Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
برخوردهای پلیسی حکومت ایران با دانش‌گاه‌ها،

«سیطره‌ی فضایی امنیتی بر دانش‌گاه مازندران»

2011 May 15

در آستانه 25 اردی‌بهشت ماه، که براساس فراخوان‌هایی که در روزهای اخیر فعالان دانش‌جویی، سیاسی و مدنی جهت برپایی تظاهرات و تجمعات اعتراضی منتشر کرده، برخی از فعالان دانش‌جویی دانش‌گاه مازندران نیز اقدام به انتشار گزارشی در خصوص وضعیت این دانش‌گاه کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

متن این گزارش که در اختیار رادیو کوچه قرار گرفته در پی می‌آید:

در ادامه‌ی برخوردهای پلیسی حکومت ایران با دانش‌گاه‌ها، دانش‌گاه مازندران نیز یکی از امنیتی‌ترین روزهای خود در سال‌های اخیر را می‌گذراند. و نیروهای بسیج و حراست به بهانه‌های مختلف دانش‌جویان را به ساختمان مرکزی حراست و کمیته ی انضباطی می‌کشانند.

در راستای همین سرکوب‌ها و فشارها  دانش‌جویان دانش‌گاه مازندران در روزهای اخیر دو ‌شب‌نامه  در سطح دانش‌گاه و خواب‌گاه‌ها منتشر نمودند که در آن اعلام شده به نشانه‌ی اعتراض به سرکوب نهاد‌ها و فعالیت‌های مستقل دانش‌جویی در روز یک‌شنبه 25 اردی‌بهشت کلاس‌های درس را تحریم نموده و در ساعت 11:30 در الاچیق دانش‌کده‌ی انسانی تحصن خواهند کرد.

به گزارش منابع دانش‌جویی چندی پیش نیز به بهانه‌ی اجرای طرح «تفکیک جنسیتی» نیروهای انتظامی و لباس شخصی به دانش‌گاه مازندران وارد شده بودند که عملی کاملن خلاف قانون محسوب می‌گردد، و با اعتراض فعالین دانش‌جویی و مدنی  سراسر کشور مواجه گردید.

هم‌چنین در هفته‌های گذشته نیز اشکان ذهابیان که یکی از فعالین دانش‌جویی باسابقه‌ی استان مازندران محسوب می‌گردد به‌صورتی غیرقانونی توسط اداره‌ی اطلاعات ساری بازداشت گردید. گفتنی‌ست اولین بازداشت اشکان ذهابیان که با ضرب و شتم شدیدی نیز هم‌راه بود، در 26 خرداد 88 و در مقابل چشمان بیش از صد نفر از دانش‌جویان دانش‌گاه مازندران که خود نیز به‌صورت فله‌ای بازداشت شده بودند صورت گرفت و حکم شش ماه حبس تعزیری ذهابیان نیز به‌دلیل حضور در تجمع آن روز صادر شد، تجمعی که ده ساعت ادامه داشت.

دانش‌گاه مازندران در ماه‌های اخیر هم‌چون گذشته یکی از پای‌گاه‌های قدرت‌مند جنبش دانش‌جویی ایران محسوب شده و بارها دانش‌جویان این دانش‌گاه با عبور از حصارهای امنیتی به مقابله با دست‌گاه سرکوب پرداخته و مطالبات صنفی سیاسی و اقتصادی خود را به گوش حاکمان رساندند.

در ماه‌های اخیر بیش از هزار شب‌نامه در این دانش‌گاه پخش گردیده که از جمله می‌توان به پخش گسترده‌ی منشور جنبش سبز در این دانش‌گاه و هم‌چنین اعلامیه‌ای تک‌برگی که حاصل هم‌فکری جمعی از دانش‌جویان این دانش‌گاه بود، اشاره نمود.

در روزهای اخیر نیز  دو بیانیه‌ی دانش‌جویان دانش‌گاه مازندران علاوه بر انتشار در رسانه‌های مجازی، به صورت وسیع در خواب‌گاه‌ها و دانش‌کده‌ها پخش گردید که در آن اعلام شده بود دانش‌جویان در روز 25 اردی‌بهشت علاوه بر شرکت نکردن در کلاس‌هایشان، در ساعت 11:30 در الاچیق دانش‌کده‌ی علوم انسانی تحصن خواهند کرد. البته در بخشی از  بیانیه دوم  تاکید شده بود که فعلن در این روز دانش‌جویان این دانش‌گاه  تصمیمی برای برگزاری تجمع و شعاردهی ندارند و این کنش جمعی به‌صورت نمادین انجام خواهد شد، هم‌چنین در بخشی از بیانیه‌ی اول آمده بود:

«سخن در این روزهای ننگینی که که تمامیت‌خواهان برای ملت ایران رقم زده‌اند، بسیار است اما ما هم اکنون ترجیح می‌دهیم سخن را کوتاه کرده و با گذر از مقام نارضایتی که کسی در فراگیر بودن آن تردیدی ندارد، 25 اردی‌بهشت ماه را به فرصتی تبدیل کنیم که در عمل کنش جمعی و اعتراضی‌مان به وضع موجود را به رخ مسببان آن بکشانیم.

برخی از دولت‌مردان ایران شرایط کنونی را پیچ آخر تاریخ می‌نامند، آری ما نیز بر همین باوریم اما با روی‌کردی دیگر.. به باور ما شرایط استبدادی کنونی آخرین پیچی‌ست که جنبش دیرپای دموکراسی خواهی در ایران با گذر از آن به سرمنزل مقصود خواهد رسید.»

هم‌چنین دانش‌جویان این دانش‌گاه دو پیشنهاد را نیز با فعالین داخل و خارج از کشور مطرح نموده بودند که با استقبال بسیاری از فعالین دانش‌جویی و سیاسی مواجه گردید که عبارتند از:

«تاریخ در حال رقم خوردن است،خاورمیانه آبستن حوادثی ژرف و تاریخ‌ساز هست،چهره‌ی دیگری از آن در حال شکل گرفتن است،ما بر این باوریم در قرن بیست و یکم و در شرایطی که جنبش‌های اجتماعی در اقصی نقاط دنیا از هم الهام گرفته و به هم یاری می‌بخشند، هم‌کاری خرده جنبش‌ها در کشورهای مختلف منطقه می‌تواند هزینه‌ی سرکوب برای این دولت‌ها را بالا برده و هم‌چنین بر حمایت‌های بین‌المللی از آن‌ها بیفزاید.

ما جمعی از فعالین دانش‌جویی دانش‌گاه مازندران با تاکید بر این که هیچ‌گونه مرزبندی بین فعالین داخل و خارج از کشور قائل نیستیم، اعلام می‌داریم انتظار و‌ در‌خواستی بزرگ از فعالین دانش‌جویی خارج از کشور داریم و آن هم ایجاد پل‌های ارتباطی مستحکم بین جنبش دانش‌جویی ایران و سایر کشورها-علی‌الخصوص کشورهای هم‌جوار- می‌باشد، شاید زیباترین تصاویری که مستعد خواهد بود در تاریخ مبارزه با دیکتاتوری‌ها درج گردند اعتصاب‌های دانش‌جویی ست که حتا به‌صورت نمادین و مقطعی‌ با اهدافی مشترک در یک روز معین در چند کشور هم‌جوار و حتا غیرهم‌جوار می‌تواند صورت گیرد. نیک می‌دانیم که برآورده شدن این خواسته آسان نیست اما توانایی‌اش را در بزرگانی که در خارج از کشور سکونت دارند می‌بینیم و به عملی شدن آن ایمان داریم.»

پیشنهادی نیز به هم‌راهانمان در دیگر دانش‌گاه‌های  ایران داریم، خرده جنبش‌ها و حتا جنبش کلان اجتماعی سیاسی ایران بارها و بارها با حرکت‌ها و کنش‌های جمعی مقطعی‌ای مواجه بودند که به‌دلیل استمرار نیافتن‌، هزینه‌های تحمیلی‌اش بر دستاورد‌ها فزونی گرفت، ما نیز معتقدیم اعتصاب و تحریم کلاس‌های درس طرحی‌ست معقول و کم‌هزینه، اما امید داریم این روند ادامه یابد و تنها برای خالی نبودن عریضه و قدرت‌نمایی در برابر هیت حاکمه تلقی نگردد.

این اعتصاب‌ها باید به‌صورت هفتگی ادامه یابد و پیشنهادمان این است که چون در بسیاری از دانش‌گاه‌ها طی یک ترم بیش از یک غیبت در یک درس مجاز نمی‌باشد‌، می‌توان تدابیری هم‌چون تغییر روزهای اعتصاب به‌صورت گردشی اندیشید تا مشکلی متوجه دانش‌جویان کنش‌گر نگردد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,