Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
در اعتراض به ضعف عدالت در حیات اقتصادی و کمبود کرامت و آزادی مردم در کشور

«انصراف محمدرضاحکیمی ازحضور درجشنواره فارابی»

2009 November 20

محمدرضا حکیمی، استاد و نویسنده برجسته و صاحب «الحیاه» با انتشار پیامی عدم حضور خود در جشنواره فارابی را اعلام کرد.

به گزارش آینده، استاد محمدرضا حکیمی از طلاب قدیم مشهد و از تئوریسین‌های مکتب «تفکیک» است که در مقابل تفکر فلسفی، بر تفکر بر مبنای قرآن و حدیث تاکید می‌کند. وی صاحب آثار مهمی از جمله مجموعه 7 جلدی الحیاه است که دین شناسی گسترده‌ای بر اساس قرآن و حدیث است. اطمینان مرحوم دکتر شریعتی به وی تا آنجا بود که وی اصلاح و انتشار کتاب‌هایش را به او سپرد.

استاد حکیمی در اقتصاد اسلامی نیز کار کرده و از معتقدان به جنگ فقر و غناست که طبعن از این موضع نسبت به بسیاری از اقداماتی که در دولت‌های جمهوری اسلامی شده نیز منتقد است.

20091120-cul-mohhakimi

اخیرن در جشنواره فارابی (علوم انسانی) وی در کنار برخی اساتید دیگر برای خدمت 50 ساله به علوم انسانی مورد تجلیل قرار گرفته‌بود که از دریافت جایزه خودداری و تلویحن از ضعف عدالت در حیات اقتصادی و کمبود حیثیت و کرامت و آزادی اجتماعی و سیاسی مردم در کشور انتقاد کرد.

وی در توضیح چنین آورده‌است:

باسمه ‌الحکیم

اطلاع یافتم که به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره فارابی انتخاب شده‌ام. ضمن سپاس‌گزاری از اظهار لطف داوران، به استحضار می‌رساند که اینجانب در جشنواره‌ها حضور نمی‌یابد. در جشنواره اخیر نیز حضور نیافته و جایزه‌ای دریافت نکرده‌است.

همان‌گونه که پیش‌تر هم یادآور شده‌ام، بار دیگر تاکید می‌کنم که تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی ونامرئی بیداد می‌کند، برگزاری چنین جشنواره‌هایی، از نظر اینجانب در اولویت نیست.

در این جشنواره از فاضلان و استادانی، به نام خدمت 50 ساله به علوم انسانی تجلیل شده‌است. پرسش این است آیا این علوم برای ثبت در کتاب‌ها و در دنیای ذهنیت است یا برای خدمت به انسان و حفظ حقوق انسان و پاسداری از کرامت انسان است در واقعیت خارجی و عینیت؟ نصاب مقام انسان در معیشت و زندگی به منظور رشد متعالی، رسیدن به اقامه «قسط قرآنی» در حیات اقتصادی است (لیقوم الناس بالقسط) و برخوردار بودن انسان‌ها از حیثیت و کرامت و آزادی در حیات اجتماعی و سیاسی (ولقد کرمنا بنی آدم).

آری، باید بکوشیم تا جامعه ما چنان نباشد که درباره‌اش بتوان گفت: «از دو مفهوم انسان و انسانیت، اولی در کوچه‌ها سرگردان است و دومی در کتاب‌ها!»

منبع:خبرآنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: