Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای هجدهم می ۲۰۱۱»

2011 May 18

وزیر دارایی اتریش:

«رییس صندوق بین‌المللی پول به فکر استعفا باشد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

پس از اعلام اتهام‌های دومینیک استراوس کان، رییس صندوق بین‌المللی پول از سوی دادگاهی در آمریکا، برخی از مقام‌های کشورهای مختلف پیشنهاد داده که وی از مقامش کناره‌گیری کند. ماریا فکتر وزیر دارایی اتریش از آقای استراوس کان خواست مسئله استعفا را در نظر بگیرد.

در همین حال الانا سالگادو وزیر دارایی اسپانیا از زنی که ادعا می‌شود قربانی تعرض جنسی آقای استراوس کان بوده ابراز حمایت کرده است.

آقای استراوس کان که روز شنبه دستگیر شد در زندان جزیره رایکرز نیویورک تحت بازداشت است. او به تلاش برای تجاوز به خدمت‌کار یک هتل متهم شده است.

وی با هفت مورد اتهام روبه‌رو است و می تواند به حداکثر 25 سال زندان محکوم شود.

وکلای مدافع پیشنهاد سپردن یک میلیون دلار وثیقه را داده بودند تا آقای استراوس کان تا جلسه بعدی دادگاه در روز جمعه در منزل دخترش در نیویورک بماند. با این حال قاضی ملیسا جکسون این تقاضا را رد کرد.

همزمان در فرانسه رهبران حزب سوسیالیست که آقای استراوس کان به آن تعلق دارد در پاریس دیدار کردند و گفتند که به پخش تصاویر «تحقیرآمیز» رییس آی‌ام‌اف درحالی‌که دست‌بند زندانیان را به دست داشت اعتراض دارند.

به گفته پلیس، یک زن ۳۲ ساله که مستخدم هتل «سوفیتل» در منهتن است و مدعی است پس از ورود به اتاق یکی از ساکنان این هتل مورد حمله قرار گرفته است، آقای استراوس کان را به‌طور رسمی به عنوان فردی که او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده، شناسایی کرده است.

این زن گفته است که وقتی وارد اتاق هتل شد، آقای استراوس کان که لباسی به تن نداشت، به سمتش پرید و قبل از این که او را آزار دهد، تا راه‌روی هتل دنبالش کرد.

گفته شده است که دومینیک استراوس کان برای کارهای شخصی به نیویورک رفته بود و در زمان بازداشت، مصونیت دیپلماتیک نداشته است.

او روز یک‌شنبه برای یافتن نشانه‌های خراش یا هرگونه شواهد دیگری از احتمال تعرض جنسی تحت معاینه پزشکی قرار گرفت.

دومینیک استراوس کان متهم به یک مورد «جرم جنسی، محبوس کردن غیرقانونی و تلاش برای تجاوز» شده است.

…………………………………………………….

ارتش پاکستان مدعی شد:

«بازداشت رابط بن‌لادن و معاون وی در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

یک مقام ارشد ارتش پاکستان در مصاحبه‌ای عنوان کرد که یکی از عوامل القاعده که اهل یمن است در شهر کراچی در جنوب پاکستان بازداشت شده است محمد‌علی قسیم هم‌چنین موسوم به ابو صحیب‌المکی زیر نظر رهبران القاعده در طول مرز پاکستان و افغانستان فعالیت می‌کرد.

ارتش پاکستان با صدور بیانیه‌ای گفت بازداشت او «تحولی عمده برای نابودی شبکه القاعده که در منطقه فعالیت می‌کند است.»

به گزارش بی‌بی‌سی، مقام‌های ارتش هم‌چنین مدعی شده‌اند که قسیم یکی از پیک‌های مهم میان اسامه بن لادن و ایمن الظواهری معاون او بوده است.

این در حالی است که آمریکا از ارتش پاکستان شواهدی می‌خواهد که نشان دهد سازمان اطلاعاتی قدرت‌مند آن موسوم به «آی‌اس‌آی» درحالی که از یک طرف با پیکارجویان می‌جنگد، از طرف دیگر به آن‌ها کمک نمی‌کند.

سناتور کری گفت که پنهان‌کاری در ارتباط با ماموریت اسامه بن‌لادن برای موفقیت آن جنبه کلیدی داشته است، و تاکید کرد که هر دو کشور باید روابط خود را به حال عادی بازگردانند و برای مقابله با تروریسم هم‌کاری کنند.

از سویی دیگر جزییات بیش‌تری از بازداشت محمد علی قسیم یا حتی زمان بازداشت او منتشر نشده است.

او یک تلفن ماهواره‌ای و یک وسیله ردیابی در اختیار داشت که به گفته آن‌ها اطلاعاتی درباره فعالیت‌های القاعده در منطقه به دست داده است.

براین اساس قسیم در اطراف پاکستان در حرکت بود تا شناسایی نشود و از جمله در ابیت آباد – محل کشف بن‌لادن – فیضل آباد، پیشاور و کراچی زندگی می‌کرد.

به گفته مقام‌های پاکستانی او در طراحی حملاتی علیه منافع عربستان سعودی در پاکستان دست داشت و پس از مرگ بن‌لادن دستور حملات تلافی جویانه را داده بود.

…………………………………………………….

روز چهارشنبه صورت گرفت،

«تظاهرات در اعتراض به عملیات ناتو در افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

گزارش‌ها از ولایت تخار در شمال شرق افغانستان حاکی از آن است که تظاهرات اعتراضی نسبت به عملیات نیروهای ناتو در این ولایت در روز چهارشنبه به خشونت کشیده شده است.

براساس این گزارش‌ها، این تظاهرات در واکنش به عملیات نیروهای ناتو در منطقه‌ای موسوم به «گاومالی»، واقع در شش کیلومتری تالقان، مرکز تخار، برگزار شده است که به گفته نیروهای ناتو، به کشته شدن چهار شورشی مسلح، از جمله دو زن، منجر شد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در مقابل، ساکنان محل گفته‌اند که قربانیان این عملیات افراد غیرنظامی بودند و با گروه‌های شورشی ارتباطی نداشتند.

اجرای این عملیات باعث خشم مردم محل شده و تظاهرکنندگان شیشه‌های چندین فروش‌گاه را شکسته و تصاویر حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان را پاره کرده‌اند.

هم‌زمان با این تظاهرات، نیروهای ناتو با صدور اعلامیه‌ای، جزییات عملیات شب گذشته در نزدیکی تالقان را منتشر کرده‌اند.

در اعلامیه آمده است که این عملیات براساس اطلاعات دقیق به اجرا گذاشته شد و در جریان آن، به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

اعلامیه ناتو می گوید که هدف این عملیات، فردی بود که با گروه اسلام‌گرای «تحریک اسلامی ازبکستان» هم‌کاری داشت و برنامه‌های عملیاتی این گروه را در ولایت تخار به اجرا می‌گذارد.

نیروهای ناتو می‌گویند، در جریان این عملیات دو نفر مظنون به عضویت در گروه‌های شورشی دستگیر شده‌اند و مقدار زیادی سلاح و مهمات از خانه مورد نظر به دست آمده است.

…………………………………………………….

وزارت خزانه‌داری آمریکا:

«تحریم بانک صنعت و معدن از سوی آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز سه‌شنبه، اعلام کرد که بانک «صنعت و معدن» وابسته به جمهوری اسلامی نیز به اتهام هم‌کاری در برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران تحریم شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که دولت ایران، از بانک صنعت و معدن برای دور زدن تحریم‌های جهانی در زمینه امور مالی استفاده می‌کند.

در این بیانیه بانک صنعت و معدن هم‌چنین متهم شده که با دو بانک وابسته به دولت ایران هم‌کاری داشته و به آن‌ها خدمات بانکی و پولی ارایه می‌دهد.

این در حالی است که دو بانک «ملت» و «بانک تجاری ایران و اروپا» پیش از این در ارتباط با فعالیت‌های اتمی ایران مورد تحریم قرار گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیوید کوهن، کفیل معاونت وزارت خزانه‌داری در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات بانکی گفته است: «جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعالیت‌های نامشروع مالی و انتقال غیرقانونی پول از بانکی به بانکی دیگر، عمل‌کرد و شهرت به سزایی دارد.»

بانک صنعت و معدن بیست و یکمین بانک دولتی ایران است که در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته است.

…………………………………………………….

به اتهام دست‌داشتن در تولید مستند «ظهور بسیار نزدیک است»،

«بازداشت یکی از مسوولان ارشد نهاد ریاست جمهوری ایران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، یکی از مسوولان ارشد نهاد ریاست جمهوری و از نزدیکان اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه بازداشت شده است.

به گزارش فارس، شام‌گاه سه‌شنبه مسوول ارشد نهاد ریاست‌جمهوری که از افشای نام وی خودداری کرده‌اند در ارتباط با تولید سی‌دی مستند «ظهور بسیار نزدیک است» بازداشت شد.

بر اساس این گزارش وی از نزدیکان رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی است که در زمان تصدی مسوولیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان ایران‌گردی و جهان‌گردی توسط اسفندیار رحیم‌مشایی مشاور رسمی وی بود.

پیش از این نیز عباس‌ امیری‌فر دبیر کمیسیون فرهنگی دولت و امام جماعت مسجد سلمان نهاد ریاست‌جمهوری که از حامیان اسفندیار رحیم‌مشایی است، به دلیل ارتباط با تهیه این مستند دستگیر شده بود.

این در حالی است که این مستند در هفته‌های اخیر یکی از مباحث اصلی مسایل سیاسی ایران بوده و حامیان آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از آن به عنوان انحراف در دولت یاد کرده و برخی اسفندیار رحیم‌مشایی را یکی از آمران تهیه این مستند عنوان می‌کنند.

پس از تنش‌های به‌وجود آمده بین محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله خامنه‌ای، طرف‌داران رهبر جمهوری اسلامی در تلاش برای خارج کردن رحیم‌مشایی از دایره دولت دهم هستند.

…………………………………………………….

روز چهارشنبه روی داد،

«ایران خبرنگار الجزیره دوروتی پروز را آزاد کرد»

خبر / رادیو کوچه

خبرنگار الجزیره دوروتی پرواز که توسط کنسول ایران در دمشق به تهران انتقال داده شده بود از سوی جمهوری اسلامی آزاد شده است. مقام‌های امنیتی سوریه خانم پرواز که تابعیت ایرانی-کانادایی و آمریکایی دارد را به ایران تحویل داده بودند.

به گزارش الجزیره، هما (دوروتی) پرواز، خبرنگار حرفه‌ای این رسانه از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران آزاد شده روز چهارشنبه، با هواپیما به دوحه، پایتخت قطر وارد شده است.

خانم پرواز ۳۹ ساله از سوی فرستنده‌ی تلویزیونی انگلیسی‌زبان «الجزیره» در روز ۲۹ آوریل از دوحه به دمشق پرواز کرده بود تا درباره ناآرامی‌های این کشور گزارش بدهد. وی از روز ورودش به دمشق ناپدید می‌شود.

در پی آن خبرهای متناقضی از ناپدیدشدن وی انتشار یافتند. مقام‌های سوریه نخست گفتند که او در دمشق است، ولی سپس اعلام کردند که به ایران انتقال داده شده است.

به دنبال پیگیری‌های الجزیره، سفارت سوریه در واشنگتن به طور رسمی اعلام کرد که «کنسول ایران در دمشق، خانم پروز را در اول ماه می برای سوار شدن به هواپیمای شرکت «کاسپین ایرلاینز» با پرواز شماره ۷۹۰۵ به مقصد تهران» مشایعت کرده تا به ایران انتقال داده شود».

این عمل در حالی صورت گرفت که علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفته بود از این قضیه بی‌اطلاع است ولی پی‌گیری خواهد کرد.

رامین مهمان‌پرست، سخن‌گوی وزارت امورخارجه ایران روز سه‌شنبه بی‌آن‌که انکار کند که خانم پرواز در ایران به سر می‌برد، در واکنش به تحویل وی از سوی دولت سوریه به ایران، گفت: «درباره ناپدیدشدن یا بازداشت این خبرنگار در سوریه همان‌طور که اطلاع دارید بر اساس گفته‌های مسوولان شبکه خبری الجزیره این خبرنگار در حالی‌که برای کار خبرنگاری به ویزای کار نیاز داشته با توجه به لغو روادید ایران و سوریه با گذرنامه ایرانی و بدون ویزا قصد ورود به سوریه را داشته که مرتکب چند تخلف شده است».

…………………………………………………….

پس از گذشت یک روز از بازداشت،

«تقی رحمانی از اوین آزاد شد»

خبر / رادیو کوچه

تقی رحمانی، زندانی سیاسی که روز یک‌شنبه ۲۵ اردبیهشت ماه از زندان اوین آزاد شد دو روز بعد دوباره بازداشت و اکنون دوباره پس از چند ساعت بودن در اوین آزاد شده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، نرگس محمدی، همسر او با اشاره به این‌که اکنون یک‌ساعت از بازگشت مجدد او به خانه می‌گذرد گفت: «یک روز پس از آزادی او یک نفر از اوین تماس گرفت و گفت تقی باید به اوین برود تا صورت جلسه‌ای را امضا کند‌، دوباره ایشان امروز صبح تماس گرفتند و گفتند که حتمن با کارت شناسایی خود برای امضا صورت جلسه‌ای باید به اوین بروند و اصلن حرف از احضار و زندانی مجدد نبود. ایشان هم امروز به اتفاق محمد شریف، وکلیشان به اوین رفتند.»

همسر تقی رحمانی گفت: «اما ایشان همان‌جا بازداشت شدند و به وکیلش هم گفته بودند شما بروید چون ایشان بازداشت شده است. این خبر برای من خیلی تکان‌دهنده بود چون تمام مراحل قانونی انجام گرفته بود و قرار بازداشت ایشان فسخ و دستور آزادی ابلاغ و صادر شده بود. با این حال یک‌ساعت پیش تقی دوباره به خانه برگشت.»

نرگس محمدی با اشاره به این‌که حال آقای رحمانی خوب است ، گفت: «از صبح تا غروب در اوین بوده است و الان یک‌ساعتی می‌شود که دوباره به خانه برگشته است. خلاصه این وضعیت ماست.»

نرگس محمدی درباره دلیل بازداشت مجدد همسرش امروز صبح گفت: «صحبت مشخصی نشده است ولی ظاهرا برای بازداشت ایشان کشمکشی هم بوده حالا فعلن که ایشان آزاد شده‌اند.»

تقی رحمانی، عضو شورای ملی مذهبی و عضو فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در سال‌های اخیر بارها بازداشت شده است.

…………………………………………………….

جشن‌واره کن در انتظار حضور  رسول‌اف،

«لغو منع خروج از کشور برای رسول‌اف، فیلم‌ساز ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، مقامات قضایی جمهوری اسلامی حکم ممنوعیت خروج از کشور محمد رسول‌اف، فیلم‌ساز ایرانی، را که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت شده بود لغو کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، ایمان میرزازاده، وکیل محمد رسول‌اف، در این خصوص گفت: «موکلم در سال گذشته با دریافت پروانه ساخت، فیلم جدیدی را تهیه کرد که اولین حضور بین‌المللی آن در جشن‌واره کن است. خوش‌بختانه بر این اساس گویا مدیران فرهنگی و قضایی تصمیم به رفع موانع موجود جهت خروج وی از کشور و شرکت در جشن‌واره فیلم کن گرفتند.»

بر این اساس آقای میرزازاده اظهار کرد که روز دوشنبه نزد مقامات قضایی فراخوانده شده و نامه رفع ممنوعیت خروج از کشور موکلش را دریافت کرده است.

فیلم «به امید دیدار» محمد رسول‌اف که زمستان ۸۹ ساخته شده و داستان وکیلی ایرانی را روایت می‌کند که در تلاش است با اخذ ویزا از ایران خارج شود، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت در جشن‌واره بین‌المللی کن به نمایش درآمد.

آقای میرزازاده هم‌چنین خاطرنشان کرد که با توجه به پایان نمایش فیلم، حضور آقای رسول‌اف در جشن‌واره فیلم کن قطعی نیست.

این در حالی است که جشن‌واره فیلم کن روز سه‌شنبه ضمن ابراز خشنودی از این خبر تاکید کرد که اگر آقای رسول‌اف امکان حضور در این جشن‌واره را بیابد، فیلم وی را مجدد اکران خواهند کرد.

محمد رسول‌اف به هم‌راه جعفر پناهی، دیگر کارگردان ایرانی، در دهم اسفندماه ۸۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل آقای پناهی دستگیر و پس از آن به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به شش سال حبس تعزیری محکوم و از سفر به خارج از کشور منع شد.

ایمان میرزازاده در مورد محکومیت آقای رسول‌اف، با اظهار این که پرونده موکلش هم‌چنان باز است، تاکید کرد که «با توجه به اشکالات شکلی و ماهیت پرونده»، امکان نقض رای صادره بدوی در دادگاه تجدید‌نظر وجود دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,