Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
رییس اداره قرنطينه و آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

«احتمال مرگ صد هزار نفر براثر آنفولانزا در ایران»

2009 November 20

«محمود سروش»، رییس اداره قرنطینه و آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز پنجشنبه با اشاره به شروع موج سوم آنفلوانزای نوع «آ»در ایران، از یک تا دو ماه آینده، از احتمال مرگ « ۱۰۵ هزار تا ۲۴۵ هزار نفر»بر اثر ابتلا به این بیماری سخن گفت.

20091120-shaye'e-koocheh
به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری‌ها، او هم‌چنین گفت: « امکان ابتلای بیش از یک میلیون نفر وجود دارد و … در صورتی که امکانات محدود باشد، بین ۱۰ میلیون تا بیش از ۲۴ میلیون  نفر مورد حمله ویروس آنفلوانزای نوع «آ» قرار خواهند گرفت.»
سروش پیش بینی موارد بستری را از ۵۲۵ هزار تا بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار نفر برآورد کرد.
در این میان، با گسترش آنفلوانزای نوع «آ»، و به رغم گذشت نزدیک به یکسال از شیوع این بیماری در جهان، وزیر و سایر مقام های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته اند که دولت ایران اخیرا سفارش دو میلیون دز واکسن این نوع آنفلونزا را داده است.
این تعداد واکسن برای واکسینه کردن تنها یک میلیون نفر از شهروندان ایرانی کفایت می کند.
براساس آخرین آمار رسمی، بیش از ۳۱۰۰ نفر به آنفلونزای نوع A مبتلا شده و بیش از ۱۰۰ نفر نیز بر اثر این بیماری درگذشته اند.
با این همه، محمدرضا کوچی، سخن گوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، روز ۲۰ آبان به خبرگزاری «فارس» گفت که ۲۵۰ نفر بر اثر ابتلا به جان خود را از دست داده اند.
این نماینده مجلس هم چنین از ابتلای حدود ۳۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری خبر داد.
بیماری آنفلوانزای نوع A  که به آنفلونزای «خوکی» نیز مشهور است، از یکسال پیش در بسیاری از کشورهای جهان شایع و در ماه های اخیر همه گیر شده است.
این بیماری چون به راحتی از انسان به انسان منتقل می شود، می تواند تعداد بیشتری از افراد را مبتلا کند و بهترین راه پیش گیری از آن نیز رعایت نکات بهداشتی و دوری از بیماران مبتلا عنوان شده است.
مقام های وزارت بهداشت ایران می گویند که از اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ واحدهای درمانی مستقر در ورودی ‌های هوایی، زمینی و دریایی کشور را برای مقابله با این بیماری به حال آماده باش در آورده اند و از مردم خواسته اند تا از انجام سفرهای غیر ضروری خوددداری کنند.
نخستین مورد ابتلا به آنفلونزای نوع آ در ایران خردادماه گزارش شد و در ابتدا بیشتر مبتلایان کسانی بودند که از سفر حج به کشور بازگشته بودند.
به رغم گذشت نزدیک به یکسال از شیوع این بیماری در جهان، حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزارت بهداشت، ماه گذشته اعلام کرد که ایران اخیرن سفارش دو میلیون دز واکسن این نوع آنفلونزا را به شرکت های اروپایی و چینی داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: