Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
روز چهارشنبه روی داد،

«ایران خبرنگار الجزیره دوروتی پرواز را آزاد کرد»

2011 May 18

خبر / رادیو کوچه

خبرنگار الجزیره دوروتی پرواز که توسط کنسول ایران در دمشق به تهران انتقال داده شده بود از سوی جمهوری اسلامی آزاد شده است. مقام‌های امنیتی سوریه خانم پرواز که تابعیت ایرانی-کانادایی و آمریکایی دارد را به ایران تحویل داده بودند.

به گزارش الجزیره، هما (دوروتی) پرواز، خبرنگار حرفه‌ای این رسانه از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران آزاد شده روز چهارشنبه، با هواپیما به دوحه، پایتخت قطر وارد شده است.

خانم پرواز ۳۹ ساله از سوی فرستنده‌ی تلویزیونی انگلیسی‌زبان «الجزیره» در روز ۲۹ آوریل از دوحه به دمشق پرواز کرده بود تا درباره ناآرامی‌های این کشور گزارش بدهد. وی از روز ورودش به دمشق ناپدید می‌شود.

در پی آن خبرهای متناقضی از ناپدیدشدن وی انتشار یافتند. مقام‌های سوریه نخست گفتند که او در دمشق است، ولی سپس اعلام کردند که به ایران انتقال داده شده است.

به دنبال پیگیری‌های الجزیره، سفارت سوریه در واشنگتن به طور رسمی اعلام کرد که «کنسول ایران در دمشق، خانم پروز را در اول ماه می برای سوار شدن به هواپیمای شرکت «کاسپین ایرلاینز» با پرواز شماره ۷۹۰۵ به مقصد تهران» مشایعت کرده تا به ایران انتقال داده شود».

این عمل در حالی صورت گرفت که علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفته بود از این قضیه بی‌اطلاع است ولی پی‌گیری خواهد کرد.

رامین مهمان‌پرست، سخن‌گوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه بی‌آن‌که انکار کند که خانم پرواز در ایران به سر می‌برد، در واکنش به تحویل وی از سوی دولت سوریه به ایران، گفت: «درباره ناپدیدشدن یا بازداشت این خبرنگار در سوریه همان‌طور که اطلاع دارید بر اساس گفته‌های مسوولان شبکه خبری الجزیره این خبرنگار در حالی‌که برای کار خبرنگاری به ویزای کار نیاز داشته با توجه به لغو روادید ایران و سوریه با گذرنامه ایرانی و بدون ویزا قصد ورود به سوریه را داشته که مرتکب چند تخلف شده است».

بیشتر بخوانید:

«خبرنگار الجزیره دارای چند تخلف است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,