزییات آن را منتشر کرده‌اند.»

این زندانیان یاد آور شده‌اند که «بازجویان معمولن این فشارها را نه برای کشف واقعیت بلکه برای وادار کردن متهمان به اعتراف مطالب واهی و خلاف واقع مورد نظر بازجویان به کار گرفتند. این رفتارهای خلاف قانون منحصر به دوره بازداشت نبوده و برخی محکومان به رغم طی مراحل دارسی و حکم قطعی در حال حاضر نیز هم‌چنان تحت شکنجه به صورت انفرادی یا هم‌راه محکومان دچار بیماری روحی و روانی نگه‌داری می‌شوند.»

امضا کنندگان این شکواییه هم‌چنین نوشته‌اند که ما بدون استثنا با رفتار غیر‌اخلاقی و غیر‌اسلامی بازجویان مواجه بوده‌ایم‌. شکنجه‌های روحی و فیزیکی فحاشی‌های شرم‌آور نسبت به متهم و خانواده و عزیزان او و طرح اکاذیبی چون روابط غیر‌اخلاقی در غالب بازجویی‌ها به کرات انجام شده‌است‌. رفتاری که باعث فشار روحی زیاد به متهمان نیز بوده است.

آن‌ها نوشته‌اند که نه فقط دستگیری‌ها و بازجویی‌های‌شان هم‌راه با توهین و تحقیر بوده است بلکه بازجویان از فحاشی و توهین به آن‌ها و خانواده و عزیزان و افراد مورد احترام‌شان از جمله رهبران جنبش اعتراضی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و استفاده از رکیک‌ترین و زننده‌ترین عبارات به عنوان شگرد عادی برای تحقیر و تضعیف روحیه و تخریب مشاعر متهم استفاده می‌کردند.»

نویسندگان این نامه گفته‌اند که آن‌چه در این نامه آمده عمق عمل‌کرد فاجعه‌آمیز نسبت به متهمان و محکومان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را مشخص نمی‌کند.

اسامی امضا کنندگان:

محسن امین‌زاده ، محسن میر‌دامادی، بهمن احمدی‌امویی، عبدااله مومنی، میلاد اسدی، عبداله رمضان‌زاده، عماد بهاور، مصطفی تاج‌زاده، مجتبی تهرانی، علی جمالی، محمد حسین خوربک‌، محمد داوری، امیر‌خسرو دلیر‌ثانی، کیوان صمیمی، اسماعیل صحابه، محمد‌فرید طاهری‌قزوینی، فیض‌اله عرب‌سرخی، بهزاد نبوی، ابولفضل قدیانی‌، مجید دری‌، ضیا نبوی، مهدی کریمیان اقبال، محمد‌رضا مقیسه، علی ملیحی، محمد‌جواد مظفر، حسن اسدی‌زید‌آبادی.

رونوشت :

– ریاست محترم هیت نظارت و بازرسی است(ناظر بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی)

ریاست محترم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی

فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,