Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
گزارش محرمانه سازمان ملل:

«ایران وکره شمالی تبادل مخفیانه تسلیحاتی دارند»

2011 May 15

خبر / رادیو کوچه

بر اساس یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد که در روزهای اخیر منتشر شده است، ایران و کره شمالی «به طور مداوم» به تبادل فن‌آوری موشک‌های بالستیک با یک‌دیگر پرداخته و بدین ترتیب مفاد تحریم‌های سازمان ملل را نقض کرده‌اند.

به گزارش رویترز، در این گزارش آمده است، تبادل غیرقانونی فن‌آوری بین این دو کشور «از طریق یک کشور همسایه» صورت گرفته است.

در این میان به گفته شماری از دیپلمات‌ها در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، این «کشور سوم» جمهوری خلق چین بوده است.

گزارش یاد شده توسط یک کمیسیون کارشناسی سازمان ملل که وظیفه نظارت بر روند اجرای قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ‌یانگ را بر عهده دارد، در اختیار شورای امنیت قرار گرفته است.

به دنبال دو آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرده بود.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت هر گونه مبادله فن‌آوری هسته‌ای و موشکی با کره‌شمالی و نیز تحریم تسلیحاتی این کشور است.

در بخشی از گزارش کمیسیون کارشناسی سازمان ملل در باره روند اجرای این تحریم‌ها آمده است: «گمان می‌رود مواد و کالاهای ممنوعه مربوط به موشک‌های بالستیک از طریق پروازهای عادی خطوط هوایی ایرکوریو و ایران ایر میان جمهوری دمکراتیک خلق کره و جمهوری اسلامی ایران مبادله شده است.»

هم‌چنین بر اساس این گزارش کره شمالی ترجیح می‌دهد برای نقل و انتقال تسلیحات و کالاهای مرتبط با آن از هواپیماهای ترابری چارتر استفاده کند که کم‌تر با خطر بازرسی و کنترل‌های مرسوم روبه‌رو هستند.

به گفته شماری از دیپلمات‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد، جمهوری خلق چین که روابط نزدیکی با کره شمالی دارد، از ارایه چنین گزارشی به شورای امنیت ناخرسند است.

بیشتر بخوانید:

«ایران تحریم‌ها را دور می‌زند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,