Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
دادستان تهران:

«حکم پرونده اسیدپاشی به دلیل فنی اجرا نشد»

2011 May 19

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر چهارشنبه دادستان تهران در مورد دلایل تعویق حکم اسیدپاشی، وضعیت پرونده مرتضوی و پالیزدار، آزادی خبرنگار الجزیره، پرونده فائزه هاشمی، فرزند آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، و هم‌چنین بازداشت همسر دکتر فاطمی توضیح داد.

به گزارش مهر، عباس جعفری دولت‌آبادی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرست جدید دادسرای کارکنان دولت در پاسخ به این پرسش که آیا خبرنگار الجزیره هم‌چنان در بازداشت است، گفت: «خانم هما دروتی روز گذشته آزاد شد این فرد به سوریه رفته بود و به علت برخی مسایل گذرنامه‌ای سوریه آن را دیپورت کرد و چون خانم دروتی ملیتی ایرانی- کانادایی داشت سوریه نام‌برده را به مقامات ایران تحویل داد  و پس از بررسی‌ها مشخص شد که گذرنامه وی مشکلی نداشته برای همین آزاد شد.»

وی در مورد پرونده فائزه هاشمی اظهار داشت: «پرونده تشکیل شده و وی به دادسرا احضار شده است. منتظریم پس از ابلاغ وی را در دادسرا ملاقات کنیم.»

در مورد پرونده همسر دکتر فاطمی هم تایید کرد: «وی الان در بازداشت  است و گزارشات زیادی به ما واصل شده که اموال برخی از ایرانی‌ها و طلا هم‌راه وی بوده است. در ضمن وی ملاقات‌هایی هم  انجام داده که تحقیقات هم‌چنان در حال ادامه است.»

جعفری دولت‌آبادی در مورد این پرسش که برخی افراد در بخش هایی از دولت بازداشت شده‌اند عنوان کرد: «این سوال کلی است اما در برخی حوزه‌های سیاسی مشکلاتی وجود داشت که البته افرادی از دولت بازداشت شدند. ولی این به مفهوم دشمنی ما با آن‌ها نیست و قطعن به اتهامشان رسیدگی می‌شود.»

دادستان تهران در پاسخ به این ابهام که چرا حکم اسیدپاشی اجرا نشد، گفت: «به محض اعلام این خبر که حکم اسیدپاشی اجرا نمی‌شود ابهامات زیادی به‌وجود آمد و رسانه‌های بیگانه گفتند این به دلیل مصاحبه‌های این خانم با آن‌ها بوده است در حالی  که اجرای چنین حکمی مستلزم تمهیدات پزشکی ویژه‌ای است چون باید فردی نابینا شود و قصاص برابر باشد. برای همین انجام این حکم مهم است و مثل زندانی کردن نیست. با این که تمهیدات دیده شده بود در روز اجرای حکم مشخص شد اجرا کننده حکم نمی‌تواند آن چه ما می‌خواهیم اجرا کند برای همین حکم به تعویق افتاد.»

وی در مورد آخرین وضعیت پرونده پالیزدار و سعید مرتضوی گفت: «پرونده پالیزدار متهمانی داشت که برخی تبرئه شدند و سه متهم دیگر به ترتیب به شش سال‌، سه سال و دو سال حبس محکوم شدند که البته آنها ادعاهای را مطرح کردند تا حکمشان اجرا نشود و بخشیده شوند ولی برای اجرای حکم احضار شدند. در مورد پرونده سعید مرتضوی باید بگویم این پرونده از سوی دادگاه منوط به وجود یک استعلام از یک مرجع بوده است اما مرجع صدور استعلام عنوان کرده که به سرعت نمی‌تواند این استعلام را در اختیار ما قرار دهد ما پرونده را بار دیگر از دادگاه گرفتیم و موارد دیگر را اضافه کردیم تا به واسطه اضافه شدن موارد جدید نیاز به استعلام نباشد ولی دادگاه باز هم وجود استعلام را ملزم دانست و پافشاری کرد. امیدواریم دلایل دیگری نیز مطرح کنیم تا نیاز به این استعلام نباشد.»

بیشتر بخوانید:

«بازداشت یکی از مسوولان ارشد نهاد ریاست جمهوری ایران»

«اجرای حکم قصاص اسیدپاشی متوقف شد»

«ایران خبرنگار الجزیره دوروتی پرواز را آزاد کرد»

«پرونده فائزه هاشمی تکمیل است، از ذکر اتهام معذورم»

«هنوز اتهام مرتضوی در مورد کهریزک اثبات نشده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,