Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
سی‌ام اردی‌بهشت - بیستم می

«تقویم تاریخ سی‌ام اردی‌بهشت»

2011 May 20

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1902 میلادی – در چنین روزی سرزمین «کوبا» یک جمهوری مستقل تحت‌الحمایه آمریکا قرارگرفت و کلیه قوای آمریکا از خاک این کشور خارج شدند. استقلال کوبا برپایه قانون اساسی جدید این کشور به‌دست آمد. دراین قانون ماده‌ای گنجانده شده بود که به دولت آمریکا حق می‌داد برای حفظ جان و مال اتباع خود درامور کوبا مداخله کند. برطبق همین قانون، آمریکا پای‌گاه‌های نظامی دریایی در خاک کوبا مستقر کرد. اما ازسال 1959 میلادی با روی کارآمدن «فیدل کاسترو» نفوذ آمریکا درکوبا به تدریج از میان رفت.

1910 میلادی – روز الحاق رسمی شبه جزیره «کره» به «ژاپن» است. در پی پیروزی ژاپن در جنگ با چین و روسیه، این کشور، شبه جزیره کره را در سال 1907، عملن اشغال کرد و در چنین روزی، آن‌را به‌طور رسمی به خاک خود ضمیمه کرد. اما مردم کره با استعمار ژاپن به مبارزه برخاستند. در زمان جنگ جهانی دوم، استقلال‌طلبان کره‏ای به امید استقلال کشورشان در کنار متفقین با ارتش ژاپن جنگیدند. اما پس از پایان جنگ، کشور کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. کره شمالی با حکومت کمونیستی تحت حمایت شوروی قرار داشت و کره جنوبی نیز از حمایت نظامی و مالی غرب، به ویژه آمریکا برخوردار بود. این تقسیم بندی در سال 1948 رسمیت یافت.

1921 میلادی – زادروز «ولفگانگ بورشرت» (Wolfgang Borchert) ‏شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده آلمانی است. او هنوز در سنین نوجوانی بود که به سربازی و جبهه شرق فرستاده شد. در جبهه مجروح و هم‌زمان بیماری به سراغش آمد. او را به‌دلیل این‌که با سخنان ضد‌جنگ خود روحیه هم‌قطارانش را تضعیف می‌کرد به آلمان فراخواندند. او در دادگاه نظامی محاکمه و به مرگ محکوم شد و چندین ماه در انتظار اجرای حکم خود به‌سر برد، اما سرانجام به‌دلیل پیش‌رفت بیماری و این‌که امیدی به زنده‌ماندنش نبود بخشوده و دوباره به جبهه اعزام شد. در پایان جنگ، علی‌رغم بیماری شدید، شوق نوشتن او را به مدت دو سال زنده نگاه داشت و او در این مدت به شیوه‌ای واقع‌گرایانه و در عین حال نمادین، سرنوشت سربازان بازگشته از جنگ را در داستان‌های کوتاه و اشعار خود بازگو کرد. او در سال ۱۹۴۷ در حالی که سخت بیمار بود، ظرف یک هفته نمایش‌نامه پر شور خود «بیرون، پشت در» را نوشت. از دیگر آثار وی می‌توان به «اندوه عیسی» اشاره کرد.

1972 میلادی – روز ملی‌شدن «کامرون» از استعمار اسپانیا است. کشور کامرون در قرون قبل از میلاد، محل سکونت اقوام گوناگونی بود. در نیمه دوم قرن پانزدهم میلادی، دریانوردان «پرتغالی»، رودخانه موجود در این منطقه را «کامارونس» نامیدند و نام «کامرون» نیز بعدها از آن کلمه گرفته شد. در قرن‏های بعد، پیدایش تحولات اقتصادی و شکل‏گیری این کشور، به نفوذ آلمان در این منطقه انجامید و از ژوئن 1884 پای آلمان به این منطقه باز شد. سال بعد از آن کنفرانس برلین حاکمیت آلمان بر بخشی از کامرون را مورد تاکید قرار داد. اما بخش دیگر کامرون در اختیار انگلستان بود. این وضعیت تا زمان جنگ جهانی اول ادامه داشت. در سال 1918 با حمله متفقین، بخش اعظم این کشور به تصرف فرانسه و قسمت کوچکی در اختیار انگلستان قرار گرفت. کشور آفریقایى کامرون مدت‏ها تحت سلطه استعمار فرانسه و انگلیس بود تا این‌که در 1946 سازمان ملل متحد، تمام خاک این سرزمین را تحت قیمومیت خود در آورد. این قیمومیت در سال 1959 لغو شد و سال بعد کامرون با نام جمهوری کامرون اعلام استقلال کرد. در پی اعلام استقلال، قانون اساسی کامرون از طریق همه‌پرسی به تصویب رسید و این کشور به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

1963 میلادی – در چنین روزی کنفرانس تاریخی «سازمان وحدت کشورهای آفریقایی» در «آدیس آبابا» صورت گرفت. بیش‌تر دولت‏های قاره آفریقا، در دهه 1960 تا 1970 به استقلال رسیدند و تقریبن تا قبل از این تاریخ، بین ملت‏های آفریقایى، رابطه بین‏المللی وجود نداشت. با این‌حال دولت‏های مستقل آفریقایى، حتا پیش از 1960 برای برقراری هم‌کاری بین خود، اقداماتی کرده بودند که ثمره آن‌ها تشکیل چند سازمان منطقه‏ای بود. در این میان و به منظور تشکیل سازمانی منطقه‏ای در قاره آفریقا، کنفرانس تاریخی سازمان وحدت آفریقا در این‌روز در پایتخت «اتیوپی» آغاز شد و مقدمات تشکیل این سازمان در 25 می آن سال، فراهم آمد. این سازمان با هدف توسعه هم‌کاری‏های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین کشورهای آفریقایی به وجود آمد و اقداماتی در جهت مبارزه با بقایای استعمار در آفریقا و میان‌جی‏گری در حل اختلافات کشورهای عضو به عمل آورد.

——————————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1506 میلادی – سال‌روز درگذشت «کریستف کلمب» است. وی راه استیلای اروپاییان بر قاره آمریکا را باز کرد. در سال ۱۴۹۲ در چارچوب رقابت اسپانیا و پرتغال در یافتن راه‌های دریایی، در جهت غرب عازم هند بود به قاره ناشناخته آمریکا رسید.

1799 میلادی- سال‌روز درگذشت «بالزاک» روزنامه‌نگار و داستان‌نگار شهیر فرانسوی و یکی از مبتکران رئالیسم در ادبیات است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,