Saturday, 18 July 2015
25 June 2021
بیست‌و‌پنجم اردی‌بهشت- پانزدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌پنجم اردی‌بهشت»

2011 May 15

رادیو کوچه

روز بزرگ‌داشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ایران

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جهانی خانواده- همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی خانواده در کشو‌رهای مختلف گرامی داشته می‌شود‌. خانواده به عنوان یکی از مفاهیم بنیادین دردنیا همواره مورد توجه قرار داشته است‌.

1367 خورشیدی- در ادامه جنگ ایران و عراق‌، مسوولان عراقی، در طی استفاده از نیروی هوایی خود تاسیسات نفتی و برق ایران را هدف قرار داده و بمباران کردند. حمله هواپیماهای پیش‌رفته «سوپراتاندارد» فرانسوی عراق به جزیره نفتی «خارک» در چنین روزی موجب وارد آمدن خسارات سنگین شد و قدرت صدور نفت آن جزیره را از 90 درصد کل صادرات نفتی ایران به کم‌تر از 50 درصد کاهش داد.

756 میلادی- در شهر کوردوبا (قرطبه) عبدالرحمان اول یک خلافت اسلامی را تاسیس کرد که به این ترتیب اسپانیا یا «اندلس» (Andalucía) به نخستین کشور مسلمان مستقل در آن زمان تبدیل شد. این از نخستین تصرفات مسلمانان در اروپا بود‌. گفته می‌شود در سال 1492 میلادی مسلمانان آخرین منطقه تحت حکومت خود را از دست دادند و مسیحیان قدرت را در سراسر اروپا در دست گرفتند‌. در این میان  پس از گذشت چندی مسیحیان اروپا روز به روز متحد‌تر می‌شدند ولی روسای کشور‌های مسلمان کوس جدایی سر می‌دادند‌. به همین دلیل دولت‌های کوچک مسلمان اندلس، یکى پس از دیگرى در برابر مسیحیان وادار به تسلیم شدند و مسلمانان به سوى جنوب اندلس عقب‌نشینی کردند‌.

اختلافات داخلى، مهم‌ترین عامل ضعف مسلمانان در این برهه در برابر قدرت در حال افزایش مسیحیان بود. دولت‏ «بنى‌نصر» مى‏بایست در برابر دو دولت قدرت‌مند مسیحى اسپانیا یعنى «کاستیل» و «آراگون» ایستادگى مى‏کرد. با اتحاد این دو دولت و تشکیل دولت واحد اسپانیا کار بر مسلمانان سخت‏تر شد. دولت‏ بنى‌نصر در آخرین روزهاى حیات خود، دست کمک به سوى دولت عثمانى دراز کرد. در جنگ‌هایى که در گرفت، سر‌انجام دولت ‏بنى‌نصر شکست‏خورد.

1856 میلادی- «فرانک بوئم»‌(Lyman Frank Baum)، نویسنده کتاب‌های کودکان و روزنامه‌نگار آمریکایی، زاده شد. او نویسنده‌ی یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین قصه‌های دنیاست «شهر زمردین از» که ایرانیان زیادی نیز از علاقه‌مندان این داستان هستند. بوئم، متولد نیویورک بود و در خانواده‌ای ثروت‌مند بزرگ شد. اما خود در چند پیشه‌ای که انتخاب کرد ناموفق و حتا ورشکست شد و عاقبت پا به دنیای تاتر گذاشت و توانست پیش‌رفت کند.

سرانجام پس از آن‌که مدتی نیز خبرنگاری را امتحان کرد نخستین کتاب خود را با نام «داستان‌های مامان‌غاز» به نثر منتشر کرد که باعث شناساندن او به دنیای ادبیات شد. بالاخره در ۱۸۹۰، با هم‌کاری تصویرگری به نام «دنسلو»، «جادوگر شگفت‌انگیز شهر از» را منتشر کرد که نام این دو را بر سر زبان‌ها انداخت و پس از آن داستان‌های دیگری در سرزمین «از» نوشت که همگی موفقیت‌آمیز بودند. در این میان، بوئم کماکان شیفتگی خود را به تاتر حفظ کرده بود و پی در پی در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کرد که باعث شد شکست بخورد و زندگی‌اش تحت فشار قرار بگیرد. بوئم، سال ۱۹۱۹ درگذشت.

«کتاب جزیره شگفت‌انگیز یو» دیگر اثر او است.

1886 میلادی- «امیلی دیکنسون» (Emily Dickinson)، بانوی شاعر آمریکایى درگذشت. در دسامبر 1830 در ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. دیکنسون در اواسط عمر به دنبال آشنایى با برخی نویسندگان معروف آمریکا، به ادبیات علاقه‏مند شد و با الهام از آثار آنان، اشعار فراوانی سرود. سال‏های پایانی عمر امیلی دیکنسون به انزوا و گوشه‏گیری در زادگاهش گذشت و او بیش‌تر وقتش را به پرورش گل و سرودن شعر پرداخت.

از وی نزدیک به دو هزار قطعه منظوم بر جای مانده که تنها سه منظومه از آن‏ها در زمان حیاتش انتشار یافت. پس از مرگ، اشعار او به صورت یادداشت‏های پراکنده و گاه با خط ناخوانا در گوشه و کنار اتاقش پیدا شد که شش سال پس از مرگش در دیوانی انتشار یافت و پیروزی عظیمی در ادبیات آمریکا به دست آورد. می‏توان او را در شمار چند نفر بانوی شاعر بزرگ جهان قرار دارد که شهرتش پس از مرگ، روزافزون شد و اشعارش در نسل بعد، نفوذ بسیار یافت.  او شاعر کتاب «من هیچ‌کسم تو که هستی؟» (I’m nobody! Who are you?) است.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1296 خورشیدی- تظاهرات وسیعی در میدان بهارستان تهران، که علیه «وثوق الدوله» رییس‌الوزرای وقت انجام شده بود، به زد و خورد انجامید.

1859 میلادی- «پیر کوری» فیزیک‌دان فرانسوی در پاریس زاده شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

راسخون

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,