Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
سیدمحمد خاتمی:

«هم ملت و هم نظام و رهبری هم‌دیگر را ببخشند»

2011 May 17

خبر / رادیو کوچه

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با جمعی از رزمندگان جنگ هشت ساله ایران و عراق از هر دو طرف درگیر در مناقشه سیاسی دو سال اخیر پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران خواسته است از ظلم‌هایی که بر آنان شده بگذرند و یک‌دیگر را عفو کنند.

آقای خاتمی در ادامه افزود: «اگر ظلمی شده است که شده است، همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم. اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم‌پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد.»

آقای خاتمی هم‌چنین راه‌کارهایی برای از بین رفتن «جو مسموم» فضای سیاسی ایران ارایه داد، از جمله این که «هر منتقدی برانداز و عامل دشمن به حساب نیاید،… فضا باز شود، احزاب و گروه‌ها کار کنند و عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگیرند تا در آن حرف و حدیث نباشد.»

آقای خاتمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «این ملت هم اگر به جمهوری اسلامی رای داده، خواسته‌هایی داشته است… شما مصاحبه‌ها و گفتارهای امام در قبل و پس از پیروزی انقلاب تا مرحله رفراندوم جمهوری اسلامی را بخوانید. مردم به آن جمهوری اسلامی رای دادند.»

آقای خاتمی هم‌چنین با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی ایران گفت: «از روزی که نفت در ایران کشف شد که حدود صد سال از آن می‌گذرد، تاکنون حدود هزار میلیارد دلار پول از محل فروش نفت نصیب این ملت شده است که حداقل ۴۵۰ میلیارد دلار آن که نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی ایران از ابتدا تاکنون بوده است، در این پنج شش سال اخیر حاصل شده است. آیا به تناسب این درآمد، وضع مملکت هم خوب است؟»

او ادامه داد: «رشد اقتصادی به شدت پایین آمده و حتا گاه منفی است. اشتغال وضع خوبی ندارد. تولید در همه عرصه‌ها لطمه فراوان دیده است. مگر می‌شود مدعی ایجاد دو و نیم میلیون شغل شد، ولی رشد اقتصادی پایین باشد. ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی مستلزم حداقل ۲۰ درصد رشد اقتصادی است.»

این در حالی است که پس از سخنان آقای خاتمی واکنش‌های منفی در بین برخی از فعالان سیاسی و مدنی به‌وجود آمده که آن را به دلیل نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی دانسته و عنوان کردند که این سخنان برای کسب آرا و وجه سیاسی برای اطلاح‌طلبان می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

«۱۲ اسفند انتخابات نهمین دوره مجلس ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,