Saturday, 18 July 2015
14 July 2020
فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در سوئد:

«شان و منزلت انسان‌ها در سوئد سقوط کرده است»

2011 May 14

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در کشور سوئد اقدام به انتشار نامه‌ای سرگشاده به اداره مهاجرات این کشور کرده و در آن به شرح وضعیت پناه‌جویان ایرانی در شهر گوتنبرگ و تحصن به‌هم‌راه اعتصاب غذای آن‌ها پرداخته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لازم به اشاره است این فدراسیون رونوشتی از این نامه را نیز به کمیته تامین اجتماعی مجلس در مورد اعتصاب ارسال کرده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

از فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی به اداره مهاجرات سوئد

رونوشت به کمیته تامین اجتماعی مجلس در مورد اعتصاب

پناه‌جویان ایرانی در سوئد

در نامه‌ای  سرگشاده ای به دولت و اداره مهاجرت سوئد به تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۱ اعلام کرده بودیم که شمار زیادی از پناه‌جویان ایرانی در Smirnakyrkan در شهر گوتنبرگ دست به تحصن زدند. اکنون بعد از دو ماه تحصن، از اول ماه مه نیز در میدان گوستاو آدولف اعتصاب غذا کرده‌اند که هم‌چنان ادامه دارد و هر روز حال چند نفر از آن‌ها در اثر این اعتصاب غذا بد و بدتر می‌شود. هم‌زمان تعداد دیگری از پناه‌جویان ایرانی در شهر استکهلم ابتدا در میدان سرگل و سپس در لوکالی در منطقه رینکبی(Rynkeby)  دست به تحصن زده‌اند. پیش بینی می‌شود که آن‌ها هم دست به اعتصاب غذا بزنند.

ما فکر می‌کنیم درک دلایل تحصن و اعتصاب غذای پناه‌جویان ایرانی نباید برای دولت و اداره مهاجرت سوئد چندان سخت باشد. اعتراض پناهندگان ایرانی که از پی‌گرد و اذیت و آزار سیستماتیک و روزافزون جمهوری اسلامی گریخته‌اند٬ به سیاست‌های سخت‌گیرانه شما در زمینه پناهندگی و نادیده گرفتن اوضاع جدید حقوق بشر در ایران در رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان ایرانی است.

پناه‌جویان ایرانی به دلیل اختناق سیاسی، به‌دلیل زن‌ستیزی، به‌دلیل محاکمات غیر‌عادلانه متهمان، به‌دلیل بی‌حقوقی مطلق و وجود قوانین ظالمانه و پی‌گرد مخالفین سیاسی در ایران به کشور سوئد پناهنده شده و حاضر به بازگشت نمی‌شوند. همه گزارشات سازمان‌های حقوق بشری دال بر این است که در چند سال اخیر نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران به‌مراتب شدیدتر شده است و جمهوری اسلامی از این نظر بارها مورد اعتراض و محکومیت قرار گرفته است. با این‌حال اداره مهاجرت و مقامات دولت سوئد نسبت به این گزارشات مستند تمامن بی‌توجه هستند و مصمم هستند با عدم پذیرش پناهندگان ایرانی گروه گروه آن‌ها را به قعر جهنم جمهوری اسلامی روانه کنند. این از نظر ما به‌هیچ‌وجه مورد قبول نیست.

از نظر فدراسیون ما دولت سوئد با این روی‌کرد خود فقط حقوق پناهندگان را زیر پا نمی‌گذارد بلکه سقف تازه‌ایی از احترام به حقوق انسان را تعیین می‌کند. وقتی که دولت و اداره مهاجرت سوئد با نادیده گرفتن روند تشدید نقض حقوق بشر٬ پناهندگان ایرانی را اخراج می‌کند دارد به ما گوش‌زد می‌کند که احترام به حقوق بشر و  شان و منزلت انسان‌ها در کشور سوئد سقوط زیادی کرده است.

اعتصاب غذای پناه‌جویان در سوئد نشانه بی‌توجهی دولت سوئد در مقابل خواسته‌های آن‌هاست. پناه‌جویانی  که به درخواست آن‌ها پاسخ منفی داده می‌شود در اکثر موارد قانونن  تا چهار سال بعد نمی‌توانند درخواست مجددی به مقامات اداره مهاجرت تسلیم نمایند. در این فاصله حق برخورداری از وکیل قانونی ندارند. تجربه فدراسیون نشان می‌دهد وکلایی که اداره مهاجرت به پناه‌جویان معرفی می‌کند برای دفاع از حقوق پناهندگی آن‌ها تلاش زیادی نمی‌کنند. در بسیاری از موارد پناه‌جویانی که به درخواست آن‌ها پاسخ رد داده می‌شود امکان شرکت حضوری در دادگاه‌های مهاجرتی را ندارند. پرونده پناه‌جویان بسیار شتاب‌زده مورد بررسی قرار می‌گیرد به طوری که در  بسیاری از موارد امکان این‌که مدارکی را به پرونده خود اضافه کنند ندارند. علاوه بر این کمک هزینه زندگی پناه‌جویانی که به تقاضای آن‌ها پاسخ رد داده می‌شود نصف می‌کند و بعد از مدتی کل این کمک هزینه قطع می‌شود و هزار و یک گرفتاری دیگر برای آن‌ها به‌وجود می‌آید.

اداره مهاجرت سوئد اطلاع دارد که مسوولین سازمان ما سال‌هاست که فعال عرصه پناهندگی هستند و با سیستم داوری و قضاوت این اداره و نحوه بررسی پرونده‌ها در اروپا و خصوصن درسوئد آشنا می‌باشند و مطلع هستند که اداره مهاجرت پرونده افراد را به طور انفرادی بررسی می‌کند و متقاضیان پناهندگی لازم است بر مبنای معیارهای  اداره مهاجرت دلایل کافی برای تقاضای پناهندگی خود ارایه دهند. در این رابطه لازم می‌دانیم که به این نکته مهم هم اشاره کنیم که پرونده‌ها و دلایل ردی تقاضاهای پناهندگی‌ بسیاری از پناه‌جویان اعتصابی، در دفتر فدراسیون موجود است و مورد مطالعه مسوولین سازمان ما نیز قرار گرفته است. مشاهدات فدراسیون این است که بسیاری از این پرونده‌ها بر مبنای مفاد کنوانسیون ژنو واجد شرایط پناهندگی بوده‌اند و چه بسا در موارد زیادی فدراسیون در مورد پرونده هر کدام از آن‌ها شناخت بیش‌تری به اداره مهاجرت داده است و متاسفانه این شناخت‌ها هم مورد توجه اداره مهاجرت قرار نگرفته‌اند. حتا تعدادی از آن‌ها در سازمان‌ها و احزاب مختلف سیاسی عضویت دارند و عضویت آن‌ها از سوی احزابی که از نظر سیاسی و سازمانی به آن‌ها متعلق هستند تایید شده است. در همین مورد چنان‌چه اداره مهاجرت بخواهد فدراسیون همه آن‌ها را در اختیار این اداره قرارخواهد داد.

محمد سیروان فروتن و محمد‌مهدی ملکی دو نمونه روشن از تحمیل بی‌حقوقی به پناه‌جویان ایرانی بود. اداره مهاجرت به مدت دو ماه آن‌ها را زندانی کرد و نهایتن روز جمعه  ششم ماه مه و جمعه سیزدهم همین ماه می‌خواستند با توسل به زور آن‌ها را  سوار هواپیما کرده و به کام مرگ بفرستند. همه مطلع بودند که سیروان عضو یک سازمان سیاسی در ایران است و برای اثبات آن مدارک بسیار روشنی هم ارایه داده بود ولی با این وجود تا لحظات آخر حرکت هواپیما نمی‌خواستند از تصمیم خود منصرف شوند.

از نظر زمانی هم تعدادی از پناه‌جویان اعتصابی ۱۰ تا ۱۲ سال است در سوئد زندگی می‌کنند و در صورت بازگشت به ایران علاوه بر این‌که با خطر پی‌گرد روبه‌رو هستند٬ نه سرپناهی برای زندگی و نه در شرایط اقتصادی امروز ایران منابعی برای ادامه حیات خود دارند. اخیرن هم روزنامه کیهان جمهوری اسلامی پیرامون اعتصاب غذای پناه‌جویان در گوتنبرگ موضع خصمانه‌ایی گرفته و از آن‌ها به عنوان مشتی عناصر فرصت‌طلب نام برده است.

‌فدراسیون خواستار این است که اداره مهاجرت هرچه زودتر بنا به  شرایط جدیدی که برای پناه‌جویان اعتصابی پیش آمده است هیتی را مامور رسیدگی به خواسته‌های آن‌ها کند و هر چه سریع‌تر حق پناهندگی آن‌ها را به رسمیت بشناسد.‌ از آن‌جایی که وضعیت سلامتی این پناه‌جویان به‌دلیل اعتصاب غذا در حال وخامت است ما دولت و اداره مهاجرت سوئد را مسوول مستقیم جان پناهندگان می‌دانیم و منتظر اقدام فوری شما در این زمینه هستیم‌.

هم‌بستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی-سوئد

۱۳ماه مه ۲۰۱۱

بیشتر بخوانید:

«پناه‌جویی حق هر انسانی است»

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,