Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست‌و‌‌نهم اردی‌بهشت- نوزدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌نهم اردی‌بهشت»

2011 May 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1864 میلادی- «ناتانیل هاوثورن»(Nathaniel Hawthorne)  نویسنده مشهور آمریکایی درگذشت. او در دوره‌ای کنسول آمریکا در انگلستان نیز شد. «نامه اسکارلت» عنوان مهم‌ترین اثر اوست‌.

ناتانیل هاثورن در 1804 میلادی  چشم به جهان گشود. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانش‌گاه بودین شد اما تحصیل را در این دانش‌گاه رها کرد. هاثرون از این پس به مدت دوازده سال در انزوا به سر برد‌. اولین داستان او  به نام «دره‌ای میان سه تپه »  منتشر شد. هاثورن در سال 1837، پس از  انتشار «داستان‌های بازگفته» به شهرت بسیاری دست یافت.

1890 میلادی- «هوشی‌ مین» انقلابی ویتنامی زاده شد. او رهبر کمونیست این کشور از ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۹و اولین رییس جمهوری جمهوری دموکراتیک ویتنام بود. برخی او را سازمان‌دهنده پیروزی‌های مردم ویتنام می‌دانند.

او در 21 سالگی با یک کشتی به فرانسه رفت و در دوره جنگ جهانی اول و مدتی پس از آن در لندن به سر برد و نخست در آش‌پزخانه هتل «کارلتون» لندن کار می‌کرد، رفته‌رفته با کمونیست‌ها آشنا شد و از لندن نیروهای انقلابی را حمایت و از پراکندگی آن‌ها جلوگیری می‌کرد.

پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم نیروهای استعماری فرانسه سعی در برقراری مجدد سلطه خود بر هندوچین و از جمله ویتنام کردند. در سپتامبر ۱۹۴۵ هو‌شی مین استقلال ویتنام را اعلام کرد.

1891 میلادی- به دستور «تزار الکساندر سوم» امپراتور روسیه، احداث راه‌آهن ترانس سیبری که شهر «مسکو» را به شهر «ولادی وستک» (Vladivostok) در ساحل اقیانوس آرام متصل می‌کرد، آغاز شد.

با اجرای طرح احداث راه‌آهن ترانس سیبری دست‌رسی مسکو به سرزمین‌های دوردست سیبری و استفاده از ذخایر باارزش زیرزمینی این سرزمین‌ها فراهم می‌شد.

هر سال احداث حدود 600 کیلومتر از این راه‌آهن به اتمام می‌رسید، بخشی از این راه‌آهن از سال 1904 میلادی آغاز به کار کرد و در سال 1916 میلادی احداث کامل راه‌آهن ترانس سیبری خاتمه پذیرفت.

1341 خورشیدی- سد «سفیدرود»، افتتاح شد. سدی است که در محل پیوستن دو رود قزل‌اوزن و شاهرود در نزدیکی منجیل ساخته شده است. این سد یکی از رسوب‌گیرترین سدهای جهان است که در هنگام ساخت و اوایل دوره بهره‌برداری به سد «سفیدرود» معروف بود. از سال ۱۳۴۶ آن را سد «شهبانو فرح» نامیدند و از ۱۳۵۷ تاکنون به سد «منجیل» معروف است.

——————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1261 خورشیدى- زادروز دکتر «محمد مصدق» ناسیونالیست به‌نام ایرانى و بانى ملى‌شدن نفت ایران است که در تهران به‌دنیا آمد.

1762 میلادی- «یوهان گوتلیپ فیخته» فیلسوف و نویسنده آلمانی زاده شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا (فارسی و انگلیسی)

جام جم

ریسمون

نیویورک تایمز

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,