Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پرسه- به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی

«به یاد فردوسی»

2011 May 15

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

اگر ازشما الان بپرسم از فردوسی چی می‌دونید، چه پاسخی می‌دهید؟چقدر از شعرهاش یادتونه یا از زندگی او که در کتاب‌های درسی کمی از آن را خواندیم؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز از دوستانی در این مورد سوال کرذم و خیلی خرسند شدم که هر کدام تقریبن هر کدام به عنوان یک ایرانی اطلاعاتی از این شاعر حماسه‌سرا داشتند و امیددارم که این حس هم‌چنان در رگ‌های نسل جدید جاری باشد.

اما فقط می‌خواستم در این برنامه تاکید کنم که گاهی اوقات ما خیلی کم‌تر از آن‌چه که ادعا داریم، با فرهنگ خودمان آشنا هستیم.همیشه خودمان را ملتی با فرهنگ و تمدن چندهزار ساله معرفی می‌کنیم و از هرچه عنصر غیر فارسی (ببخشید) «پارسی» هست اعلام انزجار می‌کنیم. عضو ده‌ها صفحه ویژه مدافع ایرانی بودن و نژاد اصیل آریایی می‌شویم و تلاش می‌کنیم از کلمه‌های عربی استفاده نکنیم. گاهی هم نام فرزندانمان را از شاهنامه انتخاب می‌کنیم و شاید تنها سهممان از این قسمت از فرهنگ تنها همین نام‌ها باشد. البته به جز گروهی از خانواده‌ها که شاه‌نامه‌خوانی بخشی از برنامه‌های زندگی‌اشان هست یا شاه‌کارهای ادبی سرزمینمان هم‌دم خوبی برای آن‌هاست.

شاید این روزهای بزرگ‌داشت فرصت خوبی باشد برای این که در کنار همه‌ی مسایل روزمره که مجبوریم درگیرشان باشیم و به آن‌ها فکر کنیم، زمانی هم به این اختصاص بدهیم که حتا برای چند ساعت هم که شده به یاد این اسطوره‌های فرهنگی گذری در زندگی و آثار آن‌ها داشته باشیم. فقط برای فال گرفتن سراغ حافظ نریم یا برای این که مثلن بگوییم خیلی اهل عرفان هستیم از مولوی شعری به خاطر نسپریم.

بد نیست هربار به این بهانه‌های خوب؛ روز سعدی، روز حافظ یا روز فردوسی، یک نکته جدید و نو را از آن‌ها بیابیم تا زمانی که مثلن دوست فرانسویمان از «قاآنی» برایمان شعر می‌خواند در برابر او کم نیاوریم.

و به یاد فردوسی برنامه را با این بیت به پایان می‌برم که:

به گیتی درآن کوش چون بگذری

سرانجام نیکی برخود بری

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,