Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای پانزدهم می ۲۰۱۱»

2011 May 15

گزارش محرمانه سازمان ملل:

«ایران وکره شمالی تبادل مخفیانه تسلیحاتی دارند»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اساس یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد که در روزهای اخیر منتشر شده است، ایران و کره شمالی «به طور مداوم» به تبادل فن‌آوری موشک‌های بالستیک با یک‌دیگر پرداخته و بدین ترتیب مفاد تحریم‌های سازمان ملل را نقض کرده‌اند.

به گزارش رویترز، در این گزارش آمده است، تبادل غیرقانونی فن‌آوری بین این دو کشور «از طریق یک کشور همسایه» صورت گرفته است.

در این میان به گفته شماری از دیپلمات‌ها در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، این «کشور سوم» جمهوری خلق چین بوده است.

گزارش یاد شده توسط یک کمیسیون کارشناسی سازمان ملل که وظیفه نظارت بر روند اجرای قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ‌یانگ را بر عهده دارد، در اختیار شورای امنیت قرار گرفته است.

به دنبال دو آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرده بود.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت هر گونه مبادله فن‌آوری هسته‌ای و موشکی با کره‌شمالی و نیز تحریم تسلیحاتی این کشور است.

در بخشی از گزارش کمیسیون کارشناسی سازمان ملل در باره روند اجرای این تحریم‌ها آمده است: «گمان می‌رود مواد و کالاهای ممنوعه مربوط به موشک‌های بالستیک از طریق پروازهای عادی خطوط هوایی ایرکوریو و ایران ایر میان جمهوری دمکراتیک خلق کره و جمهوری اسلامی ایران مبادله شده است.»

هم‌چنین بر اساس این گزارش کره شمالی ترجیح می‌دهد برای نقل و انتقال تسلیحات و کالاهای مرتبط با آن از هواپیماهای ترابری چارتر استفاده کند که کم‌تر با خطر بازرسی و کنترل‌های مرسوم روبه‌رو هستند.

به گفته شماری از دیپلمات‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد، جمهوری خلق چین که روابط نزدیکی با کره شمالی دارد، از ارایه چنین گزارشی به شورای امنیت ناخرسند است.

…………………………………………………………

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

«رییس جمهوری در عزل وزیران باز هم عجله کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به عزل 3 وزیر از سوی رییس جمهوری اسلامی که در روزهای اخیر پس از ادغام چند وزارت‌خانه روی داد، اظهار داتش: «رییس جمهوری باز هم عجله کرد.»

به گزارش مهر، اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در رابطه با اقدام رییس جمهوری اسلامی در عزل 3 وزیر کابینه پیش از قانونی شدن ادغام وزارت‌خانه‌‌ها، اظهار داشت: «این مسئله شاید بر اساس قانون بوده و از اختیارات رییس جمهوری به شمار برود، ولی بهتر بود ابتدا مراحل قانونی برای ادغام وزارت‌خانه‌ها صورت می‌گرفت و در موعد قانونی وزیران تعیین و یا با تعدادی از آن‌ها قطع هم‌کاری می‌شد.

وی با اشاره به این‌که هنوز کار ادغام وزارت‌خانه‌ها در ابتدای راه است، گفت: «باید بگویم رییس جمهوری باز هم عجله کرد و بدون توجه به وضعیت وزارت‌خانه‌ها و مصالح کشور اقدامی انجام داد که خوشایند نبود.»

کوثری در ادامه در خصوص پاسخ‌گو بودن 3 وزارت‌خانه نفت، صنایع و معادن و رفاه و تامین اجتماعی در قبال مجلس با توجه به بدون وزیر ماندن آن‌ها گفت: «اگر مراحل قانونی انجام شده و کار ادغام وزارت‌خانه‌ها در سیر طبیعی خود انجام می‌شد هم  وزیران ‌در جای خود کارها را انجام می‌دادند و هم در خصوص عمل‌کرد خود به مجلس پاسخ‌گو بودند، ولی قطعن سرپرست نمی‌تواند آن‌چه را که یک وزیر می‌تواند عهده‌دار باشد را به عهده بگیرد.»

وی در خصوص نظر مجلس درباره این عزل‌ها در کابینه، گفت: «مجلس فعلن تعطیل بوده و باید دید در جلسه‌ای که بین رییس جمهوری و رییس مجلس برگزار شد چه گذشته است.»

این سخنان در حالی عنوان شده که روز شنبه رییس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی عنوان کرد که «مشکل ادغام وزارت‌خانه‌ها» در جلسه‌ای با حضور محمود احمدی‌نژاد، و آیت‌اله خامنه‌ای، «حل شده» و دولت باید وزرای جدید را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

…………………………………………………………

پس از انتقال به سلول انفرادی،

«اعتصاب غذای خشک محمودیان در سلول انفرادی»

خبر / رادیو کوچه

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار محبوس در زندان رجاییشهر، که بابت انتشار نامه به رهبری جمهوری سلامی به ۱۰ روز حبس انفرادی و ۳ ماه ممنوعیت از ملاقات به عنوان حکم تنبیهی مواجه شده، در انفرادی دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

به گزارش کلمه، وی که در مدت چند هفته اخیر نیز هم‌راه با تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی زندان رجاییشهر اعتصاب غذای‌تر کرده بود در وضعیت جسمانی نامناسبی قرار دارد، این در حالی است که هم اکنون اقدام به اعتصاب غذای خشک، نگرانی درباره سلامت این زندانی سیاسی را بسیار جدی کرده است.

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشری است که از ۲۵ شهریور ۱۳۸۸ بدون استفاده از حق مرخصی در حبس به سر می‌برد.

وی بیش از ۷۰ روز در انفرادی بوده و از حدود یک سال پیش از بند ۳۵۰ اوین به زندان رجایی شهر منتقل شده در حالی که در حکم ۵ سال حبس تعزیری وی، موضوع تبعید یا نفی بلد نیامده است.

…………………………………………………………

مرکز فضایی آلمان،

«بازوی رباتی با شباهت رفتارهای انسانی»

خبر / رادیو کوچه

مرکز فضایی آلمان سیستم بازوی رباتی را طراحی کرده است که می‌تواند اعمال انسانی را شبیه به رفتارهای طبیعی انجام دهد. نکته قابل توجه در این بازوی مکانیکی مقاومت بالا در برابر ضربه‌های سریع و محکم است که باعث افزایش قابلیت آن شده است.

به نقل از وب‌سایت نارنجی، این آقا وقتی فهمید که سیستم بازوی رباتی مرکز فضایی آلمان چنان عکس‌العمل طبیعی نشان می‌دهد که کار با چکش را هم یاد گرفته، با یک چوب به سراغ ربات بیچاره رفت تا ببیند ربات‌ها برای شورش خون‌بار بر علیه انسان‌ها چقدر آماده هستند. تمام کاری که شبیه‌سازی شد، این بود که نحوه عکس‌العمل و میزان دوام و پای‌داری این دست‌گاه مکانیکی ارزیابی شود.

اما این ربات حتا بعد از یک ضربه سریع و محکم هم، بدون مشکل کار عادی‌اش را انجام می‌دهد. این دست مکانیکی از ۵۲ موتور و تعدادی تاندون مصنوعی بسیار قوی تشکیل شده است. این مرکز به تازگی به یکی از این دست‌های آهنی شیوه استفاده از چکش را هم آموزش داده بود.

در انگجت می‌توانید ویدیوی حمله به دست رباتی با چوب بیس بال را ببینید. به گمانم بازوی آهنی را می توان اولین عضو شبکه کامپیوتری اسکای نت برای مقابله با انسان ها دانست.

…………………………………………………………

برای نخستین بار،

«جمهوری آذربایجان برنده جایزه موسیقی اروپایی ۲۰۱۱»

خبر / رادیو کوچه

جمهوری آذربایجان در رقابت‌های موسیقی اروپایی «یورو ویژن» برای نخستین بار برنده این رقابت‌ها شده است.

گروه «ال / نیکی» با حضور الدار قاسم‌اف و نگار جمال، دو هنرمند جمهوری آذربایجان، در پایان رقابت یورو ویژن با به دست آوردن ۲۲۱ امتیاز برای ترانه عاشقانه خود به عنوان محبوب‌ترین خواننده‌های قاره اروپا انتخاب شد.

نمایندگان ۲۵ کشور که به مرحله نهایی یورو ویژن سال ۲۰۱۱ رسیده بودند، شام‌گاه شنبه در دوسلدورف آلمان در حضور ۳۵ هزار تماشاگر با هم به رقابت پرداختند.

در این رقابت‌ها رافائل گوآلاتسی از ایتالیا مقام دوم را کسب کرد و اریک سعاده، خواننده ۲۰ ساله سوئدی به مقام سوم رسید.

اما نماینده بریتانیا بار دیگر در این یوروویژن ناکام ماند. گروه تازه تشکیل شده «بلو» نتوانست بیش‌تر از ۱۰۰ امتیاز به دست آورد و یازدهم شد. بریتانیا آخرین بار در سال ۱۹۹۷ اول به مقام نخست این رقابت‌ها دست یافت.

این نخستین بار در تاریخ ۵۶ ساله یورو ویژن است که جمهوری آذربایجان عنوان نخست این رقابت پربیننده را به دست می‌آورد. این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی نخستین بار در سال ۲۰۰۸ در این رقابت‌ها حضور پیدا کرد.

نحوه رای گیری یوروویژن به این صورت است که بینندگان در ۴۳ کشور حاضر در مسابقه از طریق تلفن و فرستادن پیام کوتاه، خواننده یا گروه محبوب خود را انتخاب می‌کنند که نیمی از آرا محسوب می‌شود.

پنجاه درصد آرای باقیمانده را هیت پنج نفره داوران در هر کشور به نمایندگان کشورهای دیگر می‌دهند.

…………………………………………………………

برخلاف انتظار مجلس و شورای نگهبان،

«خداحافظی احمدی‌نژاد با سه وزیر»

خبر / رادیو کوچه

برخلاف برخی اظهارنظرها در خصوص پذیرش نظر مجلس و شورای نگهبان را در مورد ادغام وزارت‌خانه‌ها از سوی رییس جمهوری اسلامی، وی به‌طور رسمی از صادق محصولی، علی‌اکبر محرابیان و مسعود میرکاظمی وزرای رفاه، صنایع و نفت خداحافظی کرده است.

به گزارش فارس، آقای احمدی‌نژاد در نامه‌های خداحافظی به وزرای مذکور نوشت که پایان مسوولیت آن‌ها نتیجه ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارت‌خانه‌ها و مصوبه هیت دولت در اجرای آن بوده است.

این در حالی است که رییس و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ابلاغ مصوبه هیت دولت در مورد ادغام وزارت‌خانه‌ها پیش از تصویب مجلس اعتراض کرده بودند.

شورای نگهبان هم که نهاد مسوول تفسیر قانون اساسی در ایران است، از نظر مجلس حمایت کرد و گفت که هم ادغام وزارت‌خانه‌‌ها باید به تصویب مجلس برسد و هم وزیران وزارت‌خانه‌های جدید باید از مجلس رای اعتماد بگیرند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفته بود که وزرای فعلی موظفند کار خود را تا زمان تصویب ادغام‌ها در مجلس ادامه دهند.

تصمیمات آقای احمدی نژاد در مورد اعضای کابینه در هفته‌های اخیر بحث برانگیز بوده است.

لازم به اشاره است کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات توسط او و مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با این تصمیم به قهر چند روزه آقای احمدی‌نژاد و کشمکشی کم‌سابقه در صحنه سیاست ایران منجر شد.

…………………………………………………………

تیراندازی مجدد نظامیان سوری در شهرهای مختلف،

«خشونت‌های تازه در شهر حمص سوریه»

خبر / رادیو کوچه

گزارش‌های روز شنبه از سوریه حاکی از خشونت‌های تازه در شهر حمص در نزدیکی مرز با لبنان و یکی از مراکز اعتراضات در سوریه است. به گفته مخالفان بشار اسد، در شهر تلکلخ، بر اثر تیراندازی نظامیان سوری در این شهر چندین نفر زخمی شده‌اند.

هم‌چنین بر اساس برخی گزارش‌های تائید نشده سه نفر در خشونت‌های امروز کشته‌‌ شده‌اند.

مخالفان می‌گویند نیروهای امنیتی دست به بازداشت معترضان نیز زده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه برای اولین بار، تظاهرات مخالفان را پخش کرده و وزیر کشور هم از گفت‌و‌گوهای فراگیر ملی که هفته آینده آغاز خواهند شد، خبر داده است.

مقام‌های سوریه از خروج نیروهای نظامی و تانک ها از شهرهای بانیاس و درعا که در روزهای اخیر صحنه اعتراضات خشونت آمیز ضد دولتی بوده، خبر داده‌اند.

این اقدام دولت پس از آن صورت می‌گیرد که در جریان اعتراضات ضد دولتی پس از نماز جمعه دست‌کم شش تن کشته شدند.

…………………………………………………………

رییس مجلس شورای اسلامی:

«حل مشکل ادغام وزارت‌خانه‌ها در حضور رهبری»

خبر / رادیو کوچه

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی روز شنبه در گفت‌وگویی عنوان کرد که «مشکل ادغام وزارت‌خانه‌ها» در جلسه‌ای با حضور محمود احمدی‌نژاد، و آیت‌اله خامنه‌ای، «حل شده» و دولت باید وزرای جدید را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

به گزارش فارس، آقای لاریجانی روز شنبه ۲۴ اردیبهشت گفت: «این دیدار برای تنظیم روابط بین قوا و در محضر رهبر انقلاب انجام شد.»

رییس مجلس هم‌چنین افزود: «اختلاف نظر در مسایل تخصصی بین مجلس و دولت، غیر‌طبیعی نیست. روشن است که مرجعیت این اختلاف، باید بر اساس قانون اساسی انجام شود و این مرجعیت همان شورای نگهبان است.»

آقای لاریجانی که تنها چند ساعت پس از خداحافظی آقای احمدی‌نژاد از سه وزیر رفاه، صنایع و نفت سخن می‌گفت، تاکید کرد که «برکناری وزرا از اختیارات رییس جمهوری است و این جنبه بحث مورد اختلاف ما نیست.»

وی در ادامه افزود: «ولی وزرایی که در طرح ادغام قرار دارند باید از مجلس رای اعتماد بگیرند.»

این در حالی است که آقای احمدی‌نژاد امروز به‌طور رسمی از صادق محصولی، علی اکبر محرابیان و مسعود میرکاظمی وزرای رفاه، صنایع و نفت خداحافظی کرد.

…………………………………………………………

از سوی ماموران اداره اطلاعات صورت گرفت،

«‌ضرب و شتم یکی از دراویش نعمت‌اللهی»

خبر / رادیو کوچه

عمران دوست‌محمدی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی ساکن در شهرستان گلپایگان از سوی اداره اطلاعات این شهرستان احضار و بر اساس گفته وی، پس از این احضار مورد «ضرب و شتم، فحاشی و تهدید» قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان‌نور؛ آقای عمران دوست‌محمدی که مجالس دراویش گنابادی در منزل وی برگزار می‌شود‌، صبح روز پنج‌شنبه از سوی اداره اطلاعات گلپایگان احضارشد و مورد بازجویی قرار گرفت. به گفته وی، پس از امتناع‌ از پاسخ به پرسش‌های ماموران در خصوص دراویش منطقه و عدم پذیرش جهت تعطیلی مجالس درویشی، ماموران او را مورد «ضرب و شتم و فحاشی» قرار می‌دهند‌.

در ادامه این گزارش آمده است، ماموران‌ آقای دوست‌محمدی را چند ساعت در بازداشت نگه می‌دارند و در نهایت او را آزادی می‌کنند.

گفتنی است در اوایل هفته‌ی گذشته آقای عباس صالحیان از دیگر دراویش نعمت‌الهی نیز به اداره اطلاعات احضار شد که وی به‌دلیل آن‌چه «غیر قانونی بودن درخواست ماموران» خوانده، از حضور در آن‌جا خودداری کرد.

…………………………………………………………

به اتهام سو‌استفاده جنسی،

«بازداشت رییس صندوق بین‌المللی پول در آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

پلیس نیویورک دومینیک استراوس کان، رییس صندوق بین‌المللی پول را به سو‌استفاده جنسی، اقدام به تجاوز جنسی و حبس غیرقانونی یک زن متهم کرده است. این اتهام‌ها به ادعاهایی مربوط است که بر اساس آن‌ها، آقای استراوس کان در اتاقش در یک هتل در منهتن به یک مستخدم حمله کرده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، به گفته پلیس، این مستخدم هتل که یک زن ۳۲ ساله است، این ادعاها را مطرح کرده است.

وکیل آقای استراوس کان گفته است که قصد دارد در دادگاه اعلام برائت کند.

آقای استراوس کان که پیش از این، وزیر دارایی فرانسه هم بوده است، نامزد احتمالی حزب سوسیالیست برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به شمار می‌رود.

او زمانی که در حال ترک فرودگاه بین‌المللی جان‌اف‌کندی نیویورک به مقصد پاریس بود، در یک هواپیمای جت ایرفرانس، توسط ماموران پلیس بازداشت و از هواپیما پیاده شد.

دومینیک استراوس کان ۶۲ سال سن دارد و متاهل است.

او قرار بود در جلسه روز دوشنبه وزیران دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کند.

این جلسه به بررسی مشکلات مالی پرتغال و یونان اختصاص دارد.

…………………………………………………………

در احکام جداگانه‌ای از سوی رییس جمهوری اسلامی،

«انتصاب سرپرست وزارت‌خانه‌های ادغام شده»

خبر / رادیو کوچه

رییس جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، در راستای ادغام وزارت‌خانه‌ها و عزل وزیران در احکام جداگانه‌ای سرپرستی کلیه وظایف و اختیارات قانونی وزارت صنایع و معادن و وزارت رفاه و تامین اجتماعی را به ترتیب به مهدی غضنفری وزیر بازرگانی و عبدالرضاشیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی محول کرد.

به گزارش ایرنا  و به نقل از از پای‌گاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری متن احکام محمود احمدی‌نژاد بدین شرح است‌:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای دکتر غضنفری

وزیر محترم بازرگانی

سلام علیکم

در اجرای ماده 53 قانون برنامه پنجم مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبه شماره 46514.33590 مورخه 1390.2.18 هیات وزیران و به استناد اصل یک‌صد و سی پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 94 قانون مدیریت خدمات کشوری سرپرستی کلیه وظایف و اختیارات قانونی وزارت صنایع و معادن به جناب‌عالی محول می‌گردد‌.

امیدوارم در ظل توجهات امام عصر (عج) در انجام این ماموریت موفق باشید‌.

محمود احمدی‌نژاد

……………….

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای دکتر شیخ الاسلامی

وزیر محترم کار و امور اجتماعی

سلام علیکم

در اجرای ماده 53 قانون برنامه پنجم مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبه شماره 46514.33584 مورخه 1390.2.18 هیات وزیران و به استناد اصل یک‌صد و سی پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 94 قانون مدیریت خدمات کشوری سرپرستی کلیه وظایف و اختیارات قانونی وزارت رفاه وتامین اجتماعی به جناب‌عالی محول می‌گردد‌.

امیدوارم در ظل توجهات امام عصر (عج) در انجام این ماموریت موفق باشید .

محمود احمدی‌نژاد

این در حالی است که نمایندگان مجلس در روزهای اخیر با انتقاد از عزل وزیران این وزارت‌خانه‌ها از گرفتن رای اعتماد وزیران جدید در مجلس سخن گفته و برخی دیگر عنوان کردند که سرپرست این وزارت‌خانه‌ها نمی‌توانند به جای وزیران پیشین پاسخ‌گوی مجلس باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی هم تاکید کرده بود باید این وزیران به کار خود ادامه دهند. هم‌چنین وی عنوان کرده بود که مشکل ادغام و رای اعتماد وزیران خلع شده با نظارت رهبر جمهوری اسلامی و در حضور محمود احمدی‌نژاد حل شده است.

…………………………………………………………

بر اثر یورش نیروهای ارتش سوریه،

«مهاجرت شهروندان حمص به مناطق شمالی لبنان»

خبر / رادیو کوچه

منابع خبری در سوریه اعلام کردند به دنبال یورش نیروهای ارتش به منطقه «تلکلخ» در نزدیکی حمص و شلیک تانک‌ها به سمت مردم صدها تن از شهروندان به ویژه زنان وکودکان به مناطق شمالی لبنان مهاجرت کردند.

نیروهای ارتش روز شنبه با تانک و ادوات سنگین وارد تلکلخ شدند تا به گفته مقامات امنیتی این کشور گروهی از مخالفان را که «امارت اسلامی» تشکیل داده‌اند‌، سرنگون کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صدها تن از مردم این شهر به مناطق شمالی لبنان به ویژه منطقه «وادی خالد» مهاجرت کردند و در بین آن‌ها برخی از افراد مجروح نیز دیده شدند.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است کاترین التلی وکیل و فعال حقوق بشر‌، علی درباک شاعر 76 ساله که اخیرن در جمع معترضان در بانیاس شعری علیه نظام خوانده بود و وائل حماده فعال حقوق بشری و همسر رزان زیتونه وکیل زندانی به هم‌راه 23 تن دیگر از مخالفان بازداشت شدند.

«خشونت‌های تازه در شهر حمص سوریه»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,