Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست‌و‌ششم اردی‌بهشت - شانزدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌ششم اردی‌بهشت»

2011 May 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1951 میلادی – زادروز «امانوئل تود» (Emmanuel Todd) نویسنده، جامعه‌شناس و جمعیت‌شناس فرانسوی است. از انستیتوی دولتی «مطالعات سیاسی پاریس» فوق لیسانس گرفت. وی دکترای تاریخ خود را از دانش‌گاه «کمبریج» اخذ کرد. از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ ناقد ادبی روزنامه فرانسوی «لوموند» بود و از آن پس به‌عنوان پژوهش‌گر در انستیتوی ملی «جمعیت‌شناسی» فرانسه به کار اشتغال دارد. او بر اساس تحقیقات وسیع خود، مباحث گوناگونی را در خصوص ساختارهای خانوادگی و اثرات آن در وقایع اجتماعی مطرح کرد. بعضی از دیدگاه‌های تود مورد توجه «ژاک شیراک»، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه واقع شد و در سال ۲۰۰۲ نظریه وی درباره شکاف اجتماعی موجود در فرانسه توسط شیراک مورد استفاده قرار گرفت و تود عملن به یکی از مشاوران ریاست‌جمهوری فرانسه در خصوص معضلات اجتماعی تبدیل شد. از وی مقالات پرشمار و کتاب های متعددی انتشار یافته‌اند که نمونه‌ای از آثار وی «مرثیه‌ای برای امپراتوری آمریکا» است.

1502 میلادی – روز الحاق سرزمین «هندوراس» به دولت «اسپانیا» است. این سرزمین از دیرباز مرکز تمدن عظیم قوم «مایا» بود، اما پس از اشغال هندوراس توسط استعمارگران اسپانیایى، این قوم نابود شد و اشغال‏گران در روز شانزدهم می 1502 الحاق این سرزمین به حوزه استعماری خود را اعلام کردند. در جریان این اشغال، اسپانیایى‏ها سراسر هندوراس را به تصرف خود درآوردند و مقاومت‏های گسترده سرخ‏پوستان این سرزمین را درهم شکستند. منطقه هندوراس سال‏ها به‌عنوان بخشی از «گواتمالا»، از مستعمرات اسپانیا به حساب می‏آمد. در اوایل قرن نوزدهم میلادی به‌علت نابسامانی اوضاع داخلی اسپانیا، سرزمین هندوراس نیز مانند اکثر مستعمرات آمریکای مرکزی توانست از فرصت به‌وجود آمده استفاده کند و در نیمه سپتامبر 1821 استقلال خود را بازیابد.

1830 میلادی – سال‌روز درگذشت «ژان باپتیست ژوزف فوریه» (Joseph Fourier)، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان فرانسوی است. فوریه در مدرسه نظامی زادگاه‌اش شروع به تحصیل کرد. او در ۱۸ سالگی‌اش در همین دانش‌گاه به‌عنوان پروفسور صدا زده شد و با به وقوع پیوستن انقلاب فرانسه از آن حمایت کرد ولی بعد از آن، چیزی نمانده بود که او نیز قربانی حکومت ترور در فرانسه شود. وی سال ۱۷۹۵ به پاریس رفت و از سال ۱۷۹۷ به‌عنوان جانشین «لاگرانژ» در مدرسه پلی‌تکنیک پاریس به تدریس مشغول شد. اواخر قرن هجدهم، «ناپلئون بناپارت» را به‌سوی مصر هم‌راهی می‌کرد که در آن‌جا در بنیاد مصرشناسی مشغول بود. پس از بازگشت فوریه از مصر، او به‌عنوان فرماندار «ایزر»  (Isere) منسوب شد. از طرف دیگر فوریه خود را نیز در فیزیک با انتقال گرما و مواد جامد مشغول می‌کرد و قانون فوریه در این میان نیز از او به جای مانده‌است. فوریه یکی از ۷۲ نفری است که نام او بر روی برج ایفل تا ابد جاویدان مانده‌ است.

1988 میلادی – روز آغاز خروج سربازان «شوروی» سابق از «افغانستان» است. پس از کودتای «نورمحمد ترکی» نخستین دولت کمونیستی با حمایت مستقیم شوروی سابق در افغانستان بر سر کار آمد. حکومت ترکی نیز در اوایل سال 1979 با یک کودتای دیگر به رهبری «حفیظ‌اله امین» که از هم‌کاران نزدیک ترکی بود سرنگون شد. بدین ترتیب تجاوز نظامی ارتش سرخ شوروی به افغانستان آغاز شد و در اولین قدم، حفیظ‌اله امین به قتل رسید و «ببرک کارمل» به ریاست‌جمهوری انتخاب شد. قیام مردم افغانستان در برابر حکومت‌های وابسته به شوروی باعث شد که دولت شوروی برای رویارویى با آن‌ها، نیروهای خود در افغانستان را تا اوایل دهه 1980 تا یک‏صد هزار نفر افزایش دهد. با روی کار آمدن «میخائیل گورباچف» در سال 1985‌، وی تصمیم گرفت به‌علت هزینه‏های سنگین حضور نیروهای شوروی در افغانستان و عدم اخذ نتیجه مطلوب از تجاوز نظامی، قوای نظامی خود را از این کشور خارج سازد و شکست را پذیرا شود. از این‌رو تخلیه سربازان شوروی از افغانستان از این روز آغاز شد و تا روز پانزدهم فوریه 1989، آخرین واحد از نیروهای شوروی، افغانستان را تخلیه کردند.‌

1703 میلادی – سال‌روز درگذشت «شارل پرو » شاعر و داستان‌سرای فرانسوی است. او سبک جدیدی را در ادبیات، به‌نام «قصه‌های پریان» بنیان نهاد. از بهترین آثارش می‌توان «شنل قرمزی»، «زیبای خفته»، «گربه چکمه‌پوش»، «سیندرلا» و «بند انگشتی» را نام برد. داستان‌های مشهور او تا به امروز بارها چاپ شده و به‌صورت اپرا، باله، نمایش‌نامه، موزیکال و فیلم بازگویی شده‌اند.

زادروز «امانوئل تود»، نویسنده، جامعه‌شناس و جمعیت‌شناس فرانسوی، روز الحاق سرزمین «هندوراس» به دولت «اسپانیا»، سال‌روز درگذشت «ژان باپتیست ژوزف فوریه»، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان فرانسوی، آغاز خروج سربازان «شوروی» سابق از «افغانستان»، از رخ‌دادهای امروز هستند.

————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1770 میلادی – «ماری آنتوانت» شاهزاده خانم 14 ساله اتریشی به عقد ازدواج «لویی» شاه‌زاده 15 ساله فرانسه درآمد که هر دو پس از به‌دست آوردن عنوان پادشاه و ملکه، درجریان انقلاب فرانسه گردن زده شدند. ‌

1875 میلادی – در پی وقوع زمین‌لرزه شدیدی در «ونزوئلا و کلمبیا» ۱۶ هزار تن جان باختند.

1975 میلادی – «جونکو تابی» ژاپنی نخستین زن کوه‌نوردی بود که خود را به قله «اورست» در کشور نپال رساند و نامش در «تاریخ» ثبت شد که برای همیشه باقی خواهد بود.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,