Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
بیست‌و‌‌هفتم اردی‌بهشت- هفدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌هفتم اردی‌بهشت»

2011 May 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1642 میلادی- شهر «مونترال» به روی جزیره‌ای که در شمال شرق کانادا امروزی واقع شده بود‌، بنیان نهاده شد. «ژاک کارتیه» حدود یک قرن قبل از آن زمان این جزیره را کشف کرده بود.

در می سال 1641 میلادی دو کشتی بندر «روشل» فرانسه را به مقصد «نوول فرانس» ترک کردند. در آن زمان مهاجرنشین نوول فرانس شامل 400 نفر فرانسوی بود.

این دو کشتی پس از رسیدن به سواحل کبک زمستان را در آن‌جا سپری کرده و سپس سال بعد به محل فعلی مونترال رسیدند. به محض ورود مهاجران ابتدا یک حصار را به دور محوطه‌ای که می‌خواستند در آن سکونت کنند احداث کردند و چادرهای خود را در داخل حصار برافراشتند. این اقدام در روزی چون امروز صورت گرفت. در سپتامبر سال 1760 شهر مونترال مانند سایر مناطق نوول فرانس نتوانست در مقابل حملات سربازان انگلیسی مقاومت کند و تسلیم شد و از آن زمان تحت حکومت سلطنتی انگلستان قرار گرفت.

1814 میلادی- سال‌روز تصویب قانون اساسی در نروژ است. این سرآغاز استقلال نروژ از دانمارک بود. روز 17 می را مردم نروژ به عنوان «روز ملی» خود جشن می‌گیرند.

براساس قانون اساسی یک مجلس نمایندگان تشکیل می‌شود و شاه‌زاده «کریستیان فردریک» نایب‌السلطنه دانمارکی سابق نروژ را به مقام پادشاه منصوب می‌کند.

جدا شدن نروژ پس از چهار قرن از پادشاهی دانمارک یکی از عواقب جنگ‌های ناپلئون بود. تا سال 1247 میلادی نروژ از پادشاهی‌های کوچکی تشکیل شده بود.

1866 میلادی- «اریک ساتی» (Alfred Éric Leslie Satie) آهنگ‌ساز فرانسوی به دنیا آمد. او نخستین درس‌های موسیقی خود را از یک نوازنده ارگ آموخت سپس نزد همسر دوم پدرش که یک نوازده و آموزگار پیانو بود به فراگیری ادامه داد در ۱۸۷۹ ساتی وارد هنرستان موسیقی (کنسرواتوار) پاریس شد ولی بعد به دلیل بی‌استعدادی اخراج شد.

ساتی از بنیان‌گذاران گروه «شش» بود ولی به سرعت خودش از این گروه خارج شد. او بسیاری از آثار خود را بدون خط میزان می‌نوشت و در اجرای آثار خود سبک ویژه‌ای داشت. بسیاری از آهنگ‌سازان هم‌دوره‌اش و آهنگ‌سازانی که بعد از او آمده‌اند از او تاثیر پذیرفته‌اند از آن جمله «جان کیج»(John Milton Cage)، «دبوسی» ( Claude-Achille Debussy)، «راول» (Joseph Maurice Ravel) و «پولنک» (Francis Poulenc) هستند.

1987 میلادی- یک جت نیروی هوایی عراق در آب‌های خلیج فارس اشتباهن به جای ناو ایرانی، کشتی جنگی آمریکایی «استارک» (Stark) را هدف موشک قرار داد که ضمن این حمله به ناو آمریکایی آسیب رسید و 37 تن از افراد آن کشته و 21 تن دیگر مجروح شدند و دولت عراق از آمریکا عذرخواهی کرد و غرامت پرداخت.

این ناو از نوع «فری گیت» بود و در خلیج فارس ماموریت حمایت از نفت‌کش‌های کویتی را داشت که با پرچم آمریکا حرکت می‌کردند. نام دریاسالار «هارولد استارک» براین ناو گذارده شده بود.

1177 خورشیدی- «آقا محمد‌خان قاجار» سرسلسله قاجار به دست دو تن از ندیمان خود به قتل رسید‌. آقا محمد‌خان پس از زندیه و قتل لطف‌علی‌خان‌، و بعد از به دست آوردن تفلیس و چیرگى بر قفقاز، تاج‌گذارى کرد.

اقتدار سیاسى آقا محمد‌خان سبب شد تا در آخرین سال‌هاى حکومت با سرکشی‌هاى جدى روبه‏رو شود. جنگ هرات در این زمان رخ داد. پس از او «فتح‏على شاه قاجار» به سلطنت رسید.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1749میلادی- «ادوارد جنر» پزشک انگلیسی و کاشف واکسن بیماری آبله متولد شد.

1317 خورشیدی- کار ساختن «تونل کندوان» در روزی چون امروز به‌پایان رسید.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

جام جم

ریسمون

نیویورک تایمز

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,