Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
به بهانه «روز جهانی موزه‌ها»

«روزنگاشت‌/‌جلوگیری از نابودی فرهنگ بومی»

2011 May 18

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هجدهم می برابر با بیست‌و‌هشتم اردیبهشت مصادف با «روز جهانی موزه» است. موزه‌ها در سراسر جهان نشان‌گر هویت و شناس نامه‌ هر قوم و ملتی است و فرهنگ و تمدن هر جامعه در موزه‌ها تبلور می‌یابد. به همین سبب مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها در 1977 میلادی در مسکو برپا شد، و این روز به عنوان روز جهانی موزه‌ها اعلام شد که در این روز در همه کشورهای عضو مراسمی به مورد اجرا گذاشته می شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شورای بین‌المللی موزه که زیر نظر «یونسکو» فعالیت می‌کند در بند سه و چهار اساس‌نامه خود موزه را این گونه تعریف کرده ‌است :

«موزه موسسه‌ای‌ است دایمی و بدون هدف مادی که درهای آن به روی همگان باز است و در خدمت جامعه و پیش‌رفت آن فعالیت می‌کند. هدف موزه‌ها، تحقیق در آثار و شواهد به‌ جای‌ مانده انسان و محیط زیست او، گردآوری آثار، حفظ و بهره‌وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار، به ویژه به نمایش گذاردن آن‌ها به منظور بررسی و بهره معنوی است.»

نخستین موزه‌ها با مجموعه‌های خصوصی افراد توان‌مند، خانواده‌ها و موسسات هنری آغاز شده است، که شامل اشیا طبیعی و نایاب بوده است. گسترش موزه‏های دنیا و هم‌کاری همه‏جانبه علمی، فرهنگی و صنعتی بین آن‌ها در جهت دست‌یابی به اهداف فرهنگی، از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین‏المللی و تدوین برنامه‏هایی موثر است که دارای خطوط اساسی هم‌کاری مشترک و دوجانبه بین مردم و موزه‏ها در سطح جهانی باشد.

بر اساس همین اعتقاد در جلسه مجمع عمومی کمیته بین‏المللی موزه‏ها در سال 1977 میلادی در مسکو، روز هجدهم می برابر با بیست‌و‌هشتم اردیبهشت به عنوان «روز جهانی موزه» اعلام شد و از آن سال به بعد در این روز در همه کشورهای عضو، مراسمی به اجرا درمی‏آید.

اما هدف از تشکیل مکانی به نام «موزه»، ضمن  نگه‌داری از آثار گذشته‌گان و انتقال آن‌ها به نسل‏های آینده، ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام، شناخت و نمایش سهم اقوام و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی و پیش‌گیری از انهدام فرهنگ بومی و جلوگیری از هجوم فرهنگ‏های نامانوس است.

گونه‌های زیادی از موزه وجود دارد که از مجموعه‌های بزرگ در شهرهای بزرگ را پوشش می‌دهد تا موزه‌های کوچک که یک یا چند دسته خاص را شامل می‌شود. این دسته‌ها شامل هنرهای زیبا، هنر کاربردی، صنایع دستی، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، قوم‌شناسی، تاریخ، تاریخ فرهنگی، تاریخ نظامی، علم، فناوری، موزه کودکان، نقشه، تاریخ طبیعی، سکه‌شناسی، گیاه‌شناسی و تمبرشناسی است.

از معروف‌ترین موزه‌های جهان می‌توان به موزه «لوور پاریس»، موزه «ارمیتاژ، سن‌پترزبورگ» و «بریتیش میوزیوم» در «لندن» اشاره کرد. در ایران نیز پس از تصویب قانون حفظ آثار ملی در سال 1309خورشیدی «موزه ایران باستان» در سال 1314، تاسیس شد که دارای آثار گران‌بهایی از تمدن ایران از هزاران سال قبل از میلاد تا زمان حاضر است و از دیگر موزه‌های معروف ایرام می‌توان، موزه ملک، موزه رضا‌عباسی، موزه آبگینه، موزه فرش، تماشاگه تاریخ، موزه هنرهای معاصر (که به کوشش فرح پهلوی تاسیس شد) و کاخ موزه نیاوران و موزه ماشین‌های اداری سفیر را نام برد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

تبیان

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,