Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
محبوبه کرمی:

«گالری/لحظه وداع محبوبه کرمی با دوستان و دیدار با زندان»

2011 May 18

محبوبه کرمی: «خوشحالم برای هدفم که برابری برای زنان سرزمینم است به زندان می‌روم»

منبع: تغییر برای برابری

محبوبه کرمی، از فعالین حقوق زنان و حقوق بشر، به رغم افسردگی حاد، به رغم داشتن پدری آلزایمری و سال‌خورده، برای اجرای حکم زندان احضار شد. تصور می‌کردیم به خاطر وضعیت جسمی و روحی خودش و پدرش زمان اجرای حکم را به تاخیر اندازند اما چنین نشد. صبح روز 25 اردی‌بهشت ماه خودش را به زندان اوین معرفی کرد و انتظار ما برای بازگشت او بیهوده بود. پیش از خداحافظی خطاب به دوستانش که به شدت ناراحت و نگران وضعیت سلامت محبوبه در زندان بودند، گفت: «خوشحالم برای هدفم که برابری برای زنان سرزمینم است به زندان میروم و از راهی که انتخاب کردم پشیمان نیستم. باید در اهدافمان پایدار باشیم و مصائب را تحمل کنیم.»

پیش از این پای درد دل محبوبه نشستیم و از وضعیت سلامتش و پدر بیمارش که محبوبه تنها پرستار اوست، پرسوجو کردیم.

از وضعیت بیماری‌اش گفت‌: «زمان زیادی است که دچار افسردگی حاد هستم. این بیماری برایم استرس، اضطراب، دل آشوب دایمی به هم‌راه دارد. داروهایی با دوز بالا مصرف می‌کنم‌. از جمله آن‌ها کلونازپام است.»

با توجه به تجربیات قبلی‌ام در زندان، شرایط بهداشتی و تغذیه زندانیان اصلن مناسب نیست. پتوها، ملافه‌ها و موکت‌ها هم تمیز نبودند. غالبن در اوین آب گرم نداشتیم. اما آن‌چه نگران‌ترم می‌کند احتمال انتقال خودم و دیگر زندانیان زن به زندان قرچک است. این زندان به شدت غیراستاندارد است و شرایط بسیار نامطلوب‌تری دارد.

این فعال زنان در باب وضعیت رسیدگی به سلامت زندانیان زن گفت: «با توجه به تجربیات پیشینم از زندان،. احتمال زیادی می‌دهم که به نسخه پزشکم اهمیتی ندهند و داروهایم را در اختیارم نگذارند و به جای آن داروهای مشابه تجویز کنند که این تغییر دارویی به صلاح شرایط روحی‌ام نیست. متاسفانه بارهای قبل نیز پزشک بهداری به شکل ظاهری بیماری را رسیدگی می‌کرد. »

محبوبه در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به شرایط جسمی و روحی خود درخواستی برای کاهش مجازات داشته است گفت: «نظر پزشکی قانونی و پزشک خودم بر این است که زندان باعث تشدید بیماری افسردگی من خواهد شد اما این رای باعث کاهش مجازات کیفری‌ام نشد. هم به صورت غیررسمی و هم رسمی صحبت‌های پزشکم را به قاضی منتقل کردم و مدارک پزشکی قانونی هم در پرونده‌ام موجود است.»

او از مشکلات متعدد زنان در زندان می‌گوید. از جمله فقر فرهنگی، فقر اقتصادی، قوانین تبعیض‌آمیز بین مردان و زنان که عامل حضور آن‌ها در زندان است. به طور کلی تمامی زندانیان حتا از حقوق قانونی خود محروم هستند و زنان زندانی حتا نسبت به مردان زندانی از یک‌سری امتیاز‌ها هم محرومند:

«خوش‌بختانه در بندی که می‌روم تفکیک جرایم صورت گرفته است اما با توجه به تجربیات قبلی‌ام در زندان، شرایط بهداشتی و تغذیه زندانیان اصلن مناسب نیست. پتوها، ملافه‌ها و موکت‌ها هم تمیز نبودند. غالبن در اوین آب گرم نداریم یا در تابستان کولر نداشتیم یا اگر هم بود قابل استفاده نبود. این بار هم نمی‌توانم دور نمای مناسبی را از دوران زندان ترسیم کنم. اما آن‌چه من را نگران‌تر می‌کند احتمال انتقال خودم و دیگر زندانیان زن به زندان قرچک است. این زندان به شدت غیراستاندارد است و شرایط بسیار نامطلوب‌تری دارد. از زندان قرچک شرایط اسفناکی از نظر غذا، بهداشت، فضای عمومی، عدم تفکیک جرایم، آب و هوایی، و …گزارش می‌شود.»

«در حال حاضر نگرانی اصلیم وضعیت سلامت پدر سالمندم هست. او به شدت بیمار است‌. پزشک قانونی رفتم و وضعیت پدرم را شرح دادم ولی اهمیت ندادند. اعتراض هم زدم و به آن‌ها گفتم که سرپرستی پدر 87 ساله‌ام به عهده من هست ولی ترتیب اثر نداند. پس از فوت مادرم تنها پرستار پدر، من هستم. در جریان بازداشت قبلیم مادر یک روزپس از آزادیم از زندان فوت کرد، و در اولین سالگردش نیز حضور نداشتم.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,