Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
به بهانه روز جهانی ارتباطات

«روزنگاشت / افزایش ایمنی جاده‌ها»

2013 May 16

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هفدهم می برابر با بیست‌و‌هفتم اردیبهشت برابر است با «روز جهانی ارتباطات». ارتباطات هم‌واره به عنوان یکی از موضوعات بسیار مهم برای بشر محسوب شده است و امروزه در عصر ارتباطات و در دورانی قرار داریم که قدرت در دست جوامعی است که از نیرومندترین شبکه‌های ارتباطی و به تبع آن، از بیش‌ترین اطلاعات برخوردار باشند و این حقیقت، انکارناپذیر تمدن کنون جهانی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«اتحادیه‌ بین‌المللی مخابرات» از قدیمی‌ترین سازمان‌های بین‌المللی است که در هفدهم می سال ۱۸۶۵ میلادی فعالیت خود را آغاز کرد. بر اساس بیانیه‌ی اجلاس سران جامعه اطلاعاتی،  اتحادیه بین المللی مخابرات، مسوول توسعه زیرساخت‌های « ICT» و تسهیل کننده عمل‌کردهای تعاملی، اتصال مقابل و اتصال جهانی شبکه‌ها و سرویس‌ها است و هدف از این اتحادیه ارتقای آگاهی نسبت به  تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی (ICT) است.

20130516_jadeh1_koocheh

هم‌چنین این اتحادیه فراهم آورنده یک محیط توان‌مند جهت توسعه و اعتماد‌سازی در استفاده از فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات از طریق ارتقای امنیت رایانه‌‌ای تعیین شده است و مسوولیت دارد که امکان استفاده از « ICT» را برای همه افراد در هر زمان و مکانی گسترش دهند.

به همین مناسبت هفدهم می برابر با بیست‌و هفتم اردبیهشت هر ساله براساس مصوبه‌ مجمع عمومی «سازمان ملل متحد» به عنوان «روز جهانی ارتباطات» انتخاب شده است و هر سال محورها و شعارهایی را برای اجرای سیاست‌ها و توسعه‌ی اهداف ارتباطی در سطح جهان مطرح می‌کند.

پیام دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات «دکتر حمدون توره» به مناسبت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال 2013 برابر با سال 1392 با شعار انتخابی «فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها» منتشر شد.

وی در این پیام اورده که فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، در هر گام از زندگی مردم، دارای نقشی کاتالیزوری در ایجاد و اغتنام فرصت‌ها هستند. امروزه، ما هنگامی که در خودروهای‌مان در حال رانندگی هستیم، وسایلی در اختیار داریم که با چند اشاره‌ی انگشت به ما، امکان برقراری ارتباط در سراسر جهان، ناوشگری در ترافیک سنگین و مسیریابی در مناطق ناآشنا را می‌دهند. در عین حال، ما می‌توانیم از میان انبوهی از ســـــرگرمی‌ها، اعم از موسیقی، برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی یا رسانه‌های اجتماعی، گزینه‌ی مورد علاقه‌ی خود را در حین رانندگی انتخاب کنیم.

20130516_jadeh_koocheh

ایمن‌سازی راهنمایی و رانندگی، یک نگرانی جهانی برای بهداشت و سلامت عمومی و پیش‌گیری از آسیب دیدگی است. همه ساله، به طور عمده در کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان، یک میلیون وسی‌صد هزار نفر در اثر تصادفات جاده‌ای جان می دهند و بیست تا پنجاه میلیون نفر دیگر نیز مجروح می‌شوند. لذا، در مقیاس اقتصاد جهانی، زیانی حدود 518 میلیارد دلار آمریکا به دولت‌ها و افراد وارد می‌شود.

 دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات در ادامه اورده پیام من صریح است: در حین رانندگی، نگذارید فناوری حواس‌تان را پرت کند! نه از تلفن هم‌راه استفاده کنید و نه سامان‌ی ناوشگری‌تان را تنظیم کنید. نگذارید کار با این فناوری‌ها موجب حواس پرتی شما بشود. ارسال یک پیام متنی در حین رانندگی، بسیار خطرناک است و باید به هر قیمتی از آن‌ها اجتناب کرد.

موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه‌ی اطلاعات سال 1392/2013 با نام «فناوری های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها»، در سال‌های آتی نیز با مشارکت بخش خودروسازی و اصناف خودروساز سراسر جهان، زیــر پرچم فدراسیون بین المللی خودرو (F.I.A) پیش‌رفت خواهد کرد، مجامعی که با هم‌کاری تنگاتنگ با آن‌ها خواهیم توانست برای یکی از ضروری‌ترین چالش‌های جهانی عصرمان چاره‌جویی کنیم.

اما در ایران نیز این روز  که پیش از این، روز جهانی ارتباطات نام داشت، چند سال‌است، در تقویم‌ها به روز ارتباطات و روابط عمومی تغییر نام یافته است، این اقدام از جمله برنامه‌های دولت برای گسترش حوزه برنامه‌های روابط عمومی در کشور است .

منبع‌ها:

بنیاد جهانی ICDL

شرکت مخابرات تهران

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,