Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
براى دومين بار

«بازدید بازرسان آژانس از مرکز اتمى فردو در قم»

2009 November 20

بازرسان آژانس بین‌المللى انرژى اتمى روز پنجشنبه براى دومین بار از از تاسیسات غنى‌سازى ایران در فردو، نزدیکى شهر قم، بازدید کردند تا در باره سابقه و هدف از ساخت آن اطلاعات بیشترى به دست آورند.

تاسیسات فردو در نزدیکی قم - عکس از AFP

تاسیسات فردو در نزدیکی قم - عکس از AFP

به گزارش فردا، دیپلمات‌هاى غربى با اعلام این خبر گفته‌اند که هدف بازرسان از این بازدید، بازرسى بیشتر از ساختمان تاسیسات فردو، دریافت توضیحات بیشتر از مقام‌هاى ایرانى در خصوص تاریخچه پروژه و اهداف آن و هم‌چنین گفت و گو با مدیر مجموعه و طراحان آن است.

جمهورى اسلامى ایران در ماه سپتامبر در نامه‌اى به آژانس بین المللى انرژى اتمى براى نخستین بار از وجود این مرکز اتمى جدید خبر داد که به گفته این کشور، از دو سال پیش ساخت آن اغاز شده است.

این درحالى است که محمد البرادعى، مدیر کل آژانس، در گزارش روز دوشنبه خود در باره تاسیسات فردو اعلام کرد، این نهاد شواهدى در دست دارد که نشان مى دهد ساخت مرکز اتمى یاد شده سال ۲۰۰۲ آغاز شده ولى در سال ۲۰۰۴ فعالیت ها در آن متوقف شده است.

با این حال ایران در سال ۲۰۰۶ بار دیگر ساخت و ساز در این تاسیسات را از سر گرفته است.

ایران پس از مذاکرات ژنو در روز اول اکتبر موافقت کرد که بازرسان آژانس از تاسیسات فردو بازدید کنند که نخستین بازرسى این افراد ماه گذشته انجام شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: