Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
رییس جمهوری آمریکا در آخرین سخن‌رانی:

«پژواک شعارهای مردم بر پشت‌بام‌های تهران شنیده می‌شود»

2011 May 20

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه راه‌بردهای جدید ایالات متحده در خاورمیانه را با توجه به جنبش‌های مردمی در کشورهای منطقه، تشریح کرد. وی در این سخن‌رانی به تحریم های آمریکا علیه حکومت بشار اسد ‌به دلیل سرکوب معترضان در سوریه و کمک‌های اقتصادی به کشورهایی چون مصر و تونس اشاره کرد.

پیش از سخن‌رانی باراک اوباما،‌ هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا صحبت کرد و بر نقش مهم دست‌گاه دیپلماسی ایالات متحده در جریان جنبش‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تاکید کرد.

باراک اوباما در بخشی از سخن‌رانی خود به  سرکوب اعتراضات در سوریه پرداخت و گفت: «مردم سوریه شجاعت خودشان را برای مطالبه گذار به دمکراسی نشان داده‌اند. بشار اسد هم اکنون با یک گزینه مواجه است: او می‌تواند هدایت گذار را برعهده بگیرد، یا از مقابل این راه کنار برود.»

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد:«حکومت سوریه می‌بایست شلیک به تظاهر‌کنندگان را متوقف کند و اجازه برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز را بدهد، زندانیان سیاسی را آزاد کند و به بازداشت‌های ناعادلانه پایان دهد، اجازه دهد کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق چون درعا برسد، و گفت‌وگوی جدی برای پیش‌برد گذار دمکراتیک را آغاز کند.در غیر این صورت بشار اسد و حکومت او هم‌چنان با چالش‌هایی از داخل مواجه خواهد بود و در عرصه بین‌المللی نیز منزوی خواهد شد.»

باراک اوباما در ادامه  گفت:«تاکنون، حکومت سوریه دنباله رو اقدامات متحد خود، ایران، بوده است و در صدد است تا تاکتیک‌های سرکوب را از  تهران کمک بگیرد. این صحبت از دو رویی حکومت ایران است؛ آن‌ها از حقوق تظاهر‌کنندگان دردیگر کشورها دفاع می‌کنند ولی مردم خود را سرکوب می کنند. بگذار بیاد داشته باشیم که نخستین تظاهرات مسالمت‌آمیز در خیابان‌های تهران بود، جایی که حکومت وحشیانه زنان و مردان را مورد تعرض قرار داد و مردم بی‌گناه را به زندان انداخت.‌ ما هنوز پژواک شعارهای مردم بر روی پشت بام‌های تهران را می‌شنویم. تصویر جان دادن زنی جوان درخیابان هم‌چنان در حافظه ماست.»

اشاره باراک اوباما به صحنه کشته شدن ندا آقا سلطان در جریان تظاهرات اعتراضی در خیابان‌های تهران است‌. به گفته مخالفان در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات در ایران در سال ۱۳۸۸ ده‌ها نفر کشته شدند. مقامات انتظامی ایران نیز گفتند در جریان این اعتراضات بیش از چهار هزار نفر را بازداشت کردند.

رییس جمهوری آمریکا  در ادامه تصریح کرد:«ما  هم‌چنان بر مستحق بودن مردم ایران برای دست‌یابی به حقوق جهان‌شمول تاکید خواهیم کرد و حکومت قادر نخواهد بود آرمان‌های آن‌ها را بین ببرد.»

او به یمن اشاره کرد و گفت که علی عبداله صالح، رییس جمهوری این کشور، باید به قول خود برای انتقال قدرت وفادار بماند.

او در مورد بحرین نیز گفت: «بحرین یکی از شرکای دیرینه ماست و ما به امنیت آن متعهدیم. ما تشخیص می‌دهیم که ایران سعی کرده است از تلاطم‌های آن کشور بهره‌برداری کند، و این‌که دولت بحرین علاقه‌ای مشروع به حاکمیت قانون دارد.»

باراک اوباما افزود: «با این حال ما چه به طور علنی و چه در خفا تاکید کرده‌ایم که بازداشت‌های گسترده و استفاده از زور محض با حقوق جهان شمول شهروندان بحرین در تضاد است و باعث نمی‌شود درخواست‌های مشروع برای اصلاحات از میان برود.»

 

بیشتر بخوانید:

«تحریم بشار اسد از سوی دولت آمریکا»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,