Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
ادامه بازداشت اعضای سازمان دانش آموختگان ادوار

«هشت سال زندان برای عبدالله مومنی»

2009 November 20

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در گزارش روز گذشته خود اعلام کرد درحالی که اعضای  سازمان دانش آموختگان ادوار هم چنان در بازداشت هستند و مورد بدرفتاری، دادرسی‌های ناعادلانه و احکام زندان قرار می‌گیرند، یکی دیگر از اعضای رهبری سازمان دانش آموختگان ادوار بازداشت شده و سخن‌گوی آن نیز به هشت سال زندان محکوم گردیده‌است.

20091120-news-campaighhumanright

هادی قائمی؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این گزارش با بیان این‌که: «ما نقض حقوق اعضای سازمان دانش آموختگان ادوار را محکوم می‌کنیم» افزودهاست:«هدف از آزار و اذیت اعضای این سازمان مشخصن این است که مانع از این شوند که نسل جدید ایرانیان آزادانه بیندیشند و با هم کار کنند.»

در این گزارش آمده: عبدالله مومنی، سخن‌گوی سازمان دانش آموختگان ادوار، حکم 8 سال زندان دریافت کرد که 6 سال آن بخاطر ادعای شرکت در اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در 22 خرداد ماه است و دو سال دگیر به پرونده قبلی او مربوط می شود که در آن پرونده به در خطر انداختن امنیت ملی متهم شده بود. فاطمه آدینه وند؛ همسر عبدالله مومنی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت  که مومنی از دسترسی به وکیل محروم است و حکم زندان به خود ایشان در زندان ابلاغ شده است. درحالی‌که مقامات قضایی ادعا می کنند که مومنی از گرفتن وکیل امتناع کرده، خانم آدینه وند معتقداست که او در زندان وادار شده است که اعلام کند که به وکیل نیازی ندارد. مومنی به حکم 8 سال زندان اعتراض کرده‌است. مومنی دچار بیماری‌های کلیوی و قلب است.

«سلمان سیم»ا، عضو کمیته سیاسی ادوار و دانشجوی دانشگاه آزاد، در روز 23 آبان ماه توسط نیروهای امنیتی که دم در خانه او در کمین بودند، بازداشت شد. وی پیش از این نیز در تیرماه سال 1387 بازداشت و به مدت 40 روز در بند 209 زندان اوین زندانی بود.

«کوهزاد اسماعیلی»، مسئول شعبه گیلان ادوار که اخیرا پس از 20 روز با وثیقه آزاد شده بود،  مجددا در 25 آبان ماه در اجرای حکم 4 ماه زندان بازداشت شد.

در روز 28 آبان ماه، عباس حکیم زاده، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در ساعت 7 صبح به وقت تهران در منزل خود بازداشت شد. وی  در بهمن ماه 1387 به همراه 7 نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بازداشت شد و برای اعتراف جعلی تحت شکنجه قرار گرفت. حکیم زاده پس از  134 روز در بازداشت که 120 روز آن را در انفرادی بود، با وثیقه آزاد شد. دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن بازداشت حکیم زاده، اعلام کرد که بازداشت او مرتبط با روز 16 آذر، روز ملی دانشجو است.

احمد زید آبادی؛ دبیر سازمان دانش آموختگاان ادوار بیش از 4 ماه است در زندان بسر می برد و دوره طولانی ای از بازداشتش را در انفرادی گذرانده است.  همسر آقای زیدآبادی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت در حالی که قاضی پرونده زید آبادی پس از دادگاه دستور آزادی او را به قید وثیقه صادر کرد و وثیقه نیز تودیع شده است، و قاضی پرونده سه بار دستور آزادی او را به زندان فرستاده است، مسئولین زندان همچنان از آزادی او سر باز می زنند. دکتر محمد شریف؛ وکیل زید آبادی در مصاحبه با ایلنا تائید کرد که وثیقه رسما ثبت شده است که البته این موضوع توسط دادگستری کل تهران تکذیب شد. شریف تاکید کرد که زید آبادی به “تبانی و تجمع علیه نظام” متهم شده است که این موضوع در دادگاه ثابت نشد چرا که استناد دادگاه به نوشته های چاپ شده زید آبادی بود در حالی که تبانی باید مخفیانه صورت بگیرد. به گفته همسر زید آبادی، احمد بشدت از نظر جسمی و روحی بعلت فشارهای وارده ضعیف شده است و سلامتی او در خطر است.

طبق گزارش های رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، حسن اسدی زید آبادی که در روز 12 آبان ماه بازداشت شده بود، در سلول انفرادی به ابعاد یک در دو متر نگهداری می شود. اطلاعاتی در مورد اتهامات وارده بر حسن زید آبادی در دست نیست. محمد صدیقی؛ عضو دیگر ادوار نیز که در 12 آبان ماه دستگیر شده بود، ممنوع الملاقات است. حجت شریفی و همسرش ؛ نفیسه زارع کهن که در 13 آبان ماه دستسگیر شدند، نیز در زندان اوین هستند. موسی ساکت؛ مسوول سازمان دانش اموختگان  ادوار در تبریز نیز هم‌چنان در زندان است و اطلاعاتی در مورد ایشان منتشر نشده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران  ضمن اینکه خواستار آزادی فوری همه زندانیان عقیدتی از جمله اعضای  سازمان دانش آموختگان ادوار است،  طبق قانون خواستار محاکمه مقامات مسوول در نقض قوانین کشوری و قوانین بین‌المللی در مورد پرونده‌های زندانیان عقیدتی از جمله اعضای دانش آموختگان ادوار تحکیم وحدت است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: