Saturday, 18 July 2015
20 June 2021

«خبرهای هفدهم می ۲۰۱۱»

2011 May 17

صبح روز سه‌شنبه روی داد،

«اعدام دو برادر زندانی به اتهام محاربه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده از منابع محلی، دو برادر زندانی به نام‌های محمد و عبداله فتحی که در بند اطلاعات زندان دستگرد اصفهان محبوس و به محاربه متهم و بنا بر حکم شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام محکوم شده بودند، صبح روز سه‌شنبه حکم اعدام آن‌ها اجرا شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، محمد فتحی (۲۷ ساله) و عبداله فتحی (۲۹ ساله) در فروردین ۱۳۸۹ دستگیرشده و به زندان اصفهان منتقل شدند و به محاربه با خدا و سرقت مسلحانه متهم شده‌ بودند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه‌ای صدور احکام اعدام در این پرونده را مورد انتقاد قرار داد و هادی قائمی، سخن‌گوی کمپین، در مصاحبه‌ای گفته بود که پرونده اتهامی برادران فتحی ابهامات زیادی دارد و باید در حکم آنان بازنگری شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، در قوانین جمهوری اسلامی، سرقت مسلحانه از مصادیق محاربه دانسته شده اما به گفته آقای قائمی، عبداله و محمد فتحی گفته‌اند که از آنان تحت شکنجه اعتراف گرفته شده و لازم بود این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و در صورت صحت این ادعا، روند محاکمه بازبینی شود.

این دو نفر هم‌راه با پنج نفر دیگر به اتهام مشابه بازداشت شدند اما تنها این دو برادر به اعدام محکوم شداند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، پدر عبداله و محمد فتحی که از پناهندگان ایرانی در ترکیه است، با اشاره به فعالیت‌های سیاسی خود و دایی متهمان، احتمال سیاسی شدن پرونده را مطرح کرده بود.

……………………………………………….

سیدمحمد خاتمی:

«هم ملت و هم نظام و رهبری هم‌دیگر را ببخشند»

خبر / رادیو کوچه

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با جمعی از رزمندگان جنگ هشت ساله ایران و عراق از هر دو طرف درگیر در مناقشه سیاسی دو سال اخیر پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران خواسته است از ظلم‌هایی که بر آنان شده بگذرند و یک‌دیگر را عفو کنند.

آقای خاتمی در ادامه افزود: «اگر ظلمی شده است که شده است، همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم. اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم‌پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد.»

آقای خاتمی هم‌چنین راه‌کارهایی برای از بین رفتن «جو مسموم» فضای سیاسی ایران ارایه داد، از جمله این که «هر منتقدی برانداز و عامل دشمن به حساب نیاید،… فضا باز شود، احزاب و گروه‌ها کار کنند و عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگیرند تا در آن حرف و حدیث نباشد.»

آقای خاتمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «این ملت هم اگر به جمهوری اسلامی رای داده، خواسته‌هایی داشته است… شما مصاحبه‌ها و گفتارهای امام در قبل و پس از پیروزی انقلاب تا مرحله رفراندوم جمهوری اسلامی را بخوانید. مردم به آن جمهوری اسلامی رای دادند.»

آقای خاتمی هم‌چنین با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی ایران گفت: «از روزی که نفت در ایران کشف شد که حدود صد سال از آن می‌گذرد، تاکنون حدود هزار میلیارد دلار پول از محل فروش نفت نصیب این ملت شده است که حداقل ۴۵۰ میلیارد دلار آن که نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی ایران از ابتدا تاکنون بوده است، در این پنج شش سال اخیر حاصل شده است. آیا به تناسب این درآمد، وضع مملکت هم خوب است؟»

او ادامه داد: «رشد اقتصادی به شدت پایین آمده و حتا گاه منفی است. اشتغال وضع خوبی ندارد. تولید در همه عرصه‌ها لطمه فراوان دیده است. مگر می‌شود مدعی ایجاد دو و نیم میلیون شغل شد، ولی رشد اقتصادی پایین باشد. ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی مستلزم حداقل ۲۰ درصد رشد اقتصادی است.»

این در حالی است که پس از سخنان آقای خاتمی واکنش‌های منفی در بین برخی از فعالان سیاسی و مدنی به‌وجود آمده که آن را به دلیل نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی دانسته و عنوان کردند که این سخنان برای کسب آرا و وجه سیاسی برای اطلاح‌طلبان می‌دانند.

……………………………………………….

پس از رد قرار وثیقه از سوی دادگاه،

«برگرداندن رییس صندوق بین‌المللی به زندان»

خبر / رادیو کوچه

دومینیک استراوس کان، رییس صندوق بین‌المللی پول، بعد از یک روز تاخیر و شرکت در جلسه دادگاه در روز دوشنبه ۱۷ می ۲۰۱۱ به اتهام سو‌استفاده جنسی، به زندانی در نیویورک منتقل شده است.

قاضی دادگاه گفت بیم آن وجود دارد که آقای استراوس کان ۶۲ ساله قصد فرار داشته باشد و به همین دلیل باید به زندان رایکرز آیلند که زندانی با شرایط سخت است، منتقل شود.

آقای استراوس کان روز شنبه و در حالی که سوار هواپیما شده بود، به اتهام تلاش برای تجاوز به خدمت‌کار هتلی در منهتن نیویورک بازداشت شد.

آقای استراوس کان با هفت اتهام روبه‌رو است و احتمال می‌رود حداکثر به ۲۵ سال زندان محکوم شود.

آقای استراوس کان که بسیاری او را یکی از بخت‌های پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ فرانسه می‌دانستند، این اتهامات را رد کرده است.

وکیل آقای استراوس کان گفت متاسف است که قاضی دادگاه قرار وثیقه صادر نکرده است، اما در هر صورت موکلش تبرئه خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، بعد از بازداشت آقای استراوس کان، جان لیپسکی، معاون اول رییس صندوق بین‌المللی پول، به طور موقت جانشین او شد.

……………………………………………….

روز سه‌شنبه روی داد،

«اعزام نخستین کاروان ایرانی هم‌بستگی با مردم بحرین»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 27 اردی‌بهشت نخستین کاروان دریایی هم‌بستگی با مردم بحرین از سواحل ایران عازم آن کشور شده است.

به گزارش فارس به نقل از فرمان‌دار بندر دیر، در استان بوشهر، اعضای کاروان دریایی هم‌بستگی با مردم بحرین با دو فروند کشتی از سواحل این بندر عازم آن کشور شدند.

به گفته این مقام محلی، کاروان هم‌بستگی، متشکل از حدود یک‌صد و بیست نفر، از سوی بسیج دانش‌جویی تهران و چند شهر دیگر ایران برای عزیمت به بحرین به بوشهر رفته بود.

وی افزوده است که در طول مسیر حرکت این کاروان، افراد دیگری به آن پیوستند و تعدادی از نمایندگان مجلس و روحانیون نیز در آن حضور داشته‌اند اما مشخص نیست که آیا نمایندگان مجلس نیز عازم بحرین شده‌اند یا خیر.

بر یکی از این دو کشتی نام یک شاعره بحرینی به نام «آیات القرمزی» و بر دیگری نام کشتی «نجات» گذاشته شده است.

ظاهرا هدف از اعزام این کاروان به بحرین ابراز حمایت از مردم آن کشور در مبارزه علیه حکومت بحرین است و به گفته فرماندار دیر، این کاروان «با پیام حمایت از مردم مظلوم بحرین» عازم آن کشور شده است.

به نظر نمی‌رسد که مقامات بحرینی به این کاروان اجازه ورود به سواحل آن کشور را داده باشند و معلوم نیست که این دو کشتی در نظر دارند در کدام بندر پهلو بگیرند.

……………………………………………….

پس از درخواست صدور حکم بازداشت قذافی،

«مذاکره نمایندگان قذافی با مقام‌های مسکو»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، نمایندگان معمر قذافی، رهبر لیبی، برای گفت‌وگو با مقامات رسمی روسیه به مسکو سفر کرده‌اند.

انتظار می‌رفت روز چهارشنبه، ۱۸ می، مذاکرات جداگانه‌ای با نمایندگان مخالفان دولت لیبی در مسکو انجام شود، ولی این‌طور که مقامات رسمی روسیه اعلام کرده‌اند، «به دلایل فنی» این مذاکرات به تاخیر افتاده است.

دولت روسیه تاکنون از پذیرش مخالفان دولت لیبی به عنوان نماینده مشروع مردم آن کشور خودداری و هنوز روابط رسمی با سرهنگ قذافی را حفظ کرده است.

این در حالی است که بعضی کشورهای اروپایی، شورای ملی انتقالی (مخالفان دولت لیبی) را به عنوان طرف گفت‌وگو در لیبی به رسمیت شناخته‌اند.

هم‌چنین روز دوشنبه، لوییس مورنو اکامپو، دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی، خواستار صدور حکم بازداشت سرهنگ قذافی شد.

آقای اکامپو تصریح کرد که معمر قذافی، سیف‌الاسلام، پسرش و عبداله سانوسی، رییس اطلاعات و امنیت لیبی، بیش‌ترین مسوولیت را در قبال «حملات گسترده و منظم» به غیرنظامیان در لیبی دارند.

بر اساس خبرهایی که از لیبی منتشر شده‌اند، در ساعات اولیه روز سه‌شنبه، صدای انفجارهایی در نزدیکی محل سکونت سرهنگ قذافی در طرابلس، پایتخت لیبی شنیده شده است.

مقامات رسمی دولت لیبی بلافاصله بعد از این حمله‌ها در اولین ساعات روز سه‌شنبه، خبرنگاران را به محل بمباران بردند و ساختمان‌های دولتی را که در آتش بودند، به آن‌ها نشان دادند.

یک سخنگوی دولت لیبی گفته است که یکی از ساختمان‌هایی که هدف قرار گرفته است، متعلق به وزارت مقابله با فساد لیبی بود و هیچ ارزش نظامی نداشت. ساختمان دیگری هم که هدف ناتو قرار گرفته است، یکی از ادارات سرویس‌های امنیتی لیبی بوده است.

این حمله‌های هوایی ناتو فقط چند ساعت بعد از بمباران دوباره مقر سرهنگ قذافی انجام شد.

……………………………………………….

به دستور دادگاهی در مصر،

«بازگشت بخشی از دارایی همسر حسنی مبارک به خزانه»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه و با حکم دادگاه مصر، سوزان مبارک همسر حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور، بخشی از دارایی خود را که به صورت وجه نقد در بانک نگه‌داری شده بود را به خزانه این کشور بازگردانده است.

به گزارش تلویزیون مصر، سوزان مبارک پس از پایان بخشی از بازجویی‌های که از چند روز پیش آغاز شده بود به دستور دادگاه مصر مجبور به بازگرداندن 3.4 میلیون دلار از دارایی‌های خود به خزانه شده است.

این در حالی است که به دستور اداره مبارزه با فساد مالی مصر، جهت تکمیل شدن پرونده سوزان مبارک در زمینه‌های دیگر مالی از جمله جمع آوری غیرقانونی ثروت، قرار موقت بازداشت وی 15 روز دیگر تمدید شده است.

……………………………………………….

کمیته مسابقات و لیگ حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا

«احتمال کاهش سهمیه ایران در لیگ آسیا»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، رییس ژاپنی کمیته مسابقات و لیگ حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا در مصاحبه‌ای عنوان کرد ایران تنها در شرایطی می‌تواند ۴ سهمیه اش در این لیگ را حفظ کند، که به زودی مشکلات ورزشگاه هایش را حل کند.

به گفته سوزوکی توکو آکی، جدا نبودن ورودی‌های بازیکنان، داوران و خبرنگاران، قابل شمارش نبودن تماشاگران هر بازی و مجهز نبودن به امکانات رسانه‌ای، مهم‌ترین چالش‌های ورزش‌گاه‌های ایران است.

او درعین حال فوتبال ایران را به خاطر استقبال زیاد تماشاگران و توجه رسانه‌ها، ستود.

فوتبال ایران در حال حاضر با ۴ تیم، در لیگ قهرمانان آسیا سهمیه‌ای برابر با کشورهای ژاپن، کره جنوبی، عربستان و چین دارد. اما گفته می‌شود احتمال کاهش سهمیه ایران، جدی است.

به گفته رییس کمیته مسابقات AFC، دوم آذرماه نتایج بررسی‌های نمایندگان این کمیته درباره تعداد سهمیه‌های هر کشور اعلام خواهد شد.

……………………………………………….

با رای دادگاه تجدید‌نظر،

«تغییر حکم سبحانی فعال حقوق بشر از تعزیری به تعلیقی»

خبر / رادیو کوچه

با رای دادگاه تجدید‌نظر استان تهران، یک‌سال حبس تعزیری درسا سبحانی دانش‌جوی بهایی محروم از تحصیل و فعال حقوق بشر به مدت پنج سال تعلیق شده است.

درسا سبحانی، در شعبه‌ی 26 دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام تبلیغ علیه نظام، از طریق امضای کمپین‌های علیه نظام، ارسال ایمیل‌های ضد‌نظام و تبلیغ بهاییت، به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

خانم سبحانی، در اسفند 1388 در منزل پدری‌اش در ساری بازداشت و به مدت 45 روز در زندان اوین در بازداشت اطلاعات سپاه بود و 27 روز آن را در سلول انفرادی به‌سر برد. این دانش‌جوی محروم از تحصیل، در اول اردی‌بهشت ماه ۱۳۸۹، با قید وثیقه، از زندان آزاد شد.

……………………………………………….

مردم شهر درعا اعلام کردند:

«کشف یک گور دسته‌جمعی در درعا»

خبر / رادیو کوچه

منابع حقوق بشری در سوریه روز دوشنبه اعلام کردند مردم شهر درعا که اعتراضات جاری علیه بشار اسد از آن آغاز شد یک گوردسته جمعی پیدا کردند. عمار قربی رییس سازمان حقوق بشر سوریه در گفت‌وگویی اعلام کرد‌: «مردم صبح روز دوشنبه یک گور دسته جمعی در درعا پیدا کردند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او افزود‌: «ماموران دولت پس از کشف این گور دسته‌جمعی به سرعت وارد عمل شدند و مکان آن را محاصره کردند و ازجابه‌جایی اجساد جلوگیری کردند.»

به گفته او ماموران دولتی به مردم وعده دادند برخی از اجساد را به آن‌ها تحویل خواهند داد.

در همنی حال منابع مخالفان اعلام کردند نیروهای امنیتی روز دوشنبه در منطقه «سیف الدوله» در حلب به سمت معترضانی که یک تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار کرده بودند آتش گشودند و بر اساس برخی گزارش‌ها، یک تن از مخالفان کشته وچند نفر دیگر زخمی شدند.

تانک‌های ارتش در اغلب شهرهای سوریه از جمله دمشق هم‌چنان مستقر هستند و اوضاع شهر «تلکلخ» که طی روزهای گذشته پس از یورش سربازان ارتش 7 کشته داد هم‌چنان بحرانی گزارش شده است.

وزارت کشور سوریه نیز اعلام کرده است تدابیر لازم برای برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌‌آمیز به دست‌گاه‌های ذیربط ابلاغ شده است.

هم‌چنین مناطق حاشیه‌نشین شهر دمشق پایتخت سوریه شام‌گاه دوشنبه شاهد تظاهرات بی‌سابقه هزاران تن از معترضانی بود که خواستار سقوط نظام حاکم در سوریه شدند.

شاهدان عینی اعلام کردند مردم هنگام تشییع جنازه جوان 26 ساله‌ای که به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده بود علیه نظام شعار سر دادند.

این حضور چشمگیر معترضان در حالی صورت می‌گیرد که مقابله نیروهای امنیتی با مخالفان به شدت گسترده شده است.

……………………………………………….

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«خبرنگار الجزیره دارای چند تخلف است»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل این وزارت‌خانه برگزار شد، در خصوص دوروتی پرواز، خبرنگار شبکه خبری الجزیره که به گفته برخی رسانه‌ها از سوریه به ایران بازگردانده شده بود به اظهارنظر پرداخت.

رامین مهمانپرست در این باره گفت: «درباره ناپدید شدن یا بازداشت این خبرنگار در سوریه همان‌طور که اطلاع دارید بر اساس گفته‌های مسوولان شبکه الجزیره این خبرنگار در حالی‌که برای کار خبرنگاری به ویزای کار نیاز داشته با توجه به لغو روادید ایران و سوریه با گذرنامه ایرانی و بدون ویزا قصد ورود به سوریه را داشته که مرتکب چند تخلف شده است.»

مهمانپرست افزود: «تخلف اول این بوده که گذرنامه ایرانی ایشان اعتبار نداشته، تخلف دوم این بوده که بدون ویزای خبرنگاری قصد ورود به سوریه را داشته و تخلف سوم این بوده که گذرنامه‌های دیگری نیز هم‌راه داشته است.»

سخن‌گوی وزارت خارجه با بیان این‌که ما تابعیت مضاعف را قبول نداریم، گفت: «انجام این تخلفات مانع از انجام فعالیت پنهانی این خبرنگار در سوریه شده البته ما مسئله را پی‌گیری می‌کنیم و اطلاع یافتن از وضعیت ایشان برای ما هم اهمیت دارد.»

این در حالی است که وی در خصوص حضور و یا عدم حضور این خبرنگار در ایران اظهارنظری نکرده است.

……………………………………………….

به گفته خواهر حبیب‌اله لطیفی،

«حکم اعدام حبیب‌اله لطیفی، در دایره اجرای احکام»

خبر / رادیو کوچه

به گفته برخی فعالان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه حکم اعدام حبیب‌اله لطیفی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام کرد که چند ماه قبل متوقف شده بود، توسط بالاترین مرجع قضایی تایید و مجدد به دایره اجرای احکام فرستاده شده است.

به گزارش روزآنلاین، خانواده حبیب‌اله لطیفی که هم‌زمان با شدت گرفتن احتمال اجرای حکم حبیب‌اله لطیفی برای مدتی بازداشت شده بودند، بعد از آزادی از مصاحبه با رسانه‌ها در خصوص پروند فرزندشان منع شده‌اند، با این وجود الهه لطیفی، در مصاحبه‌ای ضمن تایید قطعی شدن حکم برادرش در دیوان عالی کشور، جزییاتی را که فعالان مدنی سنندج در مورد این پرونده گفته‌اند تایید می‌کند.

حبیب‌اله لطیفی دانش‌جوی کرد که از اول آبان سال 1386 در زندان سنندج به سر می‌برد، از سوی دادگاه به دخالت در چند بمب‌گذاری در کردستان و در نتیجه «محاربه» متهم و به اعدام محکوم شده است. قرار بود حکم وی بامداد روز یک‌شنبه 5 د‌ی‌ماه 1389 اجرا شود، اما آن‌طور که وکلای وی اعلام کردند این حکم به دنبال درخواست عفو خانواده به صورت موقت متوقف شد.

……………………………………………….

از سوی اجرای احکام دادسرای شهرستان گناباد،

«احضار چهارده درویش جهت اجرای حکم شلاق»

خبر / رادیو کوچه

چهارده تن از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی روز یک‌شنبه 25 اردی‌بهشت ماه از سوی اجرای احکام دادسرای شهرستان گناباد برای اجرای حکم شلاق فراخوانده شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان‌نور‌؛ این عده از دراویش به صورت تلفنی از سوی شعبه اول اجرای احکام دادسرای گناباد برای اجرای حکم 25 ضربه شلاق تعزیری احضار شدند.

بنابراین گزارش‌؛ در تیر ماه 1388، جمعی از دراویش گنابادی در اعتراض به برخورد دادستان گناباد مقابل دادگستری آن شهرستان تجمع کرده بودند که در این واقعه،‌ 24 تن از دراویش بازداشت و به دادگاه احضار شدند.

دادگاه گناباد 14 نفر از این 24 درویش را به سه ماه و یک روز حبس تعلیقی (‌به مدت سه سال‌) و 25 ضربه شلاق تعزیری و 10 نفر دیگر را به 5 ماه حبس تعزیری به انضمام 50 ضربه شلاق و یک سال تبعید به مناطق محروم محکوم کرد که این حکم از سوی شعبه 12 دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی نیز مورد تایید قرار گرفت.

گفتنی است‌؛ در 24 فروردین ماه‌، ماموران اطلاعات به طور هم‌زمان نظرعلی مروی، محمد مروی و علی کاشانی‌فر را در شهرستان گناباد،  ظفرعلی مقیمی را در شهرستان قوچان و عبدالرضا کاشانی، علیرضا عباسی، شکراله حسینی را در شهرستان بیدخت دستگیر و روانه زندان وکیل‌آباد مشهد کردند و در 20 اردی‌بشهت ماه نیز محمد کاشانی‌فر در دفتر کارش دستگیر و روانه زندان شد‌.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,