Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
بیست‌و‌هشتم ارد‌ی‌بهشت - هجدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هشتم اردی‌بهشت»

2011 May 18

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


212 قبل از میلاد – زادروز «ارشمیدس» ریاضی‌دان و فیزیک‌دان یونان باستان است. وی از اهالی جزیره «ساموس» در دریای مدیترانه بود و در جوانی برای آموختن دانش به «اسکندریه» رفت. بیش‌تر دوران زندگی‌اش را در زادگاه‌اش گذرانید. در داستان‌ها چنین آمده است که بیش از 2000 سال پیش در پایتخت ایالت یونانی «سیسیل» آن زمان ارشمیدس مکانیک‌دان و ریاضی‌دان و مشاور دربار پادشاه «یمرون» یکی از معروف‌ترین کشف‌های خود را در خزینه حمام انجام داد. دانش تعادل مایعات به‌وسیله ارشمیدس کشف شد و وی توانست قوانین آن‌را برای تعیین وضع تعادل اجسام غوطه‌ور به‌کار برد. هم چنین برای اولین‌بار برخی از اصول مکانیک را به وضوح و دقت بیان کرد و قوانین اهرم را کشف کرد.

427 خورشیدی – چنین روزی در ایران به‌عنوان روز بزرگ‌داشت «ابوالفتح عمر‌بن ابراهیم خیام نیشابوری»، فیلسوف، ریاضی‏دان، منجم، پزشک، شاعر و نویسنده بزرگ ایران، نام‌گذاری شده است. خیام از شخصیت‏های تاریخی است که در باب او داستان‏های مجعول بسیاری ساخته‏اند و همین افسانه‌سازی سبب شده است که در باب احوال و اقوال او اتفاق‌نظری بین پژوهندگان وی نباشد. شهرت خیام در دوران زندگی او بیش‌تر در حکمت، طب، نجوم و ریاضیات بود، لیکن امروز او را در جهان بیش‌تر به سبب رباعیات فلسفی لطیف‌اش می‏شناسند. این رباعی‏ها بسیار ساده و دور از تصنع و تکلف‏اند و با این حال مقرون به کمال فصاحت و بلاغت و شامل معانی عالی در الفاظ موجز و استوار است. خیام در ریاضیات چند اثر معروف دارد که کتاب «جبر و مقابله» از همه مشهورتر است. هم‌چنین او مامور اصلاح تقویم ایرانی شد و نیز رصدخانه‏ای را تاسیس کرد.

1868 میلادی – زادروز «نیکلای الکساندروویچ رومانوف» یا «نیکلای دوم» واپسین تزار روسیه، پادشاه «لهستان» و «گرانددوک» فنلاند است. او امپراتور و فرمان‌روای مطلق سراسر روسیه بود و از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۱۷ که ناچار به کناره‌گیری شد، به فرمان‌روایی ‌پرداخته بود. او نشان داده‌بود که از اداره کشور آشوب‌زده‌اش و نیز ارتشش که درگیر جنگ جهانی یکم بود، ناتوان‌ است. فرمان‌روایی او با انقلاب ۱۹۱۷ روسیه به پایان رسید و چندی پس از آن او و خانواده‌اش به دست «بلشویک‌ها» کشته شدند. کلیسای «ارتدکس» روسیه پس از تقدیس‌اش وی را نیکلای قدیس رنج‌کشیده خواند.

1974 میلادی – در چنین روزی اولین آزمایش هسته‏ای هند، در صحرای «راجستان» در غرب این کشور و نزدیک مرز «پاکستان»، انجام شد. کشور هند پس از آمریکا، شوروی، فرانسه، انگلستان و چین، ششمین کشوری بود که از قدرت هسته‏ای برخوردار شد. بیست‌و‌چهار سال بعد در سال 1998 ، هند 5 آزمایش هسته‏ای دیگر انجام داد و عملن موفق به ساخت بمب هسته‏ای شد. به این ترتیب، هند، با توجه به منازعه طولانی خود با پاکستان و نیز مطرح‌بودن به‌عنوان قدرت منطقه‏ای در جنوب آسیا، قدرت نظامی و سیاسی خود را افزایش داد. این امر تلاش پاکستان را نیز برانگیخت و پس از چندی این کشور هم به جمع دارندگان بمب هسته‏ای پیوست. دست‌یابی هند به سلاح هسته‏ای نشان داد، تا وقتی که قدرت‏های بزرگ دارنده این سلاح، از انهدام زرادخانه سلاح‏های کشتار جمعی خود اجتناب می‏ورزند، مسابقه تسلیحاتی در جهان تداوم خواهد یافت و کشورهای مختلف نیز در پی دست‌یابی به چنین تسلیحاتی خواهند بود.

1920 میلادی – زادروز «پاپ ژان پل دوم» (Pope John Paul) است. وی در ۱۶ اکتبر ۱۹۷۸ به رهبری کلیسای «کاتولیک» و حاکم «واتیکان» برگزیده شد و تا زمان مرگش در این سمت بود. او اولین و تنها پاپ «اسلاو» و «لهستانی» و اولین پاپ غیر ایتالیایی بعد از پاپ آدریان ششم هلندی در ۱۵۲۲ میلادی بود. ژان پل دوم به‌عنوان یکی از پرنفوذترین رهبران سده بیستم میلادی شناخته می‌شود. این باور گسترده وجود دارد که او هم‌چنین نقش مهمی در پایان کمونیسم در کشور خود لهستان و به تدریج در اروپا داشته است. وی هم‌چنین در بهبود رابطه کلیسای کاتولیک با اسلام، یهودیت و کلیسای ارتدکس شرقی تاثیر به‌سزایی داشته است.

—————————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1872 میلادی – زادروز «برتراند راسل» ریاضی‌دان، فیلسوف و نویسنده بزرگ قرن 20 و مدافع معروف آزادی اندیشه است. از کارهای مهم او تفسیر موضوع‌های پیچیده فلسفی و دوباره‌نویسی و عوام فهم‌کردن آن‌ها است. معروف‌ترین تالیف او «حیات منطقی» است.

1389 میلادی – در چنین روزی تخریب شهر «توس» به‌دست «میران‌شاه» پسر «امیرتیمور»، را گزارش کرده‌اند. میران‌شاه توس، زادگاه و مدفن فردوسی بزرگ را چنان ویران ساخت که از آن جز ویرانه‌ای باقی نماند و چون مسیر رودخانه‌ها را هم به‌سوی مشهد تغییر داده بود، توس دیگر به‌آن صورت آباد نشد. لکن، نام این شهر باستانی همه‌جا در کنار اسم فردوسی، میهن‌دوست بزرگ ایران زنده مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,