Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«خبرهای نوزدهم می ۲۰۱۱»

2011 May 19

شام‌گاه چهارشنبه روی داد،

«سیزده کشته در بمب‌گذاری انتحاری در جلال‌آباد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، بر اثر بمب‌گذاری انتحاری در شرق افغانستان دست‌کم ۱۳ تن از جمله تعدادی غیرنظامی و دانش‌جوی آکادمی پلیس کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، یک مقام بهداشتی اظهار داشت که بمب‌گذار اتومبیل را به وانتی حامل دانش‌جویان آکادمی پلیس در شهر جلال آباد در ولایت ننگرهار کوبید.

پیش‌تر در روز چهارشنبه دست‌کم ۱۲ نفر در شمال این کشور در جریان تظاهرات در اعتراض به حمله‌ای توسط نیروهای ناتو کشته شدند.

این درگیری‌ها با نیروهای امنیتی در شهر تالقان هم‌چنین باعث زخمی شدن ۸۰ نفر دیگر شد.

به گفته مقام‌ها بیش از ۱۳ نفر که بیش‌ترشان غیرنظامیان بودند نیز زخمی شده‌اند.

به گفته پلیس احتمال دارد که بمب‌گذار وانت را پس از ترک آکادمی تعقیب کرده و پس از ورود آن به محیطی شلوغ‌تر در شهر به آن حمله کرده باشد.

………………………………………………………

فیفا اعلام کرد:

«ایران نامزد میزبانی جام‌جهانی باش‌گاه‌ها شد»

خبر / رادیو کوچه

فیفا اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال ایران نامزد میزبانی جام جهانی باش‌گاه‌ها در ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ شده است. این در حالی است که فوتبال ایران در ۳۰ سال گذشته نتوانسته هیچ روی‌داد بزرگی در سطح قاره آسیا را هم میزبانی کند.

مراکش، آفریقای جنوبی و امارات متحده عربی دیگر کشورهایی هستند که برای میزبانی این رقابت‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

کمیته اجرایی فیفا اکتبر درباره‌ میزبان این رقابت‌ها تصمیم‌گیری خواهد کرد.

مهدی محمد‌نبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران با تایید درخواست میزبانی ایرن گفت: «باید هماهنگی‌هایی را با وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مختلف انجام دهیم که خوش‌بختانه تا به ‌حال مشکلی نبوده است. فیفا یک‌سری مدارک را از ما می‌خواهد و ما هم باید آن را آماده کنیم.»

جام جهانی باش‌گاه‌ها با حضور قهرمانان شش قاره‌ برگزار می‌شود. در دو دوره گذشته ابوظبی میزبان این رقابت‌ها بود و ژاپن در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ این رقابت‌ها را میزبانی خواهد کرد.

………………………………………………………

دادستان تهران:

«حکم پرونده اسیدپاشی به دلیل فنی اجرا نشد»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر چهارشنبه دادستان تهران در مورد دلایل تعویق حکم اسیدپاشی، وضعیت پرونده مرتضوی و پالیزدار، آزادی خبرنگار الجزیره، پرونده فائزه هاشمی، فرزند آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، و هم‌چنین بازداشت همسر دکتر فاطمی توضیح داد.

به گزارش مهر، عباس جعفری دولت آبادی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه سرپرست جدید دادسرای کارکنان دولت در پاسخ به این پرسش که آیا خبرنگار الجزیره هم‌چنان در بازداشت است، گفت: «خانم هما دروتی روز گذشته آزاد شد این فرد به سوریه رفته بود و به علت برخی مسایل گذرنامه‌ای سوریه آن را دیپورت کرد و چون خانم دروتی ملیتی ایرانی- کانادایی داشت سوریه نام‌برده را به مقامات ایران تحویل داد  و پس از بررسی‌ها مشخص شد که گذرنامه وی مشکلی نداشته برای همین آزاد شد.»

وی در مورد پرونده فائزه هاشمی اظهار داشت: «پرونده تشکیل شده و وی به دادسرا احضار شده است. منتظریم پس از ابلاغ وی را در دادسرا ملاقات کنیم.»

در مورد پرونده همسر دکتر فاطمی هم تایید کرد: «وی الان در بازداشت  است و گزارشات زیادی به ما واصل شده که اموال برخی از ایرانی‌ها و طلا هم‌راه وی بوده است. در ضمن وی ملاقات‌هایی هم  انجام داده که تحقیقات هم‌چنان در حال ادامه است.»

جعفری دولت آبادی در مورد این پرسش که برخی افراد در بخش هایی از دولت بازداشت شده‌اند عنوان کرد: «این سوال کلی است اما در برخی حوزه‌های سیاسی مشکلاتی وجود داشت که البته افرادی از دولت بازداشت شدند. ولی این به مفهوم دشمنی ما با آن‌ها نیست و قطعن به اتهامشان رسیدگی می‌شود.»

دادستان تهران در پاسخ به این ابهام که چرا حکم اسیدپاشی اجرا نشد، گفت: «به محض اعلام این خبر که حکم اسیدپاشی اجرا نمی‌شود ابهامات زیادی به‌وجود آمد و رسانه‌های بیگانه گفتند این به دلیل مصاحبه‌های این خانم با آن‌ها بوده است در حالی  که اجرای چنین حکمی مستلزم تمهیدات پزشکی ویژه‌ای است چون باید فردی نابینا شود و قصاص برابر باشد. برای همین انجام این حکم مهم است و مثل زندانی کردن نیست. با این که تمهیدات دیده شده بود در روز اجرای حکم مشخص شد اجرا کننده حکم نمی‌تواند آن چه ما می‌خواهیم اجرا کند برای همین حکم به تعویق افتاد.»

وی در مورد آخرین وضعیت پرونده پالیزدار و سعید مرتضوی گفت: «پرونده پالیزدار متهمانی داشت که برخی تبرئه شدند و سه متهم دیگر به ترتیب به شش سال‌، سه سال و دو سال حبس محکوم شدند که البته آنها ادعاهای را مطرح کردند تا حکمشان اجرا نشود و بخشیده شوند ولی برای اجرای حکم احضار شدند. در مورد پرونده سعید مرتضوی باید بگویم این پرونده از سوی دادگاه منوط به وجود یک استعلام از یک مرجع بوده است اما مرجع صدور استعلام عنوان کرده که به سرعت نمی‌تواند این استعلام را در اختیار ما قرار دهد ما پرونده را بار دیگر از دادگاه گرفتیم و موارد دیگر را اضافه کردیم تا به واسطه اضافه شدن موارد جدید نیاز به استعلام نباشد ولی دادگاه باز هم وجود استعلام را ملزم دانست و پافشاری کرد. امیدواریم دلایل دیگری نیز مطرح کنیم تا نیاز به این استعلام نباشد.»

………………………………………………………

با انتشار نامه‌ای از زندان،

«استعفای رییس زندانی صندوق بین‌المللی پول»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، رییس صندوق بین‌المللی پول که به اتهام سو‌استفاده جنسی زندانی است با انشار نامه‌ای از سمت خود کناره‌گیری کرده است. آقای استراوس کان که روز شنبه دستگیر شد در زندان جزیره رایکرز نیویورک بازداشت است. او به تلاش برای تجاوز به خدمت‌کار یک هتل متهم شد.

هیت اجرایی صندوق بین‌المللی پول (آی‌ام‌اف) با انتشار اطلاعیه‌ای در سایت این نهاد، اعلام کرد که دومینیک استراوس کان، مدیر عامل این نهاد مالی، با ارسال نامه‌ای رسمی، تصمیم خود به استعفا از ریاست این نهاد بین المللی را به آگاهی هیت رسانده است.

هیات اجرایی صندوق بین المللی پول در اطلاعیه خود متن استعفا نامه رییس این نهاد را نیز منتشر کرده است.

آقای کان در این نامه نوشته است که «با نهایت تاسف، امروز خود را ناگریز می‌بینیم استعفای خود از سمت مدیریت عامل صندوق بین‌المللی پول را به هیت اجرایی تسلیم کنم.»

آقای استراوس کان افزوده است که «در این زمان، پیش از هر کس، به همسرم، که بیش از هر چیز دیگری او را دوست دارم، و به فرزندانم، خانواده ام و دوستانم می اندیشم.»

رییس مستعفی صندوق از هم‌کاران خود در صندوق بین‌المللی پول قدردانی کرده و دست‌آوردهایی را که با حمایت آنان در طول سه سال ریاست خود بر این نهاد حاصل آمده، ستوده است.

مدیرعامل مستعفی آی‌ام‌اف در ادامه این استعفانامه، خود را بی‌گناه دانسته و نوشته است: «می‌خواهم به همه بگویم که با قاطعیت هر چه بیش‌تر تمامی اتهاماتی را که علیه منن اقامه شده است، رد می‌کنم.»

وی در مورد دلیل تصمیم به استعفا، گفته است که «می‌خواهم اعتبار این نهاد که با سربلندی و تعهد به آن خدمت کرده‌ام، حفظ شود و به خصوص تمامی قدرت خود، تمام وقت و تمام توان خود را مصروف اثبات بی‌گناهی‌ام کنم.»

هیت اجرایی صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که به زودی روند انتخاب رییس جدید این صندوق را به جریان خواهد انداخت و تا آن زمان، جان لیپسکی هم‌چنان به عنوان کفیل مدیر عامل صندوق انجام وظیفه خواهد کرد.

پس از انتشار خبر بازداشت دومینیک استراوس کان به اتهام سو‌استفاده جنسی، فشار برای کناره‌گیری او از این سمت آغاز شد و با مخالفت دادگاهی در نیویورک با آزادی او به قید وثیقه، این فشارها شدت گرفت و روز گذشته، وزیر خزانه‌داری آمریکا به‌طور علنی ادامه کار آقای استراوس کان را نامطلوب دانست.

………………………………………………………

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت مصطفی دانشجو، وکیل دراویش گنابادی»

خبر / رادیو کوچه

مصطفی دانشجو یکی از وکلای دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی، بعدازظهر چهارشنبه ٢٨ اردی‌بهشت‌ماه ٩۰، توسط نیروهای امنیتی در محل کارش بازداشت شده است.

به گزارش سایت مجذوبان‌نور، با وجود گذشت یک روز از بازداشت مصطفی دانش‌جو تاکنون از محل نگه‌داری و اتهام وی اطلاعی در دست نیست.

این وکیل که پروانه وکالت او به دلیل دفاع از حقوق دراویش از سوی مرکز امور مشاوران قوه قضاییه باطل شده بود، پس از تخریب حسینیه شریعت قم توسط نیروهای دولتی و امنیتی در سال 1384، وکالت دراویش گنابادی را بر عهده گرفت و در پرونده‌های مختلف به دفاع از حقوق پیروان طریق نعمت‌اللهی گنابادی پرداخت.

………………………………………………………

پس از اعلام رای دادگاه تجدید نظر،

«کاهش محکومیت نغمه حافظی شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

نغمه حافظی (علوی) شهروند بهایی ساکن شهر ساری پس از حضور در دادگاه تجدید‌نظر، حکم هشت‌ماه زندان صادر شده برای وی در دادگاه بدوی به چهار ماه زندان و چهار میلیون ریال جزای نقدی کاهش یافته است.

به گزارش سرویس خبری جامعه بهایی، نغمه حافظی که در دادگاه بدوی به هشت ماه زندان محکوم شد، نسبت به حکم خود تقاضای تجدید نظر داده بود. در نتیجه حکم او به چهار ماه و پرداخت جریمه نقدی چهارصد هزار تومان کاهش یافته است.

خانم حافظی در ۱۸ مهر ۱۳۸۹ دستگیر و در ۲۶ مهر ۱۳۸۹ با قرار وثیقه آزاد شده بود.

………………………………………………………

به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت

«پنج سال حبس برای فعال دانش‌جویی دانش‌گاه شریف»

خبر / رادیو کوچه

سیامک سهرابی، فعال دانش‌جویی دانش‌گاه صنعتی‌شریف طی حکمی از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به 5 سال حبس محکوم شد. مطابق حکم صادره مدت محکومیت وی به مدت 5 سال به حالت تعلیق در‌خواهد آمد.

سیامک سهرابی چهارشنبه ۲۴ فروردین ۹۰ با گذشت 45 روز از زمان بازداشت و با تامین قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد. دادگاه این عضو انجمن اسلامی دانش‌جویان 5 اردی‌بهشت ماه جاری با حضور وکلای وی آقایان یوسف مولایی و صالح نیکبخت در شعبه‌ی 26 دادسرای عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی تشکیل شد. وی نخستین فرد از دانش‌جویان بازداشت شده در جریان تجمع 25 بهمن 89 دانش‌گاه شریف است که در دادگاه محاکمه و محکوم می‌شود.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، سیامک سهرابی رییس هیت رییسه شورای عمومی انجمن اسلامی دانش‌جویان، نماینده انجمن اسلامی در شورای فرهنگی دانش‌گاه و دانش‌جوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران روز دوشنبه ۹ اسفند ۸۹ توسط مٱموران امنیتی هنگام خروج از دانش‌گاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

وی که پیش از این عضو شورای صنفی دانش‌کده مهندسی عمران و شورای صنفی دانش‌گاه نیز بوده است، پیش از بازداشت در نامه‌ای خطاب به رضا روستا آزاد، سرپرست موقت دانش‌گاه شریف از عمل‌کرد وی در برخورد و اعمال فشار بر دانش‌جویان انتقاد کرده و خواهان تلاش وی برای آزادی دانش‌جویان بازداشتی شریف شده بود.

لازم به یادآوری است در پی تجمع 25 بهمن 89 در دانش‌گاه صنعتی شریف 18 تن از دانش‌جویان این دانش‌گاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از این عده هم‌اکنون تنها علی‌اکبر محمدزاده، دبیر انجمن اسلامی دانش‌جویان این دانش‌گاه با گذشت بیش از سه ماه از زمان دستگیری در بازداشت به‌سر می‌برد. وی طی هفته‌های گذشته پس از تحمل قریب به دو ماه سلول انفرادی ابتدا به بند 209 و سپس به بند امنیتی 350 زندان اوین منتقل شد.

………………………………………………………

پیام صوتی از اسامه بن‌لادن:

«انقلاب مصر و تونس به ملت آرامش ‏بخشید»

خبر / رادیو کوچه

سایت‌های اینترنتی گروه‌های تندروی اسلامی روز پنج‌شنبه پیام صوتی از اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین القاعده، که توسط نیروهای آمریکایی کشته شد را منتشر کردند که در آن انقلاب‌های دو کشور عربی مصر و تونس را تحسین کرده است.

در این پیام صوتی که پیش از مرگ وی ضبط شده است بن‌لادن از مسلمانان خواست از این فرصت‌های نادر تاریخی برای قیام بر ضد حاکمان استفاده کنند.

بن لادن در این پیام 12 دقیقه و 37 ثانیه‌ای هم‌چنین خواستار تشکیل شورایی برای گسترش انقلاب‌های مردم مسلمان شد.

وی در این پیام با اشاره به انقلاب‌های مردم تونس و مصر گفت‌:‏ «خورشید انقلاب از مغرب طلوع کرده است چراغ انقلاب در تونس روشن شده است این انقلاب به ملت آرامش ‏بخشیده و چهره‌های مردم را خندان کرده است.»

رهبر القاعده افزود: «تونس نخستین کشور بود ولی دلاوران مصری سریعن از مردم آزادی‌خواه تونس الهام گرفته و ‏درمیدان تحریر جرقه زدند.»

وی اوضاع کنونی کشورهای عرب را به «پیچ خطرناک» توصیف کرد و خطاب به رهبران کشورهای مسلمان گفت: «آیا این رهبران درک خواهند کرد که مردم بیرون آمده و جز با تحقق اهداف خود باز نخواهند گشت.»

نظامیان آمریکایی با حمله به پناه‌گاه اسامه بن لادن در ابیت‌آباد پاکستان در روز اوایل ماه می رهبر گروه القاعده را به قتل رسانده ‏و سپس جسد وی را در دریای عرب دفن کردند‌.

………………………………………………………

باراک اوباما طی فرمانی اعلام کرد،

«تحریم بشار اسد از سوی دولت آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

دولت ایالات متحده، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و شش مقام ارشد سوری را به خاطر سرکوب معترضان در این کشور طی فرمانی که در روز چهارشنبه صادر شد، تحریم کرده است.

فاروق شرع، معاون رییس جمهوری، عادل سفر، نخست وزیر، محمد ابراهیم شعار وزیر کشور، علی حبیب محمود، وزیر دفاع، عبدالفتاح قدسیه رییس اطلاعات ارتش و محمد دیب زیتون، رییس اداره امنیت سیاسی مقام‌های سوری بودند که در لیست این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا چهارشنبه با صدور فرمانی دستور مسدود شدن دارایی‌های احتمالی این افراد را در کشورش صادر کرده است.

هم‌چنین وی روز جمعه ۲۹ آوریل، طی فرمانی سه مقام دولت سوریه، سازمان اطلاعات این کشور و نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلام را به اتهام شرکت در سرکوب معترضان سوریه مشمول تحریم کرد.

از سویی دیگر بشار اسد روز چهارشنبه گفت که نیروهای امنیتی در رویایی با اعتراضات دو ماه گذشته این کشور دچار اشتباهاتی شده‌اند.

در این اعتراضات بیش از ۸۰۰ تن کشته شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,