Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
مجله خبری تاجیکستان،

«تاجیکستان رو‌به‌روی مخالفان ساختمان نیروگاه راغون»

2011 May 18

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

در «قزاقستان» نشست مشورتی راجع به طرح ساختمان نیروگاه برق آبی «راغون» آغاز یافته است. در این نشست نمایندگان شش کشور حوزه «آمو»، «قزاقستان»، «قرقیزستان»، «تاجیکستان»، «ازبکستان»، «ترکمنستان» و «افغانستان» اشتراک دارند. تاجیکستان را در این نشست «اسداله غلام‌اف» معاون نخست‌وزیر تاجیکستان نمایندگی می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این در حالی است، که «بانک جهانی» تشخیص طرح ساختمان نیروگاه «راغون» را به دوش گرفته و گفته است، خلاصه نهایی کارشناسان را تا ۱۸ ماه دیگر پیشنهاد خواهد کرد. در آغاز ماه می سال ۲۰۱۱ میلادی «بانک جهانی» گزارش مقدماتی شیوه‌های تشخیص فنی، اقتصادی و اجتمای و زیست محیطی طرح «راغون» را به جانب تاجیکستان پیشنهاد کرده بود. در ضمن، توانایی نیروگاه برق آبی «راغون» ۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات بوده، بلندی سد آن ۳۳۵ متر را تشکل خواهد داد. در صورت بنیاد این نیروگاه تاجیکستان به کشور صادرکننده نیروی برق در آسیای مرکزی تبدیل خواهد شد.

قرار است، پاکستان و افغانستان از خریداران اصلی برق این نیروگاه عظیم تاجیکستان باشند. ولی‌ همان‌طوری نشریه‌های پاکستانی نوشته‌اند، جانب ازبکستان اظهار آمادگی کرده است، که می‌تواند به پاکستان نیروی برق بفروشد. ازبکستان از مخالفان اصلی طرح ساختمان نیروگاه «راغون» است و می‌گوید بنیاد این نیروگاه به کشورهای پایاناب منطقه پیامد‌های منفی دارد.

«بحث لغو حکم اعدام در تاجیکستان»

نمایندگان کمیسیون بین‌المللی علیه حکم اعدام، که به تاجیکستان آمده است، از مقامات این کشور خواسته تا برای لغو این حکم اقدام جدی روی دست بگیرد. دولت تاجیکستان از سال ۲۰۰۴ میلادی به این سو اجرای حکم اعدام را به‌تعویق انداخته است. در همین حال، رییس «مجلس نمایندگان» پلته پایانی پارلمان تاجیکستان گفته است، که یک سال پیش گروه کاری تشکیل شده و ضمینه‌های حقوقی لغو حکم اعدام در این کشور را بررسی می‌کند.

«روت دریفس» رهبر گروه نمایندگان کمیسیون بین‌المللی علیه حکم اعدام در این‌باره با رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان «محی‌الدین کبیری» نز گفت‌وگو کرد و موقع این حزب اسلامی را پرسیده است. آقای کبیری گفته است که از تعویق حکم اعدام در تاجیکستان حمایت می‌کند، ولی‌ نمی‌تواند در‌باره لغو آن صحبت بکند.

زیرا او گفته است، این موضوع را باید روحانیان اسلامی در تاجیکستان بحث و خلاصه خود را بگویند. بنا به نتیجه یک نظرپرسی که میان دو هزار ساکن تاجیکستان گذرانده شده است، حدود ۶۰ درصد مخالفت خود به اجرای حکم اعدام را بیان داشته‌اند.

«رحمان، به خانواده کشته‌شدگان کمک کنید»

«امام علی رحمان»، رییس‌جمهوری تاجیکستان به وزارت‌ امور خارجی و سفارت این کشور در روسیه دستور داده است، تا به خانواده سه تاجیکی که بر اثر آتش‌سوزی در «مسکو» کشته شدند، کمک کنند. روز ۱۷ می سال ۲۰۱۱ میلادی بر اثر یک سوختار بزرگ در پایتخت روسیه ۷ مهاجر آسیای مرکزی، از جمله سه شهروند تاجیکستان نز هلاک شدند. سفارت تاجیکستان در مسکو می‌گوید که یکی از این افراد کشته‌شده ۵۵ سال داشته، باقی‌مانده جوان‌اند و از ۱۹ تا ۲۵ سال سن دارند. قبل از این در ترکش فرودگاه «دامادیداوآی» شهر مسکو بیش از ۲۰ شهروند تاجیکستان زخمی و کشته شدند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,