Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
با پذیرش سرپرستی وزارت نفت از سوی احمدی‌نژاد،

«احتمال حضور مشایی به عنوان نماینده ایران در اوپک»

2011 May 16

خبر / رادیو کوچه

رییس جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد تا اطلاع ثانونی سرپرستی وزارت نفت را برعهده گرفته است. این در حالی است که احتمال می‌رود حضورش در اجلاس آتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت در وین به عنوان رییس موقتی اوپک قوت بگیرد.

به گزارش مهر، هم‌زمان با آغاز شمارش معکوس برای برگزاری یک‌صد و پنجاه و نهمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت گمانه‌زنی‌ها درباره انتخاب رییس اوپک افزایش یافته است.

محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی یک‌شنبه در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی گفته است شخصن سرپرستی وزارت نفت را بر عهده گرفت و از این رو پیش‌بینی می‌شود تا اطلاع ثانوی بزرگ‌ترین وزارت‌خانه دولت با حضور رییس کابینه دولت دهم مدیریت شود.

از سوی دیگر، پس از گذشته نزدیک به چهار دهه ریاست سازمان اوپک از ابتدای سال 2011 میلادی به جمهوری اسلامی واگذار شده است که تغییرات مدیریتی در سطح وزارت نفت منجر شده که عملن ایران برای ریاست این سازمان بزرگ نفتی برنامه‌ای در دستور کار نداشته باشد.

این در حالی است که واکنش‌های منفی در بین مقام‌های جمهوری اسلامی صورت گرفته از جمله برخی رسانه‌های داخلی به نقل از این مقامات دو سناریو برای انتخاب رییس اوپک در نظر گرفته‌اند.

در سناریوی نخست احتمال حضور شخص رییس جمهوری اسلامی به عنوان رییس اوپک در نشست یک‌صد و پنجاه و نهمین این سازمان در وین مطرح است، ضمن آن‌که پیش از این به‌طور معمول روسای جمهوری کشورهای عضو اوپک تنها در نشست‌های اجلاس سران حضور پیدا کرده‌اند.

در سناریوی دوم هم این احتمال وجود دارد که رییس جمهوری فردی را به عنوان نماینده ویژه خود برای اجلاس اوپک معرفی کند که نماینده صرفن نیازی نیست که نفتی باشد و حتا امکان معرفی چهره سیاسی جنجالی کابینه نیز وجود دارد. در این میان، گفته می‌شود اگر این فرد هم معرفی نشود، یکی از یاران وی در وزارت نفت چنین مسوولیتی را برعهده خواهد گرفت.

این در حالی است که احتمال می‌رود اشاره رسانه‌ها به انتخاب اسفندیار رحیم‌مشایی باشد که در هفته‌های اخیر به یکی از چهره‌های جنجال‌برانگیز سیاسی ایران تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:

«اختلاف دولت و مجلس شیرین است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,