Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
هر انقلابی محصول‌های تولیدی خاص دارد،

«معجون تولیدی انقلاب اسلامی ایران»

2011 May 20

علی/ رادیو کوچه

انقلاب اسلامی ایران تاکنون دوره‌ها و شرایط مختلفی را سپری کرده است. گروه‌ها و دسته‌ها و شخصیت‌های گوناگونی یا پایه‌گذار و هم‌راه بخشی از تاریخ آن بوده‌اند و یا هنوز جزیی از تیم رهبری آن هستند. هر انقلابی ورودی‌، خروجی و محصول‌های تولیدی خاص خودش را دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک‌سری افراد و گروه‌ها به انقلاب وارد‌شده و در ان نقش ایفا کرده‌، با انقلاب تغییر می‌کنند و یا با آن می‌مانند و یا از آن خارج می‌شوند. از معروف‌ترین گروه‌ها و شخصیت‌های این‌دسته در انقلاب اسلامی ایران می‌توان از نهضت آزادی‌، سازمان مجاهدین‌، جمعیت موتلفه و افرادی مثل مهندس «بازرگان» و «مسعود رجوی» نام برد. انقلاب اسلامی گروه‌ها و افرادی را تولید کرده که گاهی گذرا و کم‌تاثیر و گاه مداوم و تاثیر‌گذار بوده‌اند.

مثال‌های این گروه سپاه پاس‌داران‌، حزب جمهوری اسلامی‌، انصار حزب‌اله هستند و افرادی مثل «بنی صدر»‌، «محسن رضایی»، «حسین اله‌کرم» نماینده‌ای برای این دسته می‌توانند به حساب آیند. هر گروه و فرد که به‌عنوان محصول انقلاب اسلامی به حساب آید  با توجه به شرایط  و زمان تولید خود  واجد خصوصیات و وجوه ویژه‌ای بوده که یا کمک‌کننده انقلاب و یا تهدید‌کننده آن بوده است.

آخرین محصول تولیدی انقلاب ایران فردی است که جریانی را هم‌راه خود دارد‌، محمود احمدی‌نژاد. رییس‌جمهوری فعلی که متفاوت‌ترین و منحصر به‌فرد‌ترین محصول تولیدی این انقلاب به شمار می‌آید. به‌نظر می‌رسد این فرد تمام خصوصیاتی را که انقلاب در دوره‌ها و زمان‌های گذشته خود تجربه کرده است را در خود جای داده و به عبارت دیگر انقلاب معجونی را ساخته است که خود انگشت تعجب به دهان ، به تماشای او نشسته است.

محمود احمدی‌نژاد تنها محصول انقلاب است که به راحتی دروغ می‌گوید نه یک‌بار برای همه و یا همیشه برای یک نفر‌، او به همه و به‌طور مداوم به راحتی دروغ می‌گوید و از روشدن دست‌اش هم نمی‌هراسد و ابایی ندارد. محمود احمدی‌نژاد کسی است که حاضر نیست در قدرت به دست آورده خود با کسی شریک باشد همان‌طور که انقلاب اسلامی تمام شرکای اولیه خود را به زیر کشاند و خود قدرت بلامنازع را در دست گرفت. محمود احمدی‌نژاد کسی است که به همه بزرگ‌ترها و پیش‌کسوت‌های خود تهمت می‌زند و با آن‌ها گلاویز می‌شود و سعی در بردن آبروی آن‌ها را دارد همانند انقلاب اسلامی که نه رعایت بزرگی و پیش‌کسوتی بزرگانی مثل «طالقانی» و «بازرگان» را کرد و نه با افرادی مثل «منتظری» و «شریعت‌مداری» به انصاف برخورد کرد.

محمود احمدی‌نژاد کسی است که ذره‌ای تردید به دل در احتمال از بین‌رفتن تاریخ گذشته مملکت و نابود شدن آن راه نمی‌دهد و این را مدیون مادر خود‌، انقلاب اسلامی ایران است که تاریخ چند هزار ساله یک کشور را نادیده گرفت و خواست با نظر خود‌، دوران جدیدی را با آزمون و خطا پدید آورد. این آخرین محصول و چکیده سی‌ساله انقلاب اسلامی ایران مانند آخرین فرزند شیر پیری است که دیگر نه به فکر پدرش و خانواده اش است و نه قلمرو خانوادگی‌اش که به زور و سختی در مدت سی‌سال به‌دست آمده برایش اهمیتی دارد.

او فقط به خود می‌اندیشد و به چند یار نزدیکش که امید دارد با کمک آن‌ها دوران جدیدی را ایجاد کند و به قول معروف دوباره انقلاب کند ولی نه انقلاب اسلامی ایران‌، شاید انقلابی جهانی با اسلامی ویژه‌. «مسعود بهنود» سال‌ها قبل در مقاله‌ای با عنوان «دی چو بهار آیدت» ضمن مقایسه سه کشور ایران‌، آلمان و ژاپن که بعد از جنگ جهانی دوم دچار آسیب و اشغال شده بودند می‌نویسد که تغییرات سیاسی اجتماعی در کشور ما همیشه به‌صورتی بوده که سرگیجه‌ای به اسم آزادی ایجاد می‌شده و پس از یک دوران گذار کوتاه دوباره همان راه قبلی پی گرفته شده است.

( نقل به مضمون) اما به نظر می‌رسد که دوران جدید که  معجون انقلاب اسلامی آن‌را می‌سازد و پیش می‌برد همانند زلزله‌ای ده‌ریشتری خواهد بود که همه بنیان‌های ایران و ایرانی را زیر و رو خواهد کرد. شاید از ورای ویرانه‌های این زلزله ژاپنی جدید یا آلمانی مستحکم سر برآورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,