Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
استرالیا تصمیم دارد:

«اخراج پناه‌جویان ایرانی، افغانی و پاکستانی از استرالیا»

2011 May 18

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

کمیسیون نشرات استرالیا (ABC) اعلام کرد، دو روز پیش آن کشور یک قایق حامل 54 پناهجوی را که اکثر شان ایرانی می‌باشد، در جزیره کرسمس پیدا کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از امضای قرار داد میان کشورهای مالزی و استرالیا در مورد دوباره فرستادن 800 پناه‌جو به مالزی، این دومین قایق است که به استرالیا رسیده است، قایق اولی که حامل 32 پناه‌جو از کشورهای افغانستان و پاکستان بود درست یک روز بعد از عقد این قرار داد به آب‌های استرالیا رسید.

کریس‌ بوون (Bowen) وزیر مهاجرت استرالیا گفته است گفت‌وگو ها در مورد «پردازش ساحلی»offshore  processing  با تعدادی از کشور‌ها به شمول پاپوا- گینه جدید ادامه داشته و مذاکرات که تا هنوز در این مورد موثر بوده است.

آقای بوون گفت کشور تایلند در مورد علاقه‌مندی نشان داده است ولی استرالیا تا هنوز گفت‌وگویی رسمی را با این کشور انجام نداده است.

وی گفت: «من می‌خواهم به استرالیا آمدن مردم توسط قایق را متوقف سازم، معذرت نمی‌خواهم، زیرا این به نفع آن‌ها نمی‌باشد.»

وزیر مهاجرت استرالیا معتقد است راه‌برد جدید این کشور در مورد پناه‌جویان که غیر‌قانونی به این کشور می‌آیند موثر بوده و جلو این‌گونه مهاجرت‌ها را خواهد گرفت.

نهادهای حقوق بشر به صورت ویژه نگران عقد این قرارداد هستند، زیرا مالزی پیمان بین‌المللی مهاجرت را امضا نکرده است و در حال حاضر بیش از 90000 هزار پناه‌جو در این کشور بی‌سرنوشت هستند.

گراهام تام، هماهنگ کننده سازمان عفو بین‌الملل پناهنده‌گان استرالیا گفت: «‌وضعیت زند‌گی پناه‌جویان در مالزی وحشت‌آور است، آن‌ها حق ندارند کار کنند و دست‌رسی به تحصیل ندارند، اکثر در معرض بازداشت‌های خودسرانه قرار دارند، این واقعن قابل تشویش است که استرالیا با وجود الزام‌های بین‌المللی‌اش به عوض محافظت از پناه‌جویان آن‌ها را به کشوری می‌فرستد که پیمان بین‌المللی مهاجرت را امضا نکرده است.»

بیشتر بخوانید:

«نزدیک به پنج هزار افغان وارد استرالیا شده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,